V Čechách zabíja pančovaný alkohol, už min. 15 obetí a 30 otrávených

0
1513

Falošná vodkaU našich západných susedov majú momentálne poplach. Na trhu sa objavil alkohol, ktorý zabíja a už minimálne 4 ľudia zomreli. Novinky.cz a iDnes.cz uviedli, že štvrtou obeťou sa dnes skoro ráno stal v Přerove 45 ročný muž, dvaja muži sú v kritickom stave v Zlíne a niekoľko ďalších prípadov v ďalších českých mestách. Obete a otravy sa doteraz objavili v mestách Ostrava, Havířov, Znojmo, Kyjov ale aj Příbram v stredných Čechách. Celkovo je otrávených asi 30 ľudí a počet neustále stúpa. Otrava nekvalitným alkoholom, či lepšie povedané náhražkou alkoholu, lacnejším a jedovateným metylalkoholom môže mať množstvo následkov, zasahuje nervovú sústavu, reaguje s vnútornosťami a ak nekončí smrťou, spája sa s vážnymi zdravotnými komplikáciami. (zdroj foto: Polícia ČR a spomínané médiá v ČR)

V Havířove oslepol muž
V Havířove stratil muž natrvalo zrak po hospitalizácií v nemocnici, kam sa dostal po konzumácií malého množstva rumu v malom stánku na jednom havířovskom sídlisku. V tom istom meste je niekoľko ďalších postihnutých, ktorí ležia v nemocnici. Počet pritom môže byť vyšší, ak slabší konzumenti lekársku pomoc nevyhľadali a trpia následkami konzumácie.

Likérka Drak?
Podľa informácií dostupných z médií polícia vypátrala veľké plastové barely s názvami alkoholu, ktoré podľa etikety majú pochádzať z likérky Drak z Chvalčova na Morave. Spoločnosť sa ale bráni, že barely nepochádzajú od nich a že len niekto skryl nepravý alkohol pod ich etiketu, čo je vlastne bežná praktika, ako vôbec neznámy výrobok dostať na trh.
Česká polícia zatiaľ našla falošné 6 litrové barely produktov, ktoré zneužívajú pravú podobu:
Vodka
Tuzemák

Vinníkom hrozí vysoká trestná sadzba za zabitie, falšovanie a niekoľko ďalších skutkov. Spôsob, ako sa podarí na trh dostať pančovaný alkohol je pomerne jednoduchý. Postačí mať dostatok prázdnych obalov od spotrebovaného alkoholu, vlastný zdroj nekvalitného alkoholu a známych na rôznych prevádzkach, kam sa dá produkt dostať. Za výhodnejšiu cenu často alkohol nakúpi aj obchodník vo väčšej predajni, alebo sieti predajní. Žiaľ podobné prípady sa objavujú aj u nás.

Len nedávno sme sa venovali téme nekvalitného alkoholu a téme, z čoho všetkého je možné vyrobiť alkohol, ktorý na prvý pohľad nemusí konzument rozpoznať. Pojem kvalitný alkohol zrejme získa na význame.

Aktualizácia 12. septembra 2012: podľa posledných informácií je v Čechách celkovo už 15 mŕtvych, ktorí zomreli po požití metanolu priamo, alebo v nemocnici. Toto číslo ešte nebude konečné, pretože viacero ľudí je stále hospitalizovaných a ešte stále sa nájdu takí, čo o tejto kauze nevedia. Niektoré zdroje hovoria aj o nepotvrdenej jednej obeti na Slovenskum čom však nemáme potvrdené informácie. Nový počet mŕtvych sme si dovolili dať aj do titulku článku, čím sme nahradili pôvodné číslo 4, kedy článok vznikal.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ