V Čechách zabíja pančovaný alkohol, už min. 15 obetí a 30 otrávených

0
1770

Falošná vodkaU našich západných susedov majú momentálne poplach. Na trhu sa objavil alkohol, ktorý zabíja a už minimálne 4 ľudia zomreli. Novinky.cz a iDnes.cz uviedli, že štvrtou obeťou sa dnes skoro ráno stal v Přerove 45 ročný muž, dvaja muži sú v kritickom stave v Zlíne a niekoľko ďalších prípadov v ďalších českých mestách. Obete a otravy sa doteraz objavili v mestách Ostrava, Havířov, Znojmo, Kyjov ale aj Příbram v stredných Čechách. Celkovo je otrávených asi 30 ľudí a počet neustále stúpa. Otrava nekvalitným alkoholom, či lepšie povedané náhražkou alkoholu, lacnejším a jedovateným metylalkoholom môže mať množstvo následkov, zasahuje nervovú sústavu, reaguje s vnútornosťami a ak nekončí smrťou, spája sa s vážnymi zdravotnými komplikáciami. (zdroj foto: Polícia ČR a spomínané médiá v ČR)

V Havířove oslepol muž
V Havířove stratil muž natrvalo zrak po hospitalizácií v nemocnici, kam sa dostal po konzumácií malého množstva rumu v malom stánku na jednom havířovskom sídlisku. V tom istom meste je niekoľko ďalších postihnutých, ktorí ležia v nemocnici. Počet pritom môže byť vyšší, ak slabší konzumenti lekársku pomoc nevyhľadali a trpia následkami konzumácie.

Likérka Drak?
Podľa informácií dostupných z médií polícia vypátrala veľké plastové barely s názvami alkoholu, ktoré podľa etikety majú pochádzať z likérky Drak z Chvalčova na Morave. Spoločnosť sa ale bráni, že barely nepochádzajú od nich a že len niekto skryl nepravý alkohol pod ich etiketu, čo je vlastne bežná praktika, ako vôbec neznámy výrobok dostať na trh.
Česká polícia zatiaľ našla falošné 6 litrové barely produktov, ktoré zneužívajú pravú podobu:
Vodka
Tuzemák

Vinníkom hrozí vysoká trestná sadzba za zabitie, falšovanie a niekoľko ďalších skutkov. Spôsob, ako sa podarí na trh dostať pančovaný alkohol je pomerne jednoduchý. Postačí mať dostatok prázdnych obalov od spotrebovaného alkoholu, vlastný zdroj nekvalitného alkoholu a známych na rôznych prevádzkach, kam sa dá produkt dostať. Za výhodnejšiu cenu často alkohol nakúpi aj obchodník vo väčšej predajni, alebo sieti predajní. Žiaľ podobné prípady sa objavujú aj u nás.

Len nedávno sme sa venovali téme nekvalitného alkoholu a téme, z čoho všetkého je možné vyrobiť alkohol, ktorý na prvý pohľad nemusí konzument rozpoznať. Pojem kvalitný alkohol zrejme získa na význame.

Aktualizácia 12. septembra 2012: podľa posledných informácií je v Čechách celkovo už 15 mŕtvych, ktorí zomreli po požití metanolu priamo, alebo v nemocnici. Toto číslo ešte nebude konečné, pretože viacero ľudí je stále hospitalizovaných a ešte stále sa nájdu takí, čo o tejto kauze nevedia. Niektoré zdroje hovoria aj o nepotvrdenej jednej obeti na Slovenskum čom však nemáme potvrdené informácie. Nový počet mŕtvych sme si dovolili dať aj do titulku článku, čím sme nahradili pôvodné číslo 4, kedy článok vznikal.