Vedeli ste? 19. september je medzinárodný deň Pirátov (paródií)

0
3947

Piráti medzinárodný deň 19. 9.Deň 19. september, kedy sa môžete ospravedlniteľne chovať ako pirát, je vo svojom rodisku USA veľmi obľúbený a siaha v malej miere aj do iných kútov sveta. Základnou myšlienkou je však zábava, ktorá sa spája s pirátskou tématikou, hudbou, a partiou priateľov pokojne na celých podujatiach. Aj keď presnejší preklad International Talk Like A Pirate Day by mal znieť Medzinárodný deň rozprávania ako pirát, na Slovensku ho príliš nepoznáme a tak si ho môžeme prekladať takmer ako chceme. Nestihol k nám doraziť v plnej sile možno práve preto, že nemáme more, pirátsku a námornú históriu, aj keď záujem o pirátov u nás je vysoký, možno vďaka sérii Piráti z Karibiku či vďaka literárnej klasike a Petrovi Panovi. (foto: zakladatelia, zdroj: facebook)

Ahoooooooj
Hlavný zmysel zábavy je rozprávať ako pirát a správať sa ako pirát. Pochopiteľne, nemá ísť o násilné správanie a rabovanie, hoci v rámci rôznych vyhláseniach a pre zachovanie pirátskeho „zvuku“ sa to spomína. V anglicky hovoriacich krajinách náš bežný pozdrav „Ahoj“ poznajú ako námorný pozdrav, ktorý píšu ako a vyslovujú „ahooooy“. Ak k tomu pridáte aj pokus o hrubé vyslovenie každého písmena a ešte k tomu pirátsky oblek, ste pirát. Žiadna veľká filozofia sa nekoná. Ide len o zábavu a aby to nestačilo, Cirkev veľkého lietajúceho špagetového monštra, korá je v niektorých krajinách uznaná ako skutočné náboženstvo, vyhlásilo tento deň za svoj sviatok.

Ako to celé vzniklo?
Deň rozprávania ako pirát založili John Baur a Mark Summers z Oregonu v roku 1995. Od začiatku má ísť o deň, kedy môže každý rozprávať a správať sa ako pirát. Na svoje si vtedy prídu určite tí, čo holdujú pirátskej tematike, no nemôžu si dovoliť chodiť v pirátskom obleku kedykoľvek. Údajne vznikla myšlienka na niečo také 6. júna 1995 pri športovom zápase, no ide zároveň o výročie vylodenia v Normandii, tak teda určili iný dátum. Hodil sa 19. september ako deň narodenia exmanželky jedného z nich, údajne pre lepšie zapamätanie. Celé podujatie a oslava tohto dňa ako dňa parodovania pirátov a celej pirátskej tematiky sa však postupne rozrastala aj vďaka čoraz väčším zmienkam v médiách. Pred pár rokmi deň dosiahol také rozmery, či zakladatelia začali vydávať aj svoje vtipné publikácie a tričká.

Ako sa naozaj správali piráti?
Piráti boli odpadlíci spoločnosti, často skúsení námorníci, vojaci, ľudia na úteku, alebo boháči, ktorí chceli viac. Občas to boli bežné vojenské oddiely, ktoré plávali bez plavky a určenia krajiny, no v tichosti lúpili v mene koruny svojej domovskej krajiny. Ich náplňou bolo zastavovať lode, žiadať výkupné a oberať posádky o cennosti. Nie je pravdou, že šlo vždy o najkrutejšie formy pirátstva, alebo o vyvražďovanie posádok a zapaľovanie lodí. Zaužívaná predstava o drevenej nohe, páske cez oči, papagájovi na pleci a s dlhým kordom, či šabľou, pochádza z románov a rozprávok. Robert Louis Stevenson a jeho nezabudnuteľná kniha Ostrov pokladov, prípadne Kapitán Hook z Petra Pana, sú len časťou z tých, čo nám dodali utvrdenie v tom, ako má vyzerať a aj vyzeral pirát. Nie je to však celkom tak. Piráti často vyzerali ako bežní ľudia, čo využívali pri maskovaní a riešení aj takých banalít v prístavných mestách, ako nákup niektorých vecí, ak sa ich nepodarilo získať lupom. Tento deň je teda skôr paródiou pirátstva a dňom zábavy. Berie si totiž na seba symboly, ktoré majú azda len tí rozprávkoví, filmoví a knižní piráti, zroveň všetci piráti na karnevaloch, na obrázkoch, nálepkách, v baroch a podnikoch. Na druhej strane môžeme Ostrovu pokladov a filmom o Pirátoch z Karibiku, vďačiť za vytvorenie postáv charakteristických a podľa odevu jasných. Každý už len kvôli páske vie, koho hráte… hoci pravda je, že páska sa používa na zranené oko už azda tisícročia a aj dnes sú pre veľké zranenia oka niektorí ľudia nútení ich nosiť.

Video s pirátskou pesničkou poskladanou z 50 rôznych videí

Oficiálne miesta Medzinárodného dňa rozprávania ako pirát
FLICKR – https://www.flickr.com/photos/talklikeapirateday
YOUTUBE – https://www.youtube.com/user/OfficialWench/videos
FACEBOOK – https://www.facebook.com/InternationalTalkLikeAPirateDay
OFICIÁLNE STRÁNKY – http://www.talklikeapirate.com/