Veľké busty a hlavy amerických prezidentov zaparkované v Houstone

0
2963

Umelec David Adickes pred pár rokmi začal s výrobou sôch, presnejšie hláv a búst amerických prezidentov. Celkovo ich vyrobil 43 a 2 metre, prípadne aj viac. Ešte pred viac ako rokom boli tieto veľké busty súčasťou parkov v Južnej Dakote a Virginii a po uzavretí parkov si sochy umelec vzal späť do svojho štúdia, kde sú dodnes. Kým boli vystavené, boli viacmenej známe na verejnosti, no zdá sa že ešte viac lákajú pozornosť návštevníkov práve, keď už nie sú veľmi vystavované na verejnosti. Stoja zaparkované na dvore štúdia ich autora Adickes SculpturWorx v Houstone v štáte Texas.

David Adickes sochy prezidentov
Fotografia z pôvodnej inštalácie: David Adickes, zdroj:  umelcov facebook

Kto chce vidieť prezidentov, ide na dvor
Štúdio spomínaného sochára si veľmi dobre uvedomuje, že tieto zaujímavé diela lákajú pozornosť aj keď sú na dvore a lepšie, než by mali ľudia preskakovať plot, alebo tasiť fotoaparát cez pletivo je, keď si môžu sochy obzrieť z blízka. Aj preto tento dvor štúdio sprístupňuje verejnosti počas dňa. Zatiaľ sa zrejme nenašlo miesto, kde by mohli byť inštalované.
Ak sa pozriete na satelitné snímky, je možné vidiet tento dvor a zároveň aj prístupové cesty. Na snímke sú rozpoznateľné hlavy prezidentov, aj keď nie po mene.

Prezidenti, autor: Gretchen P.
Aktuálny stav v Houstone. Autor: Gretchen P., zdroj

Zaujímavosťou je aj súsošie Beatles, ktoré sa nachádza nižšie, od budovy ďalej ako sú poukladané prezidentské hlavy. Pri návšteve treba pochopiť jedno a to, že prezidentské hlavy nie sú v žiadnej chronológii a tak nájdete prvého prezidenta spolu s Billom Clintonom, či Lincolna pri Hlave Barracka Obamu. Aj iní odporúčajú nehľadať zmysel v tom, ako sú usporiadané, pretože sú v skutočnosti len dočasne uskladnené.


Zväčšiť mapu

Ak náhodou ste v USA v meste Houston, potom zájdite pozrieť tieto neobyčajné diela, zaparkujte na Taylor Street a krížom cez Crockett Street pokračujte na Summer Street.