Vo Vilniuse, hlavnom meste Litvy, sa nachádza malá Užupiská republika

0
3779

Litva je našimi turistami stále neobjavená. Jej hlavné mesto Vilnius je plné historických budov, významných stavieb aj objektov. Časť historického centra mesta Vilnius, ktoré je mimochodom aj na zozname UNESCO, je na území štvrte Užupis, ktorá je od 1. apríla 1997 takpovediac samostatnou republikou.

Užupiská republika vo Vilniuse

Užopio Res publika
V hlavnom meste Litvy sa ukrýva malá republika o ktorej nenájdete veľa zmienok v našich končinách. Je to miestna zaujímavosť, zároveň kuriozitou, ktorá spája umelcov z celého mesta. Dá sa totiž povedať, že ide o republiku umelcov a tvorivých ľudí. Užupiská republika má vlastného prezidenta, menu, vlajku, hymnu, ministrov, armádu s počtom 11 vojakov a majú dokonca aj ústavu napísanú Romasom Lileikisom a Thomasom Chepaitisom. Ten prvý z nich je aj súčasný prezident republiky.

V Litve nájdete Užupiskú republiku, autor zaujimavosti

Štvrť Užupis v minulosti obývalo aj židovské obyvateľstvo, no počas II. svetovej vojny počas holokaustu väčšinu štvrte deportovali. Mnoho domov bolo opustených aj postupom času a stali sa cieľom vandalov a bezdomovcov. Išlo pritom často o historické stavby a celé miesto sa stalo vďaka svojej zanedbanosti prehliadané aj politikmi. 1. apríla 1997 však práve umelci prevzali kontrolu nad miestom a vyhlásili symbolicky vlastnú republiku. Tá sa, hoci nehosťuje žiadne veľvyslanectvo a sama nemá zahraničné konzuláty, snaží fungovať so svojou vlastnou správou.

V Litve nájdete Užupiskú republiku, autor zaujimavosti

V Litve nájdete Užupiskú republiku, autor zaujimavosti

V Litve nájdete Užupiskú republiku, autor zaujimavosti

V Litve nájdete Užupiskú republiku, autor zaujimavosti
Z pohľadu turistu
Z pohľadu turistu, ak prichádzate v čase, kedy sa v republike nekonajú žiadne predstavenia, koncerty a stretnutia umelcov, nachádzate v blízkosti významných sakrálnych stavieb Vilniusu rieku a dva mosty. Most je miestom zamilovaných, ktorí naň vešajú zámky a kľúčiky hádžu do vody. Má ísť o symbol spečatenia ich lásky. Most tvorí aj hranicu, pričom na opačnej strane Užupiskej republiky ju tvoria kopce a z tretej strany stará priemyselná štvrť vybudovaná za čias sovietskej okupácie. To, že je celá republika umelcov myslená skôr symbolicky pochopíte, keď vás nezdrží žiadna pasová kontrola, ani závory. Na mieste vás víta viacero historických, ale aj stále zanedbaných budov, ktoré poznačili grafitti. Niektoré pôsobia príjemne, iné rušivo. Umelcov, ktorí prevzali kontrolu nad zanedbaným mestom, čaká ešte veľa práce najmú na zveľaďovaní a udržiavaní najvýraznejších stavieb.

V Litve nájdete Užupiskú republiku, autor zaujimavosti

Nenájdete tu žiadne nákupné centrá, ani žiadne bussiness centrá. Nachádza sa tu pošta, niekoľko kaviarní, škola a zopár úradných budov. Niektoré sú vo veľmi zanedbanom stave. Celé miesto sa ťahá smerom do menšieho a následne ďalej od centra do strmšieho svahu. Zaujímavosťou je samotná republika, a nie ani tak jej obsah a budovy. Aj keď pozornému oku neujde napríklad motív niektorých malieb, sochy, a rôzne pikošky.

Republic of Užupis na mape:

Zväčšiť mapu
Google Street

Zväčšiť mapu