V Laose vraj ulovili najväčšieho hada! Pozor, je to len ďalší vírusový FB podvod

0
3082

Podvod s veľkým hadomAni na Vianoce si nedali pokoj. Podvodné príspevky na Facebooku, ktoré využívajú procesy v pozadí, čím sa napĺňa význam slova „vírus“, sme už videli hlásať smrť Rytmusa, samovraždu Vina Diesla, veľkého megalodona žraloka a teraz rovnako funguje aj tento hnusný podvodný príspevok, ktorý sa šíri medzi užívateľmi na Facebooku bez toho, aby to ktokoľvek z nich chcel. Aj vy sa môžete stať obeťou, pokiaľ kliknete na niečo podobné.

Pozor na vaše kliknutia
Jedna vec je otvoriť podvodný príspevok a dostať sa na falošné stránky. Niečo celkom iné je však zároveň veľkou chybou, uveriť, že ste stále na Facebooku a byť neobozretný tým, že na týchto stránkach kliknete na nejaké tlačidlo. Práve toto zneužíva autor tohto vírusového podvodu. Opäť apelujeme, aby ľudia zvýšili pozornosť, na čo klikajú a komu. Pokiaľ sa na nástenke vášho priateľa objaví správa informujúca o niečom neuveriteľnom, ktorá sa nachádza na komplikovanej adrese, a cieľové stránky sa podobajú na Facebook, no nenachádzajú sa na adrese HTTPS:// s použitím doména Facebook.com, potom sa stránkam celkom vyhnite. Aj toto je ten prípad, kedy kliknete na príspevok lákajúci na neuveriteľnú informáciu, o vymyslenom chytení obrovského hada v Laose. Kliknete, dostanete sa na podivný facebook a následne na týchto stránkach ak spravíte akciu, vo vašom mene sa začne tento podvod šíriť medzi ostatných vašich priateľov.

Had a podvodný web

5 pravidiel, ako nenakaziť svojich priateľov aj seba:

  • príspevky u vašich priateľoch, ktoré po kliknutí vyzerajú podobne ako Facebook, no nachádzajú sa na inej doméne, využívajú nepozornosť ľudí. Neklikajte viac na ne. Nahláste takéto príspevky priamo Facebooku.
  • príspevky informujúce o neuveriteľných veciach zneužívajú práve informácie, ktoré zaujímajú napríklad nás / podobné prípady poškodzujú práve profil nášho čitateľa, ktorý rád siahne po zaujímavostiach a rekordoch. Podvodný príspevok láka práve takýmito udalosťami a tak skúste neznáme stránky predpokladať. Len prosím stránky „zaujimavosti.net“ majte naďalej za známe a dôveryhodné.
  • upozornite vašich priateľov, pokiaľ sa daný prípad podobá na tento. Upozornite poskytovateľa webhostingu, ktorý je vždy základnou doménou PODDOMÉNA.poskytovateľhostingu.cz/.sk/alebo .net a podobne. Prípadne, pokiaľ vás príspevok poškodzuje, zálohujte si snímky príspevku a stránok a odovzdajte ho polícií.
  • sledujte adresy, kam ste sa dostali. Na iných doménach sa nemôže nič podobať na Facebook. Porušuje totiž tým autorské práva samotného Facebooku. Jeho prvky, logo, farby, rozhranie a systém je pritom zakázané kopírovať a už vôbec vytvárať stránky pripomínajúce Facebook.
  • pokiaľ sa vám podarilo neustriehnuť a na nástenke sa vám zverejnil odkaz na toto video vo vašom mene, je dobré upozorniť ihneď priateľov, aby na odkaz neklikali a snažiť sa ho zmazať. Pokiaľ ste na niečo podobné klikali, aby ste si pozreli video a na stránkach žiadne video nebolo – čo je tento prípad – je dobré si nástenku skontrolovať. Dáva logiku, že pokiaľ ste dané a avizované video nenašli a nikde sa nenachádzalo, že zrejme bude niekde problém.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ