Väčšia ochrana nefajčiarov proti cigaretám na budúci rok?

0
1610

Ministerstvo zdravotníctva sľubuje zlepšenie ochrany nefajčiarov na budúci rok. Uviedlo to včera spravodajstvo rádia Jemné melódie. My nefajčiari sme teda zvedaví, ako to bude od nového roka prebiehať. To posledné, na čo sa berie ohľad sú nefajčiari – môžeme to vidieť na zastávkach, na verejných miestach a aj v priestoroch kultúrnych vystúpení. A nikto s tým nemieni nič robiť. Za niekoľko mesiacov sa nazbieralo niekoľko situácií, ktoré zostali poznačené v rozpísaných, či už aj vydaných článkoch a dnes je príležitosť ich spomenúť.

1. Koncert Boney-M v Nitre v lete 2010: Vo vonkajšom amfiteátri nie je jediná ceduľka zákazu fajčenia. Takže veselo si tam fajčil každý tretí návštevník. Na sedadlách amfiteátra sedelo množstvo detí, ľudí každého veku a fajčiari suverénne hulili jednu za druhou. Typickým fajčiarom pritom bola mládež od približne 19 do 25 rokov a druhú skupinu tvorili vyslovene len ženy okolo 35 až 55 rokov.
2. Ružinovská nemocnica kedykoľvek v roku, a samozrejme každá iná nemocnica: všade pred nemocnicou v zastrešených priestoroch sa nachádzajú ceduľky zákazu fajčenia. Ak chcete vyjsť z nemocnice na vzduch, musíte si ešte poriadny kus prejsť, lebo pred nemocnicou postáva viacero fajčiarov. Ceduľka neceduľka.
3. Miro Žbirka koncert október 2010: Fajčiari fajčili aj v dlhom rade pred vstupom, ktokoľvek bol nefajčiar bol radšej ticho, bol v menšine. Po skončení koncertu bolo na zastávkach v okolí množstvo ľudí čakajúcich na autobus. Medzi nimi aj nejeden fajčiar. Dvaja sa postavili do zastávky, štyri dámy vedľa zastávky. A je absolútne jedno či boli od zastávky jeden meter, alebo tridsať niekde za rohom. Smrad do zastávky si nájde cestu.
4. Nejedna reštaurácia s fajčiarskou a nefajčiarskou časťou: Smiešne sú reštaurácie s oddelenými časťami, pričom fajčiarska nie je odvetrávaná a dym si hneď po zapálení nájde cestičku pekne cez nefajčiarsku miestnosť.
5. Leto – Zlaté Piesky, a všetky ostatné kúpaliská: prídete si na pláž oddýchnuť a zaplávať. Namiesto toho sa opaľujete s tričkom na hlave, lebo ten smrad z každej tretej deky je neznesiteľný.
6. Naše zastávky: bežná každodenná vec je, keď si fajčiar zapáli rovno v zastávke, alebo za zastávkou. Úžasní sú aj tí, ktorí s cigaretou vojdu pozrieť spoj a ostanú tam stáť, na čo ostatní zo zastávky radšej utečú, ako by mali napomenúť fajčiara. A tí keď si dovolia nebrať ohľad sú s najväčšou pravdepodobnosťou o niečo viac agresívni.
7. Naše úžasné nákupné centrá: Absolútny gól miest, kde sa fajčí sú kaviarne v strede veľkých hál v Avione, na Zlatých Pieskoch a azda na všetkých podobných miestach. Tam bez účinného vetrania priamo v strede hál na kreslách a stoličkách pofajčievajú dámy, páni aj zlatokopky. Len sa tak dymí z týchto prevádzok a vy ako nakupujúci prechádzajúci cez viacero obchodoch a miest ste povinný bez rečí nadýchať sa cigaretového dymu, lebo zákazníci tu majú problém vydržať, respektíve nemajú čo robiť iné s rukami, ako priťahovať a odťahovať ich od úst.

Ak ste zarytý nefajčiar a máte vážne dôvody odmietať fajčenie, jeho zápach a vôbec odmietate trpieť niekoho zlozvyk pre jeho vlastnú hlúposť, potom sa vám nebude zdať tento názor tak šialený a prehnaný. Všetkých ostatným, najviac fajčiarom, bude autor týchto textov pripadať ako prehnaný idiot. Stačí vidieť iné weby s podobnými názormi za posledné roky, ako diskutujúci (zvúčša istotne fajčiar) častuje a nadáva sťa dlaždič slovenský. Naozaj sme zvedaví na to, čo sa udeje a aké zmeny nastanú. Že príde nesúhlas ľudí s chuťou po cigarete, že sú čoraz viac a viac obmedzovaní sa dá čakať. Môže snáď nefajčiar za ich zlozvyk? Zvyšovanie cien za tabak už pomohla pár ľuďom sa odnaučiť fajčiť. Mohlo by to odnaučiť fajčiť aj naše deti, veď na základnej škole fajčí alebo chľastá čo i len tajne až každé ôsme dieťa. Práve deťom do rúk cigarety nepatria.