6 európských destinácíi, ktoré sú ako stvorené pre last minute dovolenku

0
3677

Povinnosti niekedy nedovoľujú naplánovať si dovolenku niekoľko týždňov vopred, či oddychovať kedykoľvek uprostred leta. Našťastie, ponuka last minute dovoleniek, kde si užijete slnečné lúče častokrát až do októbra je skutočne široká. Ako príjemný bonus sú výrazne nižšie ceny a letoviská bez davov turistov.

Pozrite sa na naše tipy, kde v Európe si užijete skvelú last minute dovolenku.

Cyprus

cyprus

Ostrov je tretí najväčší v Stredozemnom mori a vďaka svojej búrlivej minulosti a mixu gréckej a tureckej kultúry je zaujímavý nielen na relax, ale aj spoznávanie.

Najpopulárnejšie letoviská sú Paphos, Larnaca a Limassol – všetky tri sa nachádzajú na juhu a juhovýchode ostrova. Pobrežie s celkovou dĺžkou 620 kilometrov lemujú krásne čisté pláže, ktoré sú ocenené Modrou vlajkou.

Ak túžite objavovať viac z kultúry, na Cypre sa zachovalo množstvo pamiatok z obdobia Byzantskej ríše a archeologických nálezísk. Ostrov je pomerne hornatý, preto sa bude páčiť aj fanúšikom trekovania.

TIP: Pozrite si last minute dovolenky do naobľúbenejších letovísk na Cypre.

Kréta
kreta

Najväčší grécky ostrov je svojou rozlohou ideálny na spoznávanie spojené s relaxom na plážach. Jeho pobrežie je posiate pieskovými plážami, ktoré obmýva tyrkysové more.

Rozmach gréckej kultúry v časoch pred naším letopočtom zanechal na Kréte množstvo pamiatok starých tisícky rokov. Nájdete ich napríklad v kultúrnom a administratívnom centre ostrova v meste Heraklion. Mesto kedysi patrilo Arabom, neskôr ho kúpili Benátčania, pamiatky v meste sú preto architektonicky rôznorodé. Zaujímavý je určite starý prístav, Benátska pevnosť a za najkrajšiu je označovaná Benátska Lodžia.

Ak máte chuť spoznať viac z ostrova, stačí si požičať auto a vybrať sa napríklad ruinám starého mestského štátu Lato. Pekné je aj prístavné mesto Chania a okolie Rethymno.

Kanárske ostrovy kanarske

Mimoriadne príjemná klíma sopečných ostrovov v Atlantickom oceáne z nich robí skvelú destináciu počas celého roka. Rozmanitosť Kanárskych ostrov je fascinujúca, každý zo 7 ostrovov je zaujímavý pre inú skupinu dovolenkárov.

Najviac turistov smeruje na ostrov Gran Canaria, kde môžete ráno oddychovať na pláži, na obed sa prejsť po pieskových dunách a večerať v malej dedinke uprostred hôr.

Najväčší ostrov Tenerife vyhľadávajú turisti nielen kvôli plážam, no najmä kvôli národnému parku Teide, ktorému dominuje najvyššia hora Španielska – sopka El Teide s nadmorskou výškou 3719 m.

Lanzarote je výrazne poznačený sopečnou činnosťou, preto môžete nadobudnúť pocit, že ste sa ocitli v mesačnej krajine.

Fuerteventura je horúca destinácia medzi surfermi a pýši sa jednými z najlepších vĺn v celej Európe.

Zvyšné ostrovy La Palma, La Gomera a El Hierro zatiaľ nespostihol turistický boom, preto sa sem vyberte za pokojnou dovolenkou a objavovanie nenarušenej prírody. 

Malta

Malta

Malta jej menší susedia Gozo a Comino sú mixom kultúr, ktoré najlepšie vidieť na architektúre pamiatok.

Cestovatelia, ktorí doposiaľ Maltu nestihli navštíviť smútili po nedávnom zrútení slávneho Azúrového oka. To sa nachádza na najsevernejšom ostrove Gozo. Je oveľa pokojnejšie a bude sa vám páčiť najmä pre svoju krásnu prírodu. Nájdete tu chrámy Ggantija, ktoré sú staré 3500 rokov a považujú sa za najstaršie neolitické chrámy na svete.

Comino je najmenší z trojice ostrovov. Jeho členité pobrežie vytvára malé zátoky a lagúny s krásnymi plážami. Čo je najlepšie, vstup do vody je pozvoľný, takže sa sem pokojne môžu vybrať aj rodiny s malými deťmi.

Na samotnej Malte nevynechajte jej hlavné mesto Valetta s rytierskym nádychom, stredoveké mesto s hradbami Mdina, vydajte sa na pláž Golden Bay alebo k útesu Dingli Cliffs s výhľadom na okolité more.

Sicília

sicilia

Najväčší ostrov v Stredozemnom mori je v rámci Talianska svojský organizmus. Nasávajte lokálnu atmosféru v uličkách miest, kde domáci pijú kávu a diskutujú alebo návštevou lokálnych trhov s čerstvou zeleninou a ovocím, z ktorých potom pripravujú výborné jedlo.

Po celej Sicílii nájdete pamiatky na najslávnejšie časy gréckej kultúry, ruiny rímskych amfiteátrov, ktoré sa doteraz používajú na divadelné predstavenia. Do zoznamu toho, čo treba vidieť a zažiť si určite zapíšte mestá Palermo, Messina, Syrakúzy a Catania. Okrem populárneho San Vito Lo Capo na severe ostrova nájdete krásne pláže v okolí mesta Taormina.

Najväčší zážitok je výstup na stále činnú sopku Etna. Jej nadmorská výška 3329 m ju robí najvyššou sopkou v Európe.

Formentera

formentera

Kým väčšina turistov smeruje na populárnu Mallorcu alebo Menorcu, vy sa vyberte na pokojnú Formenteru. Sused párty ostrova Ibiza je jeho úplným opakom. Najmenší z Baleárskych ostrovov nemá letisko, dá sa sem dostať iba loďou z mesta Eivissa na Ibize, preto na Formenteru nedorazil masový turizmus a zachováva si svoj prírodný ráz.

Formentera má veľmi pekné členité pobrežie s dramatickými útesmi. Zátoky s malými prírodnými plážami sú ako stvorené pre tichú dovolenku. Navyše sa môže stať, že si ich často budete užívať úplne sami.

Vyberte sa tiež do národného parku Ses Salines na severe ostrova, kde nájdete pieskové duny a rôzne formované skalné útvary. Pre Formenteru je príznačná tradícia produkcie soli.  Na ostrove si tiež v malých obchodíkoch môžete zakúpiť rôzne organické výrobky zo soli.

Tento článok bol pripravený v spolupráci s Dovolenka.sme.sk.

Čítajte tiež:

Citróny boli kedysi veľmi vzácne, mohli si ich dovoliť iba najbohatší

Šestnásť väzníc, z ktorých sú dnes originálne hotely

ZANECHAŤ ODPOVEĎ