Štyri elementy života: zem, vzduch, oheň a voda

0
23746

Oheň voda pôda vzduchZem, Vzduch, Oheň a Voda. Tak ako všetky znamenia zverokruhu patria niektorému zo živlov, tak aj živly patria svetovým stranám. Zem patrí severu, Vzduch východu, Oheň juhu a Voda západu. Pri otváraní ich energie je podstatné byť otočený práve v smere, ktorý im náleží.

Už z dávnej minulosti
Elementy zvané aj ako živly boli uznávané už v dávnych dobách. Riman Pliny 1. storočie n.l., Grék Pytagoras 582 – 500 p.n.l., Aristoteles 382 – 322 p.n.l, Manilius u ktorého nie je isté, či žil v prvom alebo deviatom storočí n.l., verili v živly a používali ich no kresťanská cirkev vieru potlačila na viac ako 1000 rokov.
Philippus Aureolus Paracelcus ( 1490 – 1541 ) bol švédsky lekár, chemik a filozof, ktorý vytvoril ,,Doktrínu štyroch elementov´´ t.j. obnovil vieru v živly. Paracelcus sa postavil proti lekárom v jeho dobe tvrdením, že choroby sú spôsobené vonkajšími činiteľmi. Veľa liekov vytvoril v pravidle ,, Podobné liečime podobným´´. Paracelcus bol svojimi kolegami odsúdený, pretože vo svojej vedeckej praxi používal mágiu a kúzla. Napriek tomu však môžeme Paracelcusa považovať za otca homeopatie, ktorá sa stretla s pochopením v alternatívnej medicíne do ktorej patrí aj čarodejníctvo.
Myšlienkou homeopatie je, že človek by mal odstrániť a liečiť svoje skutočné problémy a nie ich symptómy, a to prostredníctvom prírodných látok ako napr. byliny.

Čarodejnice zastávajú rovnaký názor. Vieru v živly prevzali v 19. storočí okultisti, ktorí veria, že živly nie sú iba fyzickou záležitosťou, ale majú tiež duchovnú podstatu. Od využitia bylín až po symboly, planetárnu energiu a znamenia zverokruhu, odpovedajú starovekým a stredovekým kategóriám základných živlov. Manilus to vysvetľuje takto…
„Ako prvé bolo nebo, zem, tekutina, svit mesiaca, žiara hviezd. Všetko prestúpil Duch a dušami naplnil všetko živé aj neživé. Odtiaľ pochádza všetko napätie a úsilie v človeku a zvierati. Odtiaľ planie energia, ktorá je však obmedzená iba na Zem.“
Manilus sa tak už pred 2000 rokmi snažil ľuďom vysvetliť, že všetko, zvieratá, ľudia, hviezdy, more, zem, nie sú ničím iným ako žijúcou a prúdiacou energiou.
Od staroveku po stredovek existovali iba štyri živly, Zem, Vzduch, Oheň,Voda a iba okultisti poznali aj piaty živel t.j. Duch. Cornélius Agrippa nazval Ducha „quintessence“, čo znamená piaty živel.
Aj keď dnes vedci rozoznávajú viac ako sto chemických prvkov, okultisti zostávajú pri svojich piatich, ale v niektorých rituáloch sa využíva doplňujúci element a tým je Kov. Kov ako striebro symbolizujúce Bohyňu, spojenie s mesačnou energiou, snami, veštením a zlato symbolizujúce Boha, spojenie s energiou a mágiou slnka, úspechu, prosperity a blahobytu vo všeobecnosti.
Každý živel má svoju odlišnú energiu a jedinečnú silu, ktorú ak si chceme prepožičať musíme presne vedieť, čo chceme a aký živel je na to najvhodnejší. Poďme sa na to teda pozrieť.

ZEM

Univerzálny archetyp ženskej energie. Predstavuje nevyčerpateľného ducha tvorivosti a je spojovaný s blahobytom. Ak pracujeme s energiou Zeme, žiadame o pomoc nielen našu jedinečnú planétu, jej hory, jaskyne, minerály a púšte ale aj jej obrovskú silu. Zo zeme pochádzajú všetky poklady, ktoré môžeme označiť za božské. Zem nám poskytuje všetko potrebné k životu. Zem dáva život. Zem je život samotný. Zem sa spája so svetovou stranou sever a s prebytkom, stabilitou, ochranou, bezpečím a pozitívnym vývojom udalostí.
Z hľadiska mágie (ezoteriky a alchýmie) má Zem zo všetkých živlov najslabšiu vibráciu, pretože je materiálnym a pevným prejavom v našom svete.
V astrológii je Zem symbolom znamenia Kozorožca (motivovaná Zem), Býka (zakorenená Zem), Panny (meniaca sa Zem). Vždy keď sa mesiac pohybuje v týchto znameniach je možné využiť energiu Zeme. Ak je potrebné niečo usporiadať tak najvhodnejší je Kozorožec. Pre udržanie vecí v zabehnutých koľajach je najvhodnejší deň v Býkovi. O túžbu po zmene a nájdení chybičiek sa postará Panna.
Jednou z najúčinnejších foriem vyvolania zemskej energie je bubnovanie.

VZDUCH

Zastupuje mužskú energiu. Predstavuje boží dych Ducha a jeho schopnosť pohybovať sa v čase a priestore, a múdrosť prichádzajúcu zo skúsenosti a štúdia. Pri využití energie Vzduchu, prichádza dych života v celej svojej sile a čistote.
Vzdušné znamenia zverokruhu sú Váhy (Vzduch v pohybe), Vodnár (Vzduch v stabilnej polohe nad Zemou) a Blíženci (meniaci sa Vzduch). Pri hľadaní nových priateľov, kontaktov a spoločenských príležitostí sú najvhodnejšie Váhy. Dobročinné zámery zastáva Vodnár a pri veľkom množstve práce sa uplatnia Blíženci.
Pohyb a prúdenie vzduchu prezrádza veľa vecí. Vôňa jari napovedá, že zima končí a zanedlho sa začne otepľovať. Pokiaľ je niekde teplo a objaví sa neobvyklá zima, značí to astrálneho hosťa.
Element Vzduch sa na rozdiel od elementu Zem, prejavuje v duševných činnostiach napr. posielanie správ, písanie kníh, článkov, poézie, vypisovaní informácii, skladanie hudby, štúdium atď.
Uplatňuje sa tiež pri zaklínaní počasia a odstránení negatívnych vibrácii z oficiálneho listu alebo správy.
So Vzduchom sa dobre pracuje pri búrke. Samozrejme je dôležité dbať na bezpečnosť a nevystavovať sa zbytočnému riziku ako napr. vybrať sa počas búrky do lesa s kovovými predmetmi je rovnaká hlúposť ako sa postaviť do cesty tornádu.

OHEŇ

Archetyp mužskej energie, symbol tvorivosti a erupcie vášne. Je to ťažko zvladateľný živel a je dôležité pri práci s ním byť nanajvýš opatrný. K ohňu patrí aj legenda o fénixovi, ktorý vstal z popola.
Oheň predstavuje silu, moc, ochranu a schopnosť meniť veci z jedného stavu do druhého. Znamená tiež osvietenie a podobne ako Vzduch predstavuje pravdu a poznanie skrz očistu. Vo veľa kultúrach je Oheň spojovaný so smrťou a znovuzrodením, cyklom života a preto čarodejnice nazývajú svoje sviatky (Imbolc, Beltane, Lammas, Samhain) oslavy ohňa. Vo väčšine kultúrach je oheň prejavom božstva no oheň je taktiež aj veľkým ničiteľom.
Oheň má vo zverokruhu zastúpenie v Baranovi (inšpirácia Ohňa), Levovi (stabilita Ohňa) a Strelcovi (meniaci sa Oheň). Pri začatí nového projektu je uplatňovaný Baran. Táto energia však nevydrží dlho a preto sa následne posilňuje v Levovi, ktorý prináša odvahu, stabilitu a ochranu. Strelec ponúka radosť, spoločenskú energiu, prispôsobenie sa a expanziu.
Oheň je vhodné použiť aj pri odstránení zlozvykov, odohnaní negatívnej energie, ničení vecí, ktoré v živote stratili význam. Najpopulárnejšia forma využitia ničivej energie Ohňa je pálenie minulosti t.j. fotografie, kusy látky patriace danej osobe alebo figúrky.

VODA

Symbol Veľkej Matky je spojený so zrodením a premenou. Archetyp ženskej energie. Tento živel sa vyhľadáva pri hľadaní Fontány života a zdroja všetkých vecí. Voda očisťuje a symbolizuje hľadanie tajomstva života a smrti. Hlboké vody predstavujú hĺbku ľudskej duše, podvedomie a niekedy aj kráľovstvo mŕtvych. Tečúca voda symbolizuje nekonečný zdroj duchovnej energie.
V astrológii má Voda zastúpenie v Rakovi (Voda ako zdroj), Škorpiónovi (hlboké Vody) a Rybe (Voda pohybujúca sa všetkými smermi). Všetky vodné znamenia majú niečo spoločné – emócie. Rak je materský, Škorpión intenzívny a Ryby sú vizionárske.
Pri rodinných záležitostiach alebo projektoch vyžadujúcich určitú opateru, tam je doma Rak. V Škorpiónovi emócie získavajú na intenzite. Ryby sa uplatňujú pri meditácii, pri práci na snoch, telepatii a jasnovidectve.

Foto: Nicholas Raymond, pre Zaujimavosti.net vytvorila MoonWolf