Uruguajský prezident José Mujica ako najchudobnejší prezident na svete

0
1711

Jose Mujica, uruguayský prezident © BBCUruguayský prezident José Mujica je výnimočný muž, hoci sa niečo také o politikoch hovorí veľmi ťažko. Po zvolení do úradu prezidenta sa odmietol prispôsobiť prehnaným a miestami zbytočným móresom vysokých politikov. Neuveriteľných až 90 percent svojho platu dáva na charitu a žije ďalej životom bežného človeka, ktorý je tak k svojim občanom oveľa bližšie, než takmer všetci politici tohto sveta. Jeho život je totiž zárukou, že nepotrebuje brať provízie z projektov, ani sa nezaoberá obchodovaním a užívaním si nákladného života. Žije ako bežný človek v hlavnom meste Monte Video, respektíve na jeho okraji.

Život bežného farmára a zároveň prezidenta krajiny
Napriek tomu, že môže chodiť v obleku, užívať si luxus a míňať vysoký plat aj na drahé darčeky, žije na okraji hlavného mesta s manželkou a trojnohým psom menom Manuela. Deti nikdy nemali. Hneď pri dome je farma, kam chodí pracovať, ak ho nečakajú povinnosti. Pri práci mu pomáha traktor, ktorý je schopný sám opraviť, rovnako, ako si sám vie opraviť poruchy v domácnosti. Skromne je zariadený aj dom. Samozrejme stráži ho polícia. Sám sa ale neoznačuje za chudobného prezidentam pretože podľa neho sú chudobní len tí, čo vo svojom bohatstve nie sú uspokojení a potrebujú viac a viac. O jeho živote napriek skromnosti plného šťastia sa zaujímali už niektoré médiá.
Video, ktoré bolo súčasťou článku už bolo žiaľ z youtube.com odstránené.

Kto je José Mujica?
José Mujica sa narodil 20. mája 1935 a prezidentom Uruguaya je od roku 2010. Do sedemdesiatych rokoch bojoval ako partizán v hnutí Tupamaros proti diktatúre sužujúcej krajinu v rokoch 1973 až 1985. Niekoľko krát bol postrelený, 15 rokov väznený. Po oslobodení sa začal venovať politike a zastával ju na viacerých aj vyšších postoch. Od 1. marca 2010 je na čele juhoamerickej krajiny.

foto: BBC reportáž na videu

ZANECHAŤ ODPOVEĎ