Štrajk v Grécku a slovenskí dovolenkári

0
1689

Európska úniaAko média hovoria, včerajšie štrajky pracovníkov v rôznych oblastiach, ako je v mestskej hromadnej doprave, v doprave v rámci krajiny vlakovej, autobusovej, niektoré prevádzky obchodov, ochromili dopravu v Grécku najmä v pevninovej časti, a štrajk prístavných pracovníkov ochromil najväčší grécky prístav Pireus. Celý štrajk mal prebiehať od včera po dnešnú polnoc, obavy našich turistov z pretrvávajúcich štrajkov aj do nasledujúcich dní sú celkom na mieste, keďže len málokto dokáže predpovedať, kedy organizácie odborárov a pracujúcich opäť nezvolajú štrajk, ktorým dávajú svoj nesúhlas voči novým zákonom a zmenám, vo veľkej väčšine týkajúcich sa úsporných opatrení pre kolaps gréckej ekonomiky. Atény sa nedokážu spamätať z jedného štrajku a hneď majú ďalší. A Grékov to ako keby bavilo.

Bežných slovenských dovolenkárov na ostrovoch sa štrajk nedotýka, nie sú tak odkázaní na mestskú hromadnú dopravu alebo lodnú dopravu. Tento aktuálny štrajk sa týka dôchodkových reforiem a zmenám v práve. Grécka vláda prisľúbila, že uhradí všetky škody turistom, ktorým chovaním dopravcov a komplikáciám spojeným so štrajkom vzniknú nejaké škody alebo starosti. Prekvapujúce vyhlásenie citujú všetky svetové médiá. Otázne je, či krajina dokáže vyplatiť naozaj všetky škody, najmä tým, ktorí zostali trčať na zastávkach, v prístavoch a v čakárňach bez možnosti kúpenia jedla, nápojov a toaliet.

Treba pripomenúť, že Gréci ovládajú takmer 20% lodnej dopravy vo svete a Pireus je významným miestom pre turistickú ako aj nákladnú dopravu.  Zastavenie prevádzky dopravy v krajine komplikuje aj medzinárodnú dopravu, zastavenie prevádzky v Pireu vyvoláva veľký chaos. Na trajekty ľudí vôbec nepúšťali, tí stáli v stovkách v prístavisku nevediac, či budú môcť nastúpiť o hodinu, o deň a či vôbec, niektorí odchádzali späť na hotel, iní hľadali alternatívne ubytovanie. Našťastie nešlo o väčší počet Slovákov. Problém sa našťastie nedotýka leteckých zájazdov na grécke ostrovy, kde funguje partnerská spolupráca prepravy cestujúcich z letiska do hotelov. Hotely fungujú naďalej v poriadku počas štrajkov, ako aj všetky ich služby.

Veľmi vtipné
Z gréckej strany v uvodzovkách „vtipné“ a v skutočnosti smutné je, že napriek obrovským dôchodkom a luxusu, ktorý si doteraz dopriali, na rozdiel od iných krajín, si dnes dovolia protestovať proti niečomu, čo ich má zachrániť. A jediné, čo Grécko drží momentálne teraz nad vodou je turizmus. Záujem o Grécko ako dovolenkovú destináciu rapídne poklesol, čo je informácia potvrdená priamo dvoma cestovnými kanceláriami na Slovensku. Aby si vážili turistov, pripravia im niečo, s čím si ešte viac pília konár pod zadkom.