Prečo psy štekajú a čo v takom prípade NErobiť

0
2806

Štekanie psa

Snažili ste sa zúfalo prísť na to, ako prinútiť psa, aby prestal štekať? Štekanie psa je v jeho povahe. Psy štekajú a štekajú z mnohých dôvodov. Budú štekať, keď niečo chcú, keď sa hrajú, keď zistia nepriateľa na ich území a dostanú strach, keď sú naštvaní, aj keď chcú len povedať „Ahoj!“ Príliš veľa štekania však dokáže rodinu a aj ich susedov priviesť do šialenstva!

17235698 - female beagle puppy on a white leather sofa, barking

Prvým krokom k regulácii nadmerného štekanie je pochopiť konkrétne dôvody prečo k nemu dochádza. Aj potom čo zistíte prečo, nečakajte, že mávnete kúzelnou paličkou a svojho psa razom zbavíte štekania. Naučiť vášho psa štekať menej (štekania sa nikdy úplne nezbavíte) je časovo náročný proces. Tiež majte na pamäti, že niektoré plemená sú viac náchylné na štekanie ako ostatné a tým ťažšie bude tieto plemená vytrénovať.

Vo všeobecnosti, existuje osem dôvodov, prečo psy štekajú:

  • Územné, alebo defenzívne štekanie
  • Vzrušenie alebo šťastie zo stretnutia s vami
  • Hra a cvičenie
  • Upútanie vašej pozornosti, alebo aby vám dal signál (napr. keď potrebuje vykonať potrebu)
  • Rozhnevanie sa kvôli neschopnosti niečo dosiahnuť (napríklad dostať vašu bravčovú kotletu)
  • Sociálne štekanie v reakcii na ostatných psov
  • Separačná úzkosť a nepokoj
  • Kompulzívne správanie

Tip redakcie: Na Slovensku je to tak… Zviera ako hnuteľná vec


Čo nerobiť

17925226 - barking dog never bite

Nepovzbudzujte svojho psa štekať na cudzích alebo ľudí, ktorí idú popri dverách. Pýtaním sa svojho psa ,,Kto je to?“ zvedavým tónom jeho zvedavosť iba povzbudí. Pozeranie z okna alebo dverí ho podporí, aby urobil to isté a akonáhle niekoho zbadá bude štekať.

Nepoužívajte nekonzistentné pravidlá. Ak ste na neho kričali keď štekal na niečo videné alebo počuté, ako sú deti idúce zo školy a povzbudili ho, aby štekal na ostatných, napríklad predajcu pri dverách, bude len ťažko rozlišovať medzi týmito dvoma udalosťami. Výsledkom bude neustále štekanie psa.

Netrestajte svojho psa v prípade, že štekanie je spôsobené strachom alebo separačnou úzkosťou. Môže to mať opačný vplyv na zvyšovanie jeho úzkosti a tým aj na jeho štekanie. Certifikovaný odborník aplikovaného zvieracieho správania alebo veterinárny behaviorista vám môže dať konkrétne usmernenia na nápravu tohto problému.

Nepoužívajte náhubok ako náhradu pre výcvik alebo náhradu za vašu absenciu. Váš pes reguluje svoju teplotu a dýcha cez ústa a nos a náhubok mu môže v tejto činnosti zabrániť a rovnako mu znemožniť piť vodu alebo jesť.

Nepokúšajte sa vytvoriť svoj vlastný náhubok pomocou lana alebo gumičky. Nielen, že je to kruté, ale môže to byť pre psa aj nebezpečné.

Upozorňujeme, že existujú prípady nadmerného štekania, pri ktorých je dobrým nápadom najskôr požiadať o radu certifikovaného špecialistu na aplikované zvieracie správanie, veterinárneho behavioristu, alebo certifikovaného profesionálneho cvičiteľa psov.

Medzi ne patria:

  • Ochranárske správanie v nadväznosti na štekanie, ako je: vrčanie, štekanie, skákanie, atď.
  • Extrémna separačná úzkosť alebo strach z objektov, vizuálnych vnemov, zvukov, ľudí atď.
  • Obsedantno-kompulzívne štekanie, ktoré je identifikované ako nadmerné štekanie bez zjavného dôvodu, alebo štekanie na veci, ktoré ostatných psov neobťažujú. To môže byť sprevádzané ďalším kompulzívnym správaním, ako je: vrtenie alebo skákanie.

Nabudúce si povieme o metódach ako zmierniť štekanie, ktoré môžete aplikovať doma.

Čítajte tiež:

Ňu, ňu, ňu…Najrozkošnejšie zvieratká z rozkošných

Labky preč! Tieto potraviny môžu ohroziť život vašich domácich miláčikov


Zdroj: http://dogtime.com/dog-health/general/675-barking-aspca