Vrtuľník pri zatýkaní Piťovcov a zaujímavá úspešnosť polície

0
1483

Názor na celé veľké haló okolo zatýkania Piťovcov: V bratislavskom Lamači včera po 4 hodine zatýkali údajného bosa bratislavského podsvetia a šéfa akéhosi klanu Piťovcov. Hoci polícia ihneď vytasila informácie o tom, že celý policajný zásah prebehol plne profesionálne a bez problémov, vraj zatajili, že pri zatýkaní sa stalo niekoľko omylov, polícia si splietla nie len jeden byt a iné fakty, ktoré bližšie popísal Nový Čas. Pri zatýkaní v dome údajného bosa, v malej pevnosti v Lamači, použila polícia niekoľko služobných vozidiel, ba dokonca policajný vrtuľník a kukláčov zlanených z letiaceho stroja na dvor domu.

Zdravý rozum prinúti krútiť hlavou
Zdravý rozum normálneho človeka sa pozastavuje nad dôvodmi, prečo sa tentoraz použil vrtuľník a doteraz nikde nič. Hlučný stroj medzi domami pobudil ľudí, upozornil na seba ďaleko skôr, pre hukot sa mohol dotyčný v dome schovať. Pokiaľ by bol problém dostať sa k objektu po ceste a veľký problém prekonať plot, bezpečnostný systém a podobne, potom dobre, vrtuľník by bol určite dobrý. Lenže práve použitie vrtuľníka vyznieva mnohým ako krásny ťahúň celého prípadu, aby vec vyznela zaujímavejšie, než akékoľvek iné zatýkanie. Čo použijú médiá do titlkov? Predsa vrtuľník a prívlastky podobnosti z rôznych amerických akčných filmov. Naposledy vo svete známy prípad zatýkania Usámu Bin Ládina a dnes človeka, ktorý aj tak napriek rozšírenej mienky verejnosti i tak onedlho opustí brány väznice. Či je z niečoho vinný alebo nie. Prvé správy priniesli informácie, že zatýkanie prebehlo pre obvinenie s držby zbraní a pár v podstate nie až tak vážnych obvinení vyznievajúcich pri takto veľkom zásahu smiešne. Polícia to naozaj dobre naplánovala a aj napriek niektorým problémom sa jej podarilo, čo chcela. Celý vrtuľník bol potom len čerešničkou na torte.
Koľko sme mali prípadov zatýkania so zlaňovaním z vrtuľníka? Asi vlastne žiaden mimo cvičenia. Keď už, aspoň si polícia zacvičila, ako to môže prebiehať a pilot oprášil svoje znalosti a schopnosti.

Predvolebné preferencie
Pozeral sa kolega na video, v ktorom podával minister Lipšic vyjadrenie k práci polície. A veru aj po skončení videa zhodnotil, „Ale im dal ten Lipšic“. V hlave v tej chvíli vyrašila myšlienka, či to ten pán nakoniec neprikázal robiť tak veľmi okázalo a aj videá sa dostali k médiám nejak rýchlo, samozrejme po kontrole či všetky nahrávky naozaj vyzerajú úžasne, aby to naozaj vyzeralo ako práca polície tohto volebného obdobia a jej kvalít… Samozrejme. Lenže ukážka práce by mohla fungovať kompletne počas celého volebného obdobia. Možno len náhoda, že práve teraz prichádza tak dobrá správa jedna za druhou, že polícia vo veľkom zatýka, robí záťahy, ničí drogových dílerov a najmä čisté Bratislavu a zvyšok Slovenska od kriminality. Celú túto snahu nemožno nijak hodnotiť zle. Naopak. Výborne. Sú to potom ďalšie čerešničky na pomyslenej torte policajnej práce v poslednom čase. Ako médiá označili Piťovcov veľmi veľkými rybami, tak budú istotne svietiť aj v štatistikách, nuž nezabúdajme na jeden vážny fakt…

Pojem vyplňovania diery
Existuje jedno pravidlo, že keď niekde niečo zoberieme, inde to pribudne. Alebo ak niekde niečo zmeníme, zmení sa aj niekoľko vecí okolo. Vytrhne sa jeden zub a na jeho miesto sa tlačia oba susedné. Vyrúbete strom, no na jeho miesto sa dostane burina a kríky. Vždy to tak fungovalo aj na kriminálnej scéne. Zatknutie macedónskeho dílera tvrdých drog bolo síce veľkým plusom, no dokážeme si predstaviť terajší chaos. Územie zrazu nepatrí nikomu, dvere majú otvorené nové skupiny, nové súperenia a vydobýjanie si moci. Ak aj z verejnosti zmizne nejaká zločinecká skupina, jej aktívy, obchody a majetky sú odrazu zaujímavé pre konkurenciu. Zločinecká skupina veľká – to vždy znamená ešte množstvo nitiek, priateľov, vplyvných známych a šialené množstvo kontaktov, ktoré muselo mať výhody, či nevýhody z takéhoto priateľstva.
Pojem vyplňovania diery je známy aj v tejto oblasti. Strach a neistota spôsobí neopatrnosť, alebo naopak vyššiu opatrnosť tých, ktorí chcú z neočakávanej a novej udalosti získať. Môžeme teda len dúfať a veriť, že ak polícia chce naozaj proti kriminalite bojovať, bude proti nej bojovať neustále naplno a toto tempo, ktoré chytila teraz, bude ďalej pokračovať. Dali priestor a živnú pôdu pre nové kriminálne pokusy, čo vedia obe strany. Lenže opäť záleží na polícií, či bude pokračovať, alebo sa na čas uživí z tohto kvázi úspechu. Čo si myslíte vy? Komentáre sú tu aj pre vás.