Nepodceňujte príznaky rakoviny hrubého čreva

0
1323
Nepodceňujte príznaky rakoviny hrubého čreva
Ohodnoť článok

Rakovina hrubého čreva

Nafukovanie, hnačky, bolesť. To všetko sú príznaky, ktoré netreba podceňovať. Tridsaťjedenročná Sherie Haggerová signály svojho tela dlho ignorovala..

27490934 - colon cancer

Keďže jej v pätnástich rokoch diagnostikovali Crohnovu chorobu, mnohé príznaky pripisovala práve jej. Spomína si na to, ako ju po prijatí akéhokoľvek jedla či tekutín preháňalo na záchod. Zo stravy vylúčila lepok a mliečne výrobky. Snažila sa uľaviť si čajmi a termoforom s horúcou vodou na bruchu, ale nič nepomáhalo. Bolo je zle dokonca aj z čistej vody.

Takto sa trápila tri mesiace, až sa napokon odhodlala zájsť k lekárovi. Kolonoskopia odhalila rakovinu hrubého čreva. Vyšetrenie jej zachránilo život.

Liečba však nebola jednoduchá. Vyžiadala si niekoľko operácií, päť týždňov rádioterapie, ktoré na jej tele zanechali popáleniny tretieho stupňa, a polroka chemoterapie.

O dva a pol roka neskôr sa v pacientkinom čreve objavil ďalší nádor.

Haggerová mapuje priebeh svojho ochorenia i liečby na blogu. Dúfa, že jej príbeh otvorí ľuďom oči a dokáže im, že rakovina hrubého čreva nepostihuje len ľudí nad 50 rokov.

„Nehanbite sa o chorobe rozprávať. Čím viac o nej hovoríme, tým menej tabu ju bude obklopovať. Tak nemaj tvrdú palicu a otestuj si stolicu!“ povzbudzuje k prevencii Haggerová.

Symptómy zahŕňajú dlhodobé bolesti v spodnej časti brucha, krv v stolici, či zmena v rytme vyprázdňovania sa – pacient buď chodí na WC častejšie alebo sporadickejšie, ako zvykol.

Čítajte tiež:

Choroba sa šíri: Smrtiaca závislosť na hazardných hrách rastie

Tarte Tatin: Ako sa z kuchynskej nehody stal kultový francúzsky dezert

9 dôvodov, prečo si sérioví podvodníci jednoducho nevedia pomôcť


Zdroj: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/bowel-cancer-survivor-common-symptoms-not-ignore-warning-australia-sheri-hagger-a7874491.html

ZANECHAŤ ODPOVEĎ