Nový objav: Strata čuchu môže znamenať zákernú chorobu

0
985
Nový objav: Strata čuchu môže znamenať zákernú chorobu
Ohodnoť článok

Vedci objavili doteraz neznámy symptóm Alzheimerovej choroby, ktorý by mohol pomôcť ku skoršiemu diagnostikovaniu tohto ochorenia. Demencia začne poškodzovať mozog často už dvadsať rokov predtým, ako sa objavia jej príznaky. Zatiaľ však neexistujú testy, ktoré by dokázali potvrdiť, či sa tento proces už začal alebo nie.

Nové zistenie vedcov z McGillovej univerzity v Quebecu by mohlo byť prelomové. Podľa nich by strata čuchu mohla byť veľmi skorý signál prítomnosti tohto ochorenia. Teóriu testovali na tristo ľuďoch, u ktorých je zvýšené riziko vyvinutia Alzheimerovej choroby, pretože ju mali ich rodičia. Od každého z nich chceli, aby identifikovali rôzne silné vône, ako napríklad benzín či citrón. Stovka z nich súhlasila s pravidelnými odbermi mozgovo-miechovej tekutiny, vďaka ktorým mohli vedci určiť predpokladaný výskyt tohto ochorenia.

Výskumníci zistili, že s identifikovaním vôní mali najväčšie problémy jedinci, ktorí vykazovali aj najväčšie biologické známky Alzheimerovej choroby.

„Prvý raz niekto jasne preukázal, že strata čuchu je spojená s biologickými ukazovateľmi Alzheimerovej choroby,“ tvrdí vedúca autorka štúdie Marie-Elyse Lafaille-Magnan. „Už viac ako tridsať rokov sa vedci snažia objaviť prepojenie medzi stratou pamäte a schopnosťou rozoznávať vône. Dáva to zmysel, pretože Alzheimerova choroba ovplyvňuje v mozgu medzi prvými práve tzv. čuchový bulbus a takisto naše ‚pamäťové centrum‘.“

Hoci v súčasnosti neexistuje liek na Alzheimera, čuchový test by mohol pomôcť diagnostikovať túto chorobu ešte predtým, ako sa objavia ďalšie symptómy. Tieto príznaky by potom bolo možné výrazne zmierniť. „Ak dokážeme oddialiť nástup symptómov čo i len o päť rokov, ich závažnosť a rýchlosť postupu choroby by sme dokázali znížiť aj o viac ako päťdesiat percent,“ tvrdí Dr. John Breitner, riaditeľ centra štúdií prevencie pred Alzheimerovou chorobou na McGillovej univerzite.

Výskumníci sa do budúcnosti pozerajú s nádejou. Zatiaľ však konštatujú nevyhnutnosť ďalších testov, ktoré potvrdia ich teóriu. V súčasnosti len čuchový test na diagnostikovanie Alzheimera rozhodne nestačí.

Čítajte tiež:

5 najpodivnejších sexuálnych porúch

Nepodceňujte príznaky rakoviny hrubého čreva

Tohoto sa ako ľudia bojíme najviac


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/smell-alzheimers-disease-indicator-poor-sense-warning-sign-study-a7904386.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ