Úsporný balík: Koniec práce na dohodu, zostane len niekomu a s odvodmi

0
1564

Súčasná vláda Róberta Fica tak trochu podviedla svoj ľud, ak si ten myslel, že ho čakajú lepšie časy. Ťažko povedať z nášho pohľadu, akú štátnu kasu zanechala predošlá vláda, ale zrejme šlo o dosť vyrabovanú, alebo sa tomu len súčasná vláda chce vyhnúť. Opatrenia, ktoré vláda prináša ako svoj „úsporný balík“ sú ale miestami naozaj pritiahnuté za vlasy a pôsobia deštruktívne. Zdaniť sa majú výsluhové dôchodky, vyššie dane by mali mať vyššie zarábajúci ľudia a vyššie dane čakajú aj majiteľov nehnuteľností. Úžas. To, čo však zaráža a celkom zničí živobytie dočasných zamestnancov, alebo úplne zničí schopnosť ľudí si zarobiť mimo svojej práce svojou usilovnosťou a chuťou vôbec prežiť a splácať hypotéky a pod… to je bod o zrušení práce na dohodu.

Práca na dohodu skončí
Pokiaľ si Smer presadí svoj vražedný úsporný balíček, čakajú nás samozrejme horšie časy. Skončenie práce na dohodu by malo byť zrušené v rámci tohto balíčka bez toho, aby to malo nejaký význam. Samozrejme, že politici v čele s premiérom pracovať na dohodu nemusia a zrejme ani ich rodina. Nemajú teda ani len poňatia, čo pre bežného človeka, alebo sezónneho človeka zamestnaného na pár hodín počas leta práca na dohodu znamená. Nemajú ani tušenie, že aj od práce na dohodu a podmienok, aké takýto pracovný pomer poskytuje, sú závislí viacerí ľudia. Áno, priznávam, že i ja som zamestnaný na dohodu ešte mimo svojej práce.

Len pre študentov a dôchodcov
Práca na dohodu zostane denným študentom do 26 rokov a dôchodcom. Ostatní majú smolu, prídu o svoju prácu, sezónny pár hodinový predaj, či výcvik psov pre firmy ako jedna známa. Skončí aj Michal, ktorý pomáha so stránkami a poradenstvom jednej malej firmičke. Skončia mnohí ďalší, čo mohli byť radi, že môžu byť radi a len tak tak si našli bokovku na dohodu, lebo dohoda bola jednoduchá aj pre zamestnávateľa. Problém so skoncovaním pracovného vzťahu budú mnohí riešiť zrejme prácou na tajňáša, alebo prácou na živnosť, čo je v niektorých prípadoch naozaj nemysliteľné. Tak či onak, ak aj študentom má zostať práca na dohodu, budú musieť platiť odvody. Problém majú tí, čo len náhodou si ešte svoje dohodové miesto držia. Zamestnávatelia budú mať o niečo menšiu chuť vôbec nejaké pracovné vzťahy riešiť. To je na Slovensku tradícia menších zamestnávateľov. Problém budú mať bežní dohodári, ktorým vznikajú odvodové povinnosti – nie každý sa vyzná o čo ide, nie každý chápe, aké povinnosti mu vyplývajú a nie každý má skúsenosti presne so všetkým, čo musí spraviť, aby ho štátne a finančné úrady nehnali platiť, platiť a doplácať… Dokonca je u nás tradične aj neprehľadné to, ako má čo vyzerať a fungovať, takže je pochopiteľné, že aj študenti s denným štúdiom do 26 rokov budú mať v tom zmätok a radšej sa zamestnajú niekde na čierno. Problém majú tí, ktorí majú nad 26 rokov a sú tiež dennými študentmi, pretože ich narodeniny budú zrejme nie len dôvodom na oslavu, ale aj komplikáciou pri zmene pracovného pomerov.

Bežné obyvateľstvo je až na druhom mieste
Nepočuli sme o verejnej diskusii, politici sa nepýtali na názor bežného obyvateľa. O nás bez nás, klasicky. Je celkom možné, že ešte zakričia bežní dohodári, ten miestami najslabší článok zamestnanej spoločnosti, ale tento krik politici počuť nebudú, lebo je ďaleko od nich a sami ho počuť nechcú.

foto: © Juraj