Web Slovenskej Národnej Galérie stále v dezolátnom stave, na smiech celému svetu

0
1405

Dnes sme nahliadli na stránky Slovenskej Národnej Galérie, ktorá pred časom vypustila do sveta internetu svoj redizajn za 25 000 €. Zaujímalo nás, či ešte stále sú tieto stránky v tak strašnom stave, ktorý ohodnotilo viacero serverov na prácu študenta za pár eur, nie to ešte celých 25000 €. Tomuto úkazu sa nečudovali len slovenské médiá, ale aj mnoho diskusií v Čechách, dostali sa aj do Poľska a naposledy sa nejaké zmienky objavili aj v Nemecku a Británií, kde tiež krútia hlavou. Videl to chlapík z Taiwanu, z Portugalska aj z USA. Takmer každý z nich zhodnotil, že autor tohto webu má nesmierne veľký zmysel pre humor a pri tej cene každý z nich očakával nejakú skrytú funkciu, ktorá niečo dokáže a za tú cenu by naozaj mohla stáť. Nič, žiadna skrytá megafunkcia, niečo super, čo vykukne z prvej položky v menu. Nikde nič. V Ostrave sa jeden mladý slovenský webdizajnér začiatkom roka poriadne ožral, vraj zo smútku, že on vyrobí krásny web za pár stoviek a nejaký webový amatér dostane 600 000 CZK (v prepočte). Ľúto to neprišlo len jemu, ale asi všetkým, čo poctivo na Slovensku vyrábajú krásne stránky a parádne systémy v porovnaní naozaj za smiešne ceny.

Stránky SNG.sk

Stránky bez zverejneného autora, ši štúdia
Autor webstránok na seba odkaz z home page nevedie. Zvyčajne sa autor pochváli, no tentoraz naozaj nie je za čo. Ak človek na tieto stránky prichádza, má dojem, že nie sú dokončené, že sú chybové, alebo že ich autor v strede práce zaspal. Aj súčasná podoba home page, nehovoriac o obsahu samotnom, prezentuje slovenské umenie ako úbohú bielu plochu s textom, niekoľkými obrázkami, bez dizajnu, tvaru a nejakej krásy… či len pokusu o ňu. SNG naďalej nemá dôstojnú webovú prezentáciu napriek šialenej kritike a výsmechu z každej strany.

Prezentované umenie
Nakoniec ma však dorazili fotografie, ktoré prezentujú súčasné umenie a výstavu umelkyne. Na fotografii nižšie totiž bežný človek vidí len „šuter“ nájdený niekde pri brehu rieky na bielej plachte. Moderný umelec v tom vidí veľkolepé dielo hodné úcty a tiež vysokej hodnoty. Nuž potom je umelec v každom z nás a nemôžeme potom už nikdy viac trieť biedu, či lamentovať, že sme chudobný národ. Rozum sa niekedy pozastavuje nad týmto umením… ktoré si zaslúži fotografiu na stránkach SNG.sk a ešte aj nejaké uznanie verejnosti.

Umenie na SNG.sk