Zábrany už odolávajú Dunaju, Bratislavčania rátajú aj so záplavou ulíc

0
1373

zábrany a vodaDňa 6. júna sa hladina Dunaja zdvihla nad rekordnú hranicu. Pokorila totiž aj rekord z 2002 roku. Dosahuje až na 1031 cm. Aj keď za krásneho slnečného počasia, Bratislava je v strehu pre záplavy. Voda sa už dotýka protipovodňových bariér, ktoré ju zatiaľ na svojich dolných dieloch držia bezpečne od ľudí a od ulíc. Svoje si momentálne „užíva“ reštaurácia Propeler priamo pri brehu, ktorú obmýva vysoká voda. Viacero ulíc a domov v okolí, aj ďalej od Dunaja, je pripravených na najhoršie. Vchody do obytných domov, ulice, okná prízemných priestorov a pivníc, to všetko obkolesujú vrecia s pieskom, ktoré by mali brániť priamemu vstupu valiacej sa vody. Bratislavčania rátajú aj s najhorším scenárom prieniku vody, prípadne pretrhnutiu zábrany. Nepodceňujú teda riziko a bránia vstupu vody už teraz.

Aj dnes sa v tesnej blízkosti nachádza veľký počet zvedavcov. Dnes sa nám však nepodarilo vidieť žiadneho šialenca, ktorý sa snaží testovať tesnosť dielcov bariéry na vlastnej koži. Policajné pásky oddeľovali ľudí a prístupnú časť od zábran aj na niekoľko metrov. V blízkosti múzea a priľahlého parku šlo ešte o väčšiu oblasť, ktorá nebola prístupná. Akékoľvek poškodenie čo i len jedného dielu zábran by mohlo spôsobiť prevalenie vody na súš. Situácia, ktorá na Dunaji je, láka pozornosť azda všetkých zvedavejších návštevníkov Bratislavy. Odskočili si k jej brehom napríklad aj robotníci z Oravy, ktorý pracovali až dva kilometre od brehu a predsa si ho nenechali po fuške ujsť. Dokonca máme informácie, že do hlavného mesta len kvôli veľkej vode prichádzajú ľudia z Trnavy, Trenčína a iných kútov so zámienkou „Ikea“ a pod. Z tohto miesta prinášame viacero fotografii na našom Facebooku. Pozrieť si ich môžete v tomto albume.

Voda už ničí a preteká
Na niektorých miestach v centre Bratislavy pri zábranách voda preteká. Nejde však o súvislé pretekanie zábran, ale skôr vlny. V podzemných priestoroch múzea podľa slovenských médií už zaznamenali vodu, rovnako ako v pivničných priestorov viacerých bytoviek. Devín je odrezaný od sveta a má oveľa väčšie problémy s vodou, ako priame hlavné mesto. Podľa najnovších informácií však už voda prenikla na diaľnicu pri Einsteinovej ulici v Petržalke.

Horšia situácia sa objavuje aj na Váhu od Kolárova po Komárno. Problémy majú aj v povodí rieky Kysuca a na Orave. Aj tam sa hladiny riek v posledných dvoch dní dvíhali nebezpečne vysoko mimo svoje bežné koryto najmä vďaka výdatným zrážkam vo vyššie položených miestach.