Rozhovor s Kristínou Farkašovou, tvárou známou z obrazovky aj divadla

0
2550

Kristína Farkašová je v súčasnosti nepopierateľne jednou z najznámejších tvárí nežného pohlavia Slovenskej televízie. Nepochybne za to môže úspešný formát Legendy Popu z piatkových večerov, relácia s praktickými radami do domácnosti, ale aj pár ďalších formátov. Kvalitné herecké gény zdelila po dedkovi Ladislavovi Farkašovi a otcovi Borisovi Farkašovi. V životopise by mala divadelné vzdelanie, účinkovanie aj v legendárnom Radošinskom naivnom divadle a niekoľko ďalších zaujímavostí na domácej, ale aj českej kultúrnej scéne. Úlohu má v seriáli Panelák, videli sme ju v tiež v seriáloch Hod Svišťom, Rádio, Ordinácia v ružovej záhrade, Nevinní a vo filme Pouta. Dokonca sa umiestnila v prvej trojke v prestížnej súťaži Český lev za najlepší ženský herecký výkon. Onedlho bude mamičkou rovno dvojnásobnej radosti a s ňou spojených starostí. To je tiež momentálne najviditeľnejšia informácia o Kristíne, ktorá obehla všetky médiá azda oveľa rýchlejšie, než kariérne úspechy.

Kristína Farkašová a Legendy popu
Kristína Farkašová a Legendy popu, © foto Katarína Jesná Smiková

My si nesmierne ceníme, že si Kristína našla čas na Zaujimavosti.net a mohli sme sa jej spýtať na pár vecí, ktoré by sme za bežných okolností ani nevedeli.

Kristínka, ak zalovím v pamäti, ide ti výborne úloha zvodnej, ale pokojne aj jednoduchej študentky, úloha vážnej postavy, bežného človeka s bystrým uvažovaním, postavy mrchy, zároveň komediálne úlohy a k tomu aj moderovanie. Bez odborného cítenia, skôr ako divák, to tak beriem. Chápem, že to nebude len v génoch, ale aj vo vlastnej chuti byť tým, čím si. Bola vôbec u teba šanca na inú cestu ako pokračovať v rodinnej tradícií?
Ja ešte píšem aj scenáre, blogy a tak všeličo. To som v podstate vyštudovala. Študovala som divadelnú dramaturgiu. Asi vás sklamem, ale ja som nikdy nerozmýšľala, či budem v niečom pokračovať alebo nie. Vyrastala som v polo hereckej rodine a logicky to pre mňa bolo úplne bežné a najprirodzenejšie prostredie. Nad danými vecami sa nedá rozmýšľať. A hlavne je to dnes tak, ako to je, čiže neviem, či bola iná šanca.

Je pravdou, čo píšu o tebe na pár miestach, že ťa rodičia od hereckej dráhy odradzovali?
Ja som ani nechcela byť herečka. Ani by som na tie prijímačky nešla, lebo by som sa hanbila pred ockovými kolegami, čo sedávajú v porote a ktorých poznám od malička, tak ako vy poznáte kolegov svojich rodičov. Nebolo treba odradzovať. Bavilo ma divadlo, veľa som čítala, takže dramaturgia z toho nejako vyplynula sama.

Ktoré úlohy sa ti hrajú najlepšie, alebo ktoré by si si priala najviac?
Všetky sa mi hrajú dobre. Skôr záleží, či je čo hrať – ako je tá úloha napísaná. Nie každý text, či scenár sa dá príjemne zahrať. Mňa naozaj každá jedna bavila. Ja sa tak hrám pri každej. A za každú som maximálne vďačná.

Kristína a sučka pompi
Kristína a Pompi, by Martin Haburaj

Moderovanie je nepochybne celkom iné ako herectvo a nie každý moderátor dokáže hrať a každý herec vždy aj moderovať. Je v týchto dvoch profesiách pre teba osobne nejaký zásadný rozdiel, ktorý bežne divák na druhej strane obrazovky nevidí a necíti?
Neviem. Robím to spontánne a asi tým, že to herectvo nemám vyštudované, nevnímam to nejako fatálne a pateticky. Len ma to všetko veľmi baví. Naozaj. Neviem, ako to robím. To je skôr o intuícií ako o racionalite. 

Možno nebudem sám, čo ťa pokladá za povinnú súčasť Legiend popu. Čo bude s Legendami o pár mesiacov? Počká si tento formát na teba, alebo že by sa už naozaj pomaly chýlil ku koncu?
Nás už čakajú len dva posledné diely. 

Ako vyzerá bežný deň Kristíny Farkašovej? Je v ňom vôbec niečo neobyčajné?
Ťažko sa mi to hodnotí. To je ako keby som sa ja Vás opýtala, či je váš deň neobyčajný. Príde Vám obyčajný, lebo ste naňho zvyknutý a skrátka ho žijete. Jediná vec, čo je možno neobyčajná…hodnotím na základe toho, čo počujem v okolí, stalo sa mi zatiaľ naozaj len párkrát, mohla by som to spočítať na prstoch dvoch rúk, že sa mi nechcelo ísť do práce. Vždy sa mi chce a vždy sa veľmi teším. Beriem to ako kúsky do mojej zážitkovej zbierky.

Tá chuť veru mnohým chýba. Potom, čo považuješ za ideálny oddych, alebo ideálnu dovolenku? Pre každého je to niečo iné. Môže si vôbec niekto ako ty časovo dovoliť nejakú dlhodobejšiu dovolenku niekde v cudzej krajine?
Ideálna dovolenka sa skladá z dvoch častí. Prvá časť je rochnenie sa v mori a čítanie dobrých knižiek a druhá je chatička na Podbanskom, kde človek žije úplne iným tempom, varí z hríbov, čo nazbiera a každý nádych je obrovskou radosťou. Toto mám najradšej. Čisto teoreticky by som mohla ísť aj na dlhodobejšiu dovolenku. Toto leto som bola tri mesiace bez práce, ale zase by mi bolo ľúto mojej Pompi a môj Ďurko chodí do práce pravidelne. A bez nich by sa mi dlho nechcelo byť. A teraz myslím, že žiadna dlhodobá dovolenka chvíľočku hroziť nebude. Čas aj peniažky budeme potrebovať na iné veci.

Chápem. Tvoje meno si v súčasnosti každý spojí s tvojim krásnym očakávaním. Hneď násobná nálož radostí a starostí. Určite prichádza mnoho gratulácií z každej strany, onedlho sa začnú hromadiť hračky a vecičky. Určite nie je ťažké byť budúcou mamičkou, dokonca dvoch detí a v tvojom prípade dokonca verejne známou budúcou mamičkou…
…ja neviem. Uvidíme.

Hovoriť o tvojich plánoch dnes by bolo predčasné, no plánuješ niečo v aspoň ďalekej budúcnosti také, čo by tvoj pomyslený životopis mohlo ešte viac spestriť? Že by réžia, písanie kníh pre ženy, alebo že by pre bábätká?
Ja veľmi neplánujem. Ja som človek spontánnych rozhodnutí a veľmi flexibilný. Napriek tomu, že paradoxne nemám rada zmeny. Určite nechcem úplne prísť o našu reláciu Postav dom, zasaď strom, ktorú nakrúcame už 5 rokov. A určite si rada, aj v ramci psychického zdravia postihnutého laktačnými príznakmi, zamoderujem nejakú dobrú akciu, či ples. Ostatné neplánujem. Len sa teším, čo bude, čo ma čaká. Ako keď ste si otvárali adventný čokoládový kalendárik a vždy ste boli zvedavý, čo vás v tom ďalšom okienku čaká. V každom prípade som presvedčená o tom, že môj hodnotový rebríček sa totálne prevráti.

A nesplnený sen?
Minule som nad tým rozmýšľala a zistila som, že nemám. Taký nejaký veľký. Mám len také maličké, ktoré si dokážem plniť. Je to tak pre život príjemné. Splnila som si takmer všetko, o čom som snívala. Najbližšia zastávka splneného sna: vlastná rodina.

Lepší výber vlastne ani nie je. V mene redakcie ďakujem za tvoj čas, ktorý si si našla na pár otázok a dovoľ aj z našej strany zaželať už teraz čo najmenej starostí s prípravou na mamičkovské starosti, následne obdobie plného radosti a šťastia. Verím, že sa celkom z obrazoviek nevytratíš a aj ostatní diváci si ťa skoro budú môcť pozrieť v nejakej úlohe.