Svet má nového pápeža, Františka I.. Je ním 76 ročný Jorge Bergoglio z Argentíny

0
44433

informácie zo svetaDnes 13. 3. 2013 (všimli ste si ten neobyčajný dátum s dvoma trinástkami?) krátko po 19 hodine sa z najsledovanejšieho komína na svete na Námestí Sv. Petra vo Vatikáne dnes začal valiť biely dym. To znamená, že kardináli v Sixtínskej kaplnke zvolili pápeža. Na štvrtý krát dopadla ich tajná voľba s jasným výsledkom. Z počiatku nebolo jasné jeho meno, jediné, čo veriaci na mieste a aj pri televíznych obrazovkách videli, bolo znamenie, že dym je biely. Na námestí Sv. Petra si svetové médiá snažili uchmatnúť to najlepšie miesto s dobrým dohľadom na komín a balkón, na ktorý neskôr predstúpil nový pápež. Po zvolení pápeža čakalo niekoľko slávnostných krokov, obliekanie, výber žezla a topánok. Ľudia medzitým v dave kričali a skandovali rôzne heslá v rôznych jazykoch. Volali pápeža. Našli sa očividne aj futbaloví fanúšikovia, ktorí typickým volaním mena Francesco a tlieskaním pripomínali skôr tribúnu na zápase. Francesco skandovali preto, lebo dav už vtedy poznal meno nového pápeža.

Nový pápež je František I.
Približne o 20:15 sa roztiahli závesy a pripravila sa plachta. O približne 20:20 na balkón prišiel 76 ročný Jorge Bergoglio z Argentíny, ktorý pozdravil veriacich najskôr latinsky, potom vo svojej rodnej reči a pomodlil sa. Medzi veriacimi v dave bolo mnoho Argentínčanov a je možné očakávať zvýšenie popularity viery medzi katolíkmi v Argentíne. Nový pápež prijal pápežské meno František I. Meno František má ako prvý a preto má za menom aj rímsku jednotku. Začína tak novú „sériu“ a nepokračuje, ako médiá očakávali v menách ako napríklad Pius, či Ján Pavol. Jorge Bergoglio ako kardinál má pomerne dobré šance viesť Vatikán a dokonca možnosť vylepšiť imidž cirkvi. Nebráni sa modernizáciám, je viac sociálne orientovaný. Podľa niektorých informácií z názorov posledných rokov akceptuje homosexuálov a neodsudzuje ich, no zároveň nepokladá za vhodné aby plnili funkciu tradičnej rodiny a neprijíma teda ich záujem vychovávať deti.

Niekoľko zaujímavostí:
Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires. Zaujímavosťou však je aj to, že je synom talianskych prisťahovalcov, čo vysvetľuje jeho meno, ale aj blízky vzťah k talianskemu a tiež latinskému jazyku. S jeho korunováciou za panovníka Vatikánu a vyhlásenia za pápeža sa spája aj niekoľko prvenstiev. Stal sa totiž:

  • prvým pápežom z južnej pologule
  • prvým pápežom z Južnej Ameriky
  • prvým pápežom vôbec z celej Ameriky
  • je vôbec prvým jezuitským pápežom

Prijal meno František I. a s týmto menom sa stretneme v rôznych zdrojoch s rôznou podobou. František majú len v Čechách a na Slovensku. Inde vo svete to bude napríklad Francesco I., Francese I., Francisco I., Franc I., ale samozrejme latinsky Franciscus I. napísané ako FRANCISCVS I