Šmejdy a podvodné predvádzacie akcie – povedomie o probléme stúpa

0
1679

hrnce ilustračná foto z inzercieEšte minulý rok sa v našich končinách ani nechyrovalo o tom, že v roku 2013 nastane zásadná zmena. O podvodných predvádzacích akciách, ktoré nechutným spôsobom a nátlakom presvedčovali najmä starších ľudí na nákup nepotrebných spotrebičov, by sme nedokázali nájsť veľa informácií, možno ak len z internetových diskusií a fór. Príchodom českého dokumentárneho filmu Šmejdi do našich kín sa však zásadne zmenila informovanosť. Webové portály, médiá a napríklad aj rádio dnes informuje a upozorňuje na predvádzacie akcie, ktoré lákajú na „chutný obed zadarmo“ a darčeky pre páry. Konečne sa o probléme hovorí otvorene a bez strachu. Doteraz bol problém práve v tom, že akákoľvek reportáž sa bála postaviť. Ešte minulý rok sme si dovolili otvoriť hubu po tom, čo sa priamo u nás blízka osoba upísala diablovi na platbu v hodnote 1200 EUR za šmejd v hodnote 100 EUR. Otvorene sme problém popísali a mnohých čitateľov zaujali. Teraz prichádza čas, kedy sa konečne o probléme dopočúvame aj z rádia, televízie a tlače. Mohlo to byť oveľa skôr.

Obete výhradne slabé a pomalé
Bez akejkoľvek urážky dôchodcov je myslený podnadpis o pomalých a slabých obetiach. Práve naši najstarší spoluobčania sú neobratní v modernom svete podvodov a psychologického nátlaku. Stratili tak trochu aj vnímanie rizík a podvodov. Školení špecialisti s presvedčovacími schopnosťami využívajú staršími stále nepoznané manévre, na ktoré nie sú pripravení za celé generácie. Dokonca dajú pri nákupe vecí podpísať papier o tom, že nešlo o nátlak ale dobrovoľné rozhodnutie si výrobok zakúpiť. Vyzerá to však rôzne. Človek v kravate vystupujúci profesionálne, ktorý má stále čo povedať a vie úžasne predávať, samozrejme na celej veci slušne zarába, tak prečo by sa nesnažil? Dôchodcovia si často peniaze odkladajú, pred dovolenkami, alebo pred Vianocami. V snahe potešiť vnúčatá dobrým jedlom podľahnú, alebo chcú potešiť vlastné deti darom… ach. Takéto predstavy si možno držia pred očami, často práve preto, že šikovný predavač omieľa stále dookola niečo o tradíciách domácej kuchyne, kvalite jedál a o vnúčatách, ktoré sa tešia na babičkinu štrúdľu. Áno, snažil sa jeden takýto kravatový predajca pred rokmi o takýto rozhovor na predvádzačke v Žiline. Pýtal sa staršieho obecenstva na obľúbené jedlá „Čo vášmu mužovi najradšej varíte? A čo z toho mu naozaj chutí? Má odvahu vám to povedať?“ otázku smerujúc na viacero starších dám pred ním nekonkretizoval, no pokračoval miestami viac konkrétne, inokedy len otázkami na obecenstvo. Akoby čakal hlásiace sa ruky vo vzduchu. „Čo radi pečiete pre svoje vnúčatá? Okrem toho, že vás majú radi, milujú vás, určite si radi pochutia na tom, čo ste starostlivo pripravili. No možno ste nestíhali upratať. Čo tak stihnúť oveľa viac? Stihnite viac s našimi výrobkami, ktoré nešetria len čas a peniaze, ale najmä živiny, vitamíny v potravinách. Šetria aj vaše zdravie a namáhanie sa v kuchyni. Nechajte si energiu na návštevu vašich blízkych, a potešte ich vynikajúcimi jedlami. Verte mi a dám na to krk, že rozdiel spoznajú všetci. Všetci spoznajú, že niečo sa zlepšilo. Zlepšili ste sa vy a vaša kuchyňa!…“ Takmer na slovíčko presne citovaná spomienka pani Renáty, ktorá ako jedna z mála pochopila, že skutočne účinné a kvalitné hrnce má už dávno doma a žiadne iné nepotrebuje. Aj preto na ňu špeciálna psychológia tak neplatila, ako sama zhodnotila. Keď to človek nechce, dá sa predpokladať, že to ani nekúpi. Zázrak, pri ktorom to neplatí, poznajú na týchto akciách.

Čím to asi je, že ak rovnakú prihlášku na zájazd do Bojníc posiela mladý pár a starší pár po nich, mladému páru zavolajú, že miesta sú už plné a ten starší dostane o tri dni odpoveď o očakávaní ich účasti na akcii? Samozrejme výlet je do nejakej reštaurácie v Bojniciach, kde nadšení ľudia strávia nudné hodiny v pasci ďaleko od domova. Akýkoľvek obchodník dokáže presvedčiť človeka, ktorý je zahnaný do kúta. Stačí na to len vyvolať pocit. Čím to je, že sa však stále predajcom darí? Možno preto, že prosté staršie obyvateľstvo nemá medzi sebou uvedomelých a mladých, ktorí by mohli reagovať a poprieť pravosť, či zmysel celej akcie.

Roky podvodov a nechutného nátlaku
Letáčik vás pozýva na predvádzaciu akciu, bezplatný výlet a obed zadarmo a k tomu aj darček pre páry, či jednotlivcov? Áno, lenže si musíte vytrpieť prednášku o tom, aké sú hrnce, matrace, či nože firmy BRACK úžasné a neuveriteľné. Vtip je v tom, že výrobky neporovnávajú priamo na mieste a tak ani nemôžete zistiť, že funkciou podobný hrniec kúpite za jednu desatinu, ak nie dvadsatinu ceny. Titán? Neverte tomu. Sľúbené to máte sto krát počas monológu chlapíka vpredu, no ani raz to nemáte nikde písomne. Viac ako desať rokov fungujú firmy, ktoré predávajú prevažne variče a hrnce s dôverou toho najlepšieho, čo na trhu je a v bežnej predajni sa neobjavuje. Omyl – Neobjavuje, pretože žiaden predajca by taký brak v bežnej predajni nepredal ani pri 70 percentnej zľave. Celé roky si problém nikto nevšímal, len pár jednotlivcov, ktorí v kruhu známych varovali, alebo na internet písali svoje zážitky.

Vrátenie tovaru kúpeného na predvádzacej akcii
Pokiaľ sa aj vo vašej rodine stal prípad, že niekto priniesol domov brutálne dobrý, ale aj brutálne drahý výrobok, možno aj vás obleje nepopísateľný pocit. Bežne varič stojí 70 EUR, no práve ten najsporivejší a najopatrnejší člen rodiny kúpil jeden za 459 EUR, tak to je gól.
Pre mnohých je dnes neskoro problém riešiť. Tí šťastnejší, ktorí sa doma o nákupe ihneď pochválili deťom, často dostanú poriadne „kapky“ a potomstvo môže stále mnohé zachrániť. Odstúpenie od zmluvy v papierovej podobe odporúčame zasielať doporučene s návratkou s potvrdením doručenia a taktiež odporúčame kontaktovať predajcu s termínom doručenia objednaného tovaru, najlepšie stále nerozbaleného a nepoužitého. Osobne sme boli vrátiť takýto tovar po jeho zakúpení a upozornení na jeho reálnu kvalitu. Z usmiateho a zhovorčivého predajcu bol v kancelárií spotený, naštvaný a agresívny chlap, pretože na chodbe stáli dva ďalšie páry a rovnako s mladším členom rodiny a papiermi v rukách. Agresivita stúpa vždy aj vtedy, pokiaľ by si niektorý odstupujúci chcel urobiť záznam odstúpenia a vrátenia tovaru na mobil, kameru, či fotoaparát.

Táto úvaha je v tomto prípade poďakovaním všetkým médiám, že konečne až v poslednom mesiaci nabrali a otvorene o probléme hovoria. Za možno 15, či 20 rokov fungovania tohto biznisu prišli naši starí rodičia o tisíce EUR, nevyhli sa problémom s vymáhaním platieb a hádkam s rodinou.

Foto: ilustračná fotografia z internetovej inzercie