Takto vyrátate spaľovanie kalórií pri akejkoľvek činnosti

0
2588

Kalórie spaľujeme pri každej činnosti – dokonca aj keď sedíme. Samozrejme, že ich úbytok sa zvyšuje, čím je naša aktivita výbušnejšia. Hoci počítanie kalórií nemusí byť ideálny spôsob, ako schudnúť, istý úžitok tejto činnosti nemôžeme uprieť. Veľa ľudí počítanie vyslovene baví a mnohí ďalší sú jednoducho zvedaví, či im večerný futbal stačí na „vypotenie“ tých  skvelých zákuskov, ktoré priniesla kolegyňa zo svadby.

Ak dumáte, aký spôsob počítania kalórií je najlepší, netrápte sa ďalej: existuje na to vedecky overený postup. Stačí zájsť na stránku Compendium of Physical Activities a zapojiť trošku matematiky.

Výpočet sa opiera o kľúčovú hodnotu zvanú MET, čo znamená metabolický ekvivalent. Jeden MET zodpovedá približne energii vydanej počas hodiny pokojného sedenia a možno ho vyjadriť ako1 kcal/kg/hod. To znamená, že človek vážiaci 70 kg by za hodinu pokojného sedenia spálil 70 kalórií. Ak by sa hodnota aktivity rovnala dvom MET-tom, tak by rovnaký človek za hodinu spáli 140 kalórií.


Tip redakcie: Spaľovače tukov vám pomôžu schudnúť, no kilometre za vás nezabehnú


Na spomínanej stránke nájdete obrovské množstvo činností. Stačí nájsť si v prehľadnom menu tú svoju. Riaďte sa najaktuálnejšími hodnotami MET z roku 2011. Ak je hodnota MET modrá, znamená to, že sa opiera o vedecké publikácie; ak je červená, ide o odhad.

Samozrejme, že nie každý človek spaľuje kalórie rovnako. Niekoho metabolizmus pracuje rýchlejšie, iného pomalšie. Stránka sama vysvetľuje, že pri zostavovaní rebríčka nemohla brať do úvahy všetky faktory, ktoré spaľovanie ovplyvňujú. Môžu nimi byť telesný tuk, vek, pohlavie, výkonnosť či dokonca nadmorská výška. Pri výpočte tiež musíte brať do úvahy, či ste naozaj celú hodinu strávili aktívnym pohybom. Ak ste napríklad boli hrať futbal, ale polhodinu z hracieho času ste nebehali, iba postávali, musíte si zarátať MET za polhodinu futbalu a polhodinu státia – teda, ak chcete čo najpresnejšie výsledky. Ak je to váš cieľ, tak tento vedecky overený spôsob je jedna z najlepších možností.

Čítajte tiež:

Muži, týchto dvanásť vecí vás filmy nenaučili

10 rád, ako sa zachovať pri teroristickom útoku

Nový objav: Strata čuchu môže znamenať zákernú chorobu


Zdroj: http://www.businessinsider.com/how-to-calculate-calories-burned-exercise-met-value-2017-8