Výsledky volieb do VÚC 2013: Prevažuje Smer, prekvapením Kotleba aj Dobrovodský

0
1504

Voľby 2013Tohtoročné voľby do samosprávnych krajov boli možno viac sledované, ako sa ľudí aktívne zapojilo. Nízka účasť voličov sa podľa priebežných výsledkov Štatistického úradu pohybovala od 17,37% v trenčianskom kraji až po 24,59% v banskobystrickom kraji. Vo všetkých krajoch vyhrali posty predsedov a teda županov ľudia podporovaní politickou stranou Smer, len v Bratislave sa zamodralo podporou Pavla Freša z SDKÚ, ktorého volili ľudia aj preto, aby oslabili Smer. Zaujímavý je výsledok volebných obvodov Trnavského kraja. Vo volebnom obvode č. 1 nenájdete slovenské meno ani jedno, vo volebnom obvode č 2. len jediné. Jedným z prekvapení týchto volieb je aj vysoké umiestnenie Mariána Kotlebu (hlas mu dalo viac ako 26 tisíc voličov) za politickú stranu Ľudová Strana Naše Slovensko v Banskobystrickom kraji na druhom mieste, ktorého tak radi novinári označujú len slovným spojením „extrémista Marián Kotleba“ a málokedy inak. Predbehol aj Ľudovíta Kaníka. Jeho úspech vo voľbách dokázal, že niečo sa zrejme naozaj deje a je nutná zmena. Podobné, aj keď menšie prekvapenie sa odohralo v Bratislavskom kraji, kde sa vysoko, aj keď nie dostatočne, umiestnil Oskar Dobrovodský (získal viac ako 6 tisíc hlasov). Predbehol aj zástupcov známejších strán a aj známe mená. Človek bez vysokoškolského vzdelania, ktorého tyranizovali niekoľko rokov susedia a jeho príbeh sa stal na internete zdieľaným a veľmi dobre známym, ľudí oslovil jednoduchými názormi a vzhľadom pre minimálne peniaze v kampani je v tomto prípade štvrté miesto i tak mimoriadny úspech. (foto © LMT)

1. kolo: výsledky jasné v Žiline, Prešove a Trenčíne
V prvom kole sa podarilo zvoliť županov do troch krajov bez potreby opakovania volieb, keďže župani získali viac ako 50 percent. Svoje postavenie v ŽSK potvrdil Juraj Blanár, ktorý získal 54 %, v PSK Peter Chudík s takmer 54 % hlasmi a v trenčianskom kraji zvíťazil Jaroslav Baška s 53,5 % hlasov. Viacero kandidátov sa pritom dostávalo k 50 percentám. K 50 zostávalo pol percenta napríklad Vladimírovi Maňkovi v Banskobystrickom kraji, 1,4 % Zdenkovi Trebuľovi v Košiciach, 3,1 % Milanovi Belicovi v Nitrianskom kraji a 1,6 % Pavlovi Frešovi v Bratislave

2. kolo: voľby sa budú v 5 krajoch opakovať
V druhom kole sa stretnú dvaja najsilnejší kandidáti, aby silnejší mohli potvrdiť svoje víťazstvo a pri slabších sa mohli presunúť hlasy z nepostupujúcich kandidátov. Stať sa môže čokoľvek a preto bude druhé kolo nepochybne sledovať opäť veľa ľudí, hoci to najdôležitejšie je osobne sa volieb zúčastniť. Vyberať si budú ľudia z týchto dvoch kandidátov:

Bratislavský kraj: Pavol Frešo a Monika Beňová
Nitriansky kraj: Milan Belica a Tomáš Galbavý
Trnavský kraj: Tibor Mikuš a József Berényi
Košický kraj: Zdenko Trebuľa a Rudolf Bauer
Banskobystrický kraj: Vladimír Maňka a Marián Kotleba

Z nich si nových županov budeme môcť zvoliť o dva týždne čiže 23. novembra. Dva týždne je dosť dlhá doba na realizovanie ešte ďalšej hromady antikampaní, urážania a využívania kamarátov v médiách. Zároveň dosť dlhá na pár ďalších prekvapení.

Zdroj informácií: Slovenský štatistický úrad

ZANECHAŤ ODPOVEĎ