Koľko dní musí priemerný Slovák pracovať, aby si mohol dovoliť nový iPhone XS

0
1624

12. septembra firma Apple predstavila svoje najnovšie produkty, medzi nimi aj najdrahší smartfón v histórii firmy, iPhone XS Max.

Analytici firmy Picodi spočítali koľko musia Slováci a obyvatelia iných štátov pracovať, aby si na novinku od Apple zarobili. Naše výpočty sa opierajú o oficiálne odporúčané ceny od Apple na model iPhone XS s pamäťou 64GB v jednotlivých krajinách a o oficiálne údaje o priemernej mzde v týchto štátoch.

Mnohí by čakali, najlepší pomer ceny iPhone-u a priemernej mzdy nájdeme v USA, domácom trhu firmy Apple. Ukázalo sa však, že najrýchlejšie si na horúcu novinku od Apple zarobia ľudia z rozvinutých európskych krajín a obyvatelia Spojených arabských emirátov. Napríklad priemerný Švajčiar musí pracovať len 5,1 dňa, obyvateľ Luxemburska len necelých 7 dní a v Nórsku musia priemerne v práci stráviť 7 a pol dňa. Medzi krajinami, kde na najnovší iPhone netreba pracovať veľmi dlho, sa umiestnili a Spojené arabské emiráty, kde stačí 7,6 dňa práce. V Spojených štátoch treba v práci stráviť priemerne 8,4 dňa.

Už vieme, že na Slovensku bude nový iPhone stáť 1 149€. Podľa Štatistického úradu SR bola priemerná hrubá mzda v prvom polroku 2018 980€ (748€ v čistom), Priemerný Slovák teda musí v práci stráviť 33,1 dní, aby si zarobil na nový iPhone XS.

Najdlhšie musia na cenu iPhone XS zarábať obyvatelia Filipín, neuveriteľných viac než 156 dní. Ťažko sa na nový telefón bude zarábať aj v Pakistane. Pri tamojšej priemernej výplate, treba v práci stráviť viac ako 88 dní.

Metodológia

Analýza využila oficiálne zverejnené ceny smartfónu Apple iPhone XS vo verzii 64GB v 42 krajinách a verejné údaje o priemerných mzdách v týchto krajinách za najnovšie dostupné obdobie (2017 alebo novšie).

Celý článok si môžete pozrieť tu

Čítajte tiež:

Tu by ste si mali hľadať prácu pokiaľ ste príliš citliví

Každý piaty človek verí, že ľudia v roku 2030 nebudú jesť mäso

Prečo mačky pradú

ZANECHAŤ ODPOVEĎ