Video zachytávajúce postoje spoločnosti ku dojčiacej matke sa stalo hitom internetu

0
1657
 autor: TROLLSTATION
James Slattery a Amina Maz počas hádky o dojčení na verejnosti. autor: TROLLSTATION

Internetová skupina Trollstation usporiadala v Londýnskom metre sociálny experiment, ktorý mal otestovať reakcie cestujúcich na dojčenie na verejnosti. Dvaja herci nafingovali hádku, ktorá mala odhaliť, či náhodným cestujúcim okolo budú prekážať viac výhrady muža alebo dojčenie.

Upozornenie: Video môže obsahovať výrazy nevhodné pre deti.

Autor: Trollstation

Herec James Slattery si po nástupe do dopravného prostriedku sadol niekoľko miest od Aminy Mar, tá začala kŕmiť svoje dojča. Keď si to James všimol, spýtal sa jej: „Nedojčíte, však nie?” Na čo Amina odpovedala: „Áno, dojčím. Je v tom nejaký problém?”

Slattery začal vehementne namietať a ohradzovať sa voči dojčiacej matke. Prekážal mu fakt, že vo vozni s ním cestuje žena, ktorá sa odhaľuje a je mu to nepríjemné. Tvrdil, že táto žena na to nemá právo a porušuje morálne zásady. Žiadal ju, aby sa presunula do iného vozňa. Tiež poznamenal, že v jeho rodnom Írsku by sa nič podobné nemohlo stať.

Keď Slattery začal byť agresívny, jeden z cestujúcich mužov vo vagóne zasiahol a postavil sa na stranu ženy. Presadol si na miesto medzi hádajúcimi sa a povedal Slatterymu, aby sa správal menej agresívne.

Niekoľko ďalších pasažierov zasiahlo, keď Slattery požiadal ženu, aby opustila vagón – pripomenuli mu, že na dojčenie na verejnosti má táto žena právo a nemala by byť pre to nijak obviňovaná.

Keď sa kameraman ukázal pasažierom a spýtal sa ich na názor, jedna žena sa vyjadrila, že mužova reakcia bola síce neakceptovateľná, ale neozvala sa a dúfala, že ich hádka zas rýchlo skončí.

Otázka dojčenia na verejnosti rozdelila názory spoločnosti v Británii. Aj keď má žena právo kŕmiť dojča na verejných priestoroch a priestranstvách, niektoré reštaurácie a obchody sa snažia presadiť si vlastné zákazy.

Rozpoltenosť v názoroch symbolizuje aj paradoxný prípad škótskej Konferencie o dojčení, ktorá nepovoľovala dojčenie počas konferencie. Paradox ešte viac umocňuje fakt, že konferencia si kládla za úlohu prelomiť bariéry a zábrany spojené s dojčením.

Zdroj: telegraph.co.uk