Veľký pozor na internet v mobile cez roaming a nečakané vysoké faktúry

0
2290

Platba za mobilné služby a faktúraV momentálne rozbiehajúcej sa dovolenkovej sezóne si veľmi starostlivo skontrolujte svoj mobilný telefón a nastavenia internetu a všetkých ďalších možností. Napríklad aby sa vám nestalo to, čo už niekoľkým majiteľom mobilných telefónov v sieti nemenovaného operátora, ktorí po návrate na Slovensko mohli nechať oči pre plač. Aj v prípade našej blízkej známej, hoci mali v Turecku so sebou 3 telefóny rovnakej značky a rôznych sietí, postihla len jediný jeden z nich faktúra presahujúca 100 EUR údajne za čerpajúce služby WAP v zahraničí. Mobilný telefón bol pritom aktívny len niekoľko dní, nepoužívaný a neskôr ako vybitý zapadol v batožine. Internet v ňom nebol už vonkoncom používaný a to posledné, čo by mali záujem použiť je zastaralé a nepoužiteľné WAP. Po návrate na Slovensko ich čakalo veľmi nepríjemné prekvapenie v podobe prehnanej faktúry za dátové služby v roamingu. Keďže však ich príjem nie je na rozdávanie, prehnaná faktúra tvorila zásadný problém. Odpoveď od mobilného operátora v znení „Prečítajte si pred cestou návod a nastavenia mobilného telefónu“ vlastne odkázalo na nesprávnu konfiguráciu mobilného telefónu. Na niečo také žiaľ nie je nikto nikde upozornený a ani po reklamácií výšky fakturovanej sumy za nevyužívané služby a uvedení prosby o navigovanie na miesto, kde je postup alebo informácia o nutnej konfigurácií, sme nedostali nič k tomu, aby sme sa mohli poučiť.

Pozor na aktívne nastavenia
Napriek tomu, že telefón samotný počas roka v bežnej sieti na Slovensku neminie takmer žiadne peniaze, zmena môže nastať po vycestovaní do zahraničia. Odporúčame preto aj vám skontrolovať si všetky možné nastavenia, dokonca aj také, ktoré napriek dobrej znalosti tohto druhu elektroniky možno uchádzajú chápaniu, a na mobilných telefónoch môžu existovať. V našom prípade išlo o klasický mobilný telefón Sony Ericsson bez dotykového displeja a bez operačného systému so základnými možnosťami, ktorý mal mať aj počas zahraničnej cesty aktívne pripojenie WAP. To, ako nevyužité a nepoužité malo byť počas roamingu aktívne.
Zastavte všetky spojenia, aktívne vyhľadávania, aplikácie ako Facebook, Google mapy a ďalšie. Skúste vyhľadať možnosť profilov, ktoré by mohli umožniť nastavenia takého, ktorý je určený na zahraničné cesty. Pri iných mobilných telefónoch by malo postačiť deaktivovať všetky dátové siete, čo sa žiaľ píše jednoducho, no pre rôznorodosť rozhraní ide o komplikované nastavenia najmä pre stále väčšinu obyvateľstva.
Jedna jednoduchá rada je však nad všetky ostatné. Pokiaľ naozaj musíte cestovať s mobilným telefónom, zvoľte pokojne starší spoľahlivý model, ktorý už máte otestovaný a nebude veľkým problémom v prípade jeho poškodenia na cestách, alebo v prípade jeho odcudzenia.

Prepínanie WIFI na roamingový prenos je častým problémom
Veľmi častý problém a zákernosť zo strany výrobcov mobilných telefónov je schopnosť mobilných telefónov prepnúť z pripojenej bezplatnej WIFI na platený roamingový prenos dát. Tento problém sa opakovane stal mobilnom telefóne pani Andrei pred dvoma rokmi v Egypte. Aj u nás sme si niekoľko krát všimli, že mnohé typy prístrojov nezobrazujú jasnú informáciu o tom, či sa pripájate na WIFI v zahraničnom hoteli, alebo si prístroj vytočí vlastnú linku s platenými dátami. Preto je ostražitosť na mieste, je dobré sa poradiť so skúsenejšími a najmä poznať presný postup pripojenia v prípade záujmu o surfovanie na hotelovej WIFIne. Prípadov, kedy sa zo šialenej sumy na faktúre od mobilného operátora objavila neúnosná čiastka práve pre surfovanie na internete je naozaj mnoho. Najsmolnejšiou destináciu s drahým internetom je Egypt, následne Tunisko, Turecko a iné cudzie kraje. Internet z Chorvátska, ako obľúbenej destinácie tisíciek Slovákov, je od 1. júla lacnejší.