Nový trend: v kurze sú „nahé torty“ bez tradičného zdobenia

0
11169

Dizajn svadobných tort

Svadobná torta je stredobodom a vyvrcholením každej svadobnej hostiny. Klasickým svadobným tortám odzvonilo! V kurze sú „nahé torty“ bez tradičného zdobenia. 

Samozrejme, každý mladomanželský pár si praje mať tú najkrajšiu, najhonosnejšiu a podľa možnosti najväčšiu tortu, ktorá ohromí nielen hostí, ale ostane nezabudnuteľnou spomienkou na celý život. Aj v tejto oblasti však prichádzajú nové módne vlny. Opýtali sme sa skúsených cukrárok z bratislavskej Patisserky, aké sú horúce trendy vo výrobe svadobných tort na objednávku.

19243225_1210156842427743_8656621536015328621_o

Fondán, veľa fondánu… Typickou surovinou na obalenie jednotlivých poschodí svadobnej torty je biely alebo farbený fondán. Fondán je cukrový sirup, ktorý sa vyšľahá do tvárnej hmoty. Táto poťahovacia hmota dodáva svadobným tortám zamatovo hladký povrch. Pre jeho snehobielu farbu a dobré tvarovacie schopnosti je mimoriadne obľúbený v cukrárniach a pri pečení rôznych múčnikov.

Klasický a tradičný dizajn svadobných tort je tvorený fondánovým poťahom s reliéfnym zdobením, kráľovskou glazúrou, doplnený o ozdoby z marcipánu, živé kvety a stuhy. Na celom svete sa však nevesty začínajú dožadovať nového trendu: nahých svadobných tort. Táto „mánia“ vznikla nedávno v USA a teší sa mimoriadnej obľube už aj na Slovensku. „Najmä v letných mesiacoch evidujeme zvýšený záujem o tzv. naked cakes – nahé torty bez fondánového plášťa. Našim klientom ich aj samy odporúčame, nakoľko lepšie znášajú prevoz v letných horúčavách a netopia sa tak rýchlo ako klasické svadobné torty s fondánom,“ hovorí Monika, prevádzkarka a spoluzakladateľka bratislavskej cukrárne Patisserka.

Čo si vlastne pod pojmom „nahá svadobná torta“ máme predstaviť?

Čerstvá a oku lahodiaca

Ľudia sa snažia jesť stále zdravšie. Nahé torty tento trend dokonale kopírujú. Nie sú zahalené v ťažko stráviteľnom fondáne, ale pôsobia ľahkým a vzdušným dojmom. Na torte dokonale vidíte plnku, farbu a konzistenciu cesta, čerstvé ovocie a všetko zdobenie pôsobí prirodzenejším, „jedlejším“ dojmom. Skrátka, nahé torty možno na pohľad nepôsobia tak uhladene a elegantne ako fondánové, ale sú neodolateľné pre naše chuťové bunky. Skúsenosti dokazujú, že nahé torty sa na svadbách konzumujú viac ako tie z fondánu. Priťahujú pozornosť a viac sa na ne hosťom „zbiehajú slinky“.

18155795_1170626696380758_165444940199299207_o

Originálny dizajn a tvary

Možno sa vám zdá, že s nahými tortami nemôžete experimentovať. Opak je však pravdou. Môžete si zvoliť rustikálny vintage štýl, minimalistický dizajn alebo jednoduché, prírodné zdobenie. „Nahá torta má tú výhodu, že mi ako cukrárke dáva možnosť na nesmiernu kreativitu, nakoľko sa môžem hrať s jej jednotlivými vrstvami“, vysvetľuje cukrárka Lucka z Patisserky. Môžete si vybrať farbu cesta, napríklad mimoriadne obľúbený v USA je tzv. velvet cake, kedy sa tmavé cesto dopĺňa svetlým krémom a vzniká zaujímavý vizuálny kontrast.

Nahé svadobné torty sa dizajnujú aj ako štvorce, ktorých jednotlivé body sa úhľadne zrežú a zahladia. Torta dostane neobvyklý, moderný a luxusný vzhľad. Plnka sa občas natiera aj na bočné straty torty, čím sa dosahuje nedbalý efekt a torta pôsobí viac domácky. Samozrejme, nevyhnutnosťou u nahých tort sú živé kvety, ktoré dokážu na torte vytvoriť priam dychberúcu ikebanu. Neodmysliteľným dekoračným prvkom u „naked cakes“ je čerstvé ovocie, ktoré im dodá pečať sviežosti a romantiky.

Doplnené o cupcakes

Zaujímavosťou u nahých tort je, že sa ich spodná časť obvykle dopĺňa ešte o cupcakes, ktoré ladia so zvyškom múčnika. Najmä na viacposchodovej torte tento rozšírený „podstavec“ pôsobí veľkolepo a navyše je praktický – hostia si nemusia krájať z torty, ale zoberú si len cupcake. Ten zväčša obsahuje cesto a plnku priamo zo svadobnej torty, takže neprídu o jej chuť.

Ak chystáte svadbu a radi by ste na nej mali niečo extra, napríklad spomínaný „naked cake“ zavolajte do Patisserky +421 907 541 794 a dohodnite si „rande“. Šikovné cukrárky vám navrhnú a upečú svadobnú tortu snov.