Súhrn najobľúbenejších vianočných koláčov

0
2727

O chvíľu sú tu Vianoce. Sviatky, ktoré si každý užíva v pohode a pokoji. No ku Vianociam neodmysliteľne patria aj chutné dobroty. Ktoré sú tie najobľúbenejšie a ktoré nesmú chýbať ako pochúťka pri Vianočných rozprávkach? 

Prinášame Vám súhrn najobľúbenejších Vianočných koláčov s overenými receptami v dvoch častiach za sebou. A aby ste nemuseli prehľadávať knihy a surfovať internetom za dobrými a overenými receptami, prinášame vám tie naše overené všetky na jednom mieste.

Prezradíme Vám aj vychytané tipy pri pečení jednotlivých dobrôt. Poďme sa teda spoločne pozrieť v prvej časti na takzvané suché pečivo.

najpecenie sk
najpecenie sk

Vanilkové rožky

Suroviny:

250 g hladkej múky

100 g mletých orechov

60 g práškového cukru

2 žĺtky

180 g tuku

štipka soli

1 kávová lyžička octu

cukor na obaľovanie

Postup: Všetky suroviny zamiesime a cesto necháme stuhnúť na chladnom mieste. Urobíme rožky upečieme a ešte teplé obalíme v cukre.

Tip: Vanilkové rožky vyberáme, keď sa nám pekne sfarbujú do ružova. Vyberáme ich opatrne, pretože sú ešte veľmi krehké. Obaľujeme však ako teplé v zmesi práškového cukru s balíčkom vanilkového cukru.

najrecept.sk
najrecept.sk

Linecké cesto

Suroviny:

210 g hladkej múky

2 žĺtky

140 g masla

90 g práškového cukru

citrónová kôra

Postup: Všetky prísady spolu zmiešame a necháme cesto odležať na chladnejšom mieste. Potom vyvaľkáme na pomúčenej doske a vykrajujeme ľubovoľné tvary. Zliepame lekvárom.

Tip: Pri pečení suchého pečiva môžeme nahradiť maslo margarínom. Nie je to až taký zásadný kulinársky hriech. Toto sladkasté vianočné pečivo výborne doplní kyslastý džem. Pre čokoholikov bude dobrou radou zlepené tvary buď pokvapkať, alebo rovno vymáčať v čokoláde.

vychytane.sk
vychytane.sk

Medovníčky

Suroviny:

500 g hladkej múky

200 g práškového cukru

1 Hera

3 vajcia

1 polievková lyžica medu

1 kávová lyžička sódy bikarbóny

1 kypriaci prášok

½ balíčka perníkového korenia

Postup: Všetky suroviny spolu zmiešame a vytvarujeme tuhé cesto. Necháme odstáť najlepšie do druhého dňa. Vaľkáme na pomúčenej doske na približne 3 mm hrubé cesto. Potom už len vykrajujeme ľubovoľné tvary.

Tip: Pri pečení medovníčkov ukladáme na plech tvary podobných veľkostí. Ak však pečieme vo veľkom, pokojne zaplníme celý plech rovnakými tvarmi. Postaráme sa tak o rovnomerné dopečenie všetkých medovníčkov.

S polevou na medovníčky sa bude dobre pracovať, ak ju vymiešame z preosiateho práškového cukru a jedného bielka.

bonvivani.sk
bonvivani.sk

Zázvorníky

Suroviny:

500 g hladkej múky

500 g práškového cukru

4 vajcia

¾ sášku mletého zázvoru

½  kávovej lyžičky sódy bikarbóny

Postup: Vymiesené a vyvaľkané cesto vykrajujeme na približne jeden centimeter, až centimeter a pol hrubé tvary. Rozložíme na pekáč a necháme schnúť do rána. Počas schnutia je zázvorníky potrebné otáčať. Pečieme na druhý deň veľmi jemne.

Tip: Zázvorníky pečieme na druhý deň naozaj veľmi jemne. Pečieme ich menej ako do zlatista.

showbook.sk
showbook.sk

Grilažky

Suroviny:

250 g kryštálového cukru

250g masla

1 salko

120 g vlašských orechov

1 balík tortových oplátok

Postup: Do väčšieho hrnca si dáme skaramelizovať cukor. Dôsledne všetok rozpustíme a necháme rozpustiť aj hrudky, ktoré sa nám počas topenia cukru budú tvoriť. Keď je cukor rozpustený, pridáme maslo. Zmes začne peniť. Postupne spájame karamel s maslom. Potom pridáme salko. Na záver vsypeme orechy, ktoré posekáme na jemno. Pozor! Orechy však nemôžu byť pomleté. Väčšie kusy orechov totižto spájajú zmes. Potom už len vrstvíme zmes na tortové oplátky.

Tip: Maslo si pred tým, ako ho pridáme do roztopeného cukru nakrájame. Bude sa nám rýchlejšie rozpúšťať.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ