Tatranské chaty sú v ohrození, získať ich chce vraj jediný podnikateľ

0
1897

Chata pod SoliskomNemenovaný podnikateľ sa snaží získať mnohé zo známych tatranských chát. Miesta, ktoré patria medzi legendárne zastávky počas túr, už i tak drahé, no stále s často originálnou históriou, pochádzajúcou neraz z čias Rakúsko Uhorska, prvej republiky a ich história sa viaže aj k bojom II. svetovej vojny. Sú niečím, čo by malo zostať posvätné, hoci ide do určitej miery o komerčné objekty. Tatranské chaty majú svoje meno, každá jedna má svoju históriu, výnimočnosť a sú súčasťou pohľadníc, súčasťou histórie Tatier a samotných Tatier. Predaj by sa mal týkať Chaty pod Soliskom, Rainerovej Chaty, Chaty pod Rysmi a ešte mnohých ďalších.

Informácie uviedol Popradský Korzár, čím znepokojil množstvo milovníkov Tatier a aj tých, čo chaty poznajú z osobnej skúsenosti. Reálne by sa nemalo z pohľadu bežného turistu zmeniť nič. Chaty by boli tam kde sú. Ide však o princíp. Systém a cesta, o akej sa píše v Korzári, ktorou sa nemenovaný podnikateľ snaží dostať k nesmierne hodnotnému majetku, sú zvláštne. Tak ako popisuje spomínaný zdroj, ide o typický príklad toho, ako sa na Slovensku dá dostať k obrovskému majetku, pomerne ľahko, pričom nemá konkrétny človek naň ani najmenší nárok. Žiaľ absurdné nároky zväčša sú u nás len nárokmi, ktoré sa naplniť predsa len môžu. Pripomína mi to praktiky politikov z pred vyše 10 rokov, či aj nedávno. V prípade zmeny vlastníka pozemkov a chát v Tatrách sa môžeme tešiť na reálne obchodovanie s prírodným aj neprírodným bohatstvom, zničením týchto miest takých, ako ich poznáme. Môžeme sa tešiť na zásadné zmeny v cenách, v podobách chát, ale najmä sa niekto poriadne nabalí a stačí k tomu dlhodobá analýza zákonov, dier v nich, a dostatok priateľov na dobrých miestach, čo sa dá z článku jasne pochopiť. Toto je „style slovakiano“ a s tým vlastne nikto nič za celé roky nespravil, takže sa ani nemôžeme diviť.

Ako turistika a milovník Tatier som za zachovanie súčasných organizácií, ktoré chaty vlastnia. Sú ako takou zárukou, že nejde o niekoho hore, komu sa plnia vrecká. Z reálneho života azda každý vie, čo sa deje, ak jeden majiteľ má na danom mieste všetko. Tatry sú dnes až nechutne rozpredané a práve to ešte nikto nezastavil.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ