Slovinsko a Dánsko majú plastové fľaše ako vratné. Fungujú tak lepšie

0
5920

plastové fľašeSlovinsko a Dánsko, dve krajiny od seba vzdialené, no nami opakovane navštevované, majú niečo spoločné. V oboch sa v prípade nákupu minerálnej vody, či limonády v plastovom obale, môžete spoľahnúť na to, že môžete do hociktorej predajne s rovnakým sortimentom prísť a prázdnu fľašu vrátiť. Za vrátenie fľaší dostanete pár drobných, ba dokonca vám predavači poďakujú. Nejde pritom o tvrdé plastové fľaše, aké sme mali ako vratné, alebo ak chcete zálohované, približne pred 18 rokmi aj u nás od Mirindy a Pepsi. Vrátiť môžete akékoľvek plastové fľaše, no vždy len rovnakého tovaru, aký sa v danom obchode aj naozaj predáva. Treba dodať, že v prírode sa tak nachádza oveľa menej fliaš, v jazerách a riekach nepláva takmer žiadna a trh si zvykol na to, že to tak skrátka je. Dáni a Slovinci sa potom čudujú nám, lebo u nás to takto nefunguje.

Model fungovania je až prehnane jednoduchý
Pri predstave, ako jednoducho celý systém funguje, sa až nechce veriť, že o celoplošnom zavedení Slovensko doteraz ani len neuvažovalo. V Dánsku, pokiaľ si kúpite minerálku na jednom konci mesta a prídete k druhému koncu s už prázdnou fľašou, môžete ju odovzdať v hociktorom obchode, kde rovnakú fľašu a litráž predávajú. Nevadí, že ste si danú fľašu u konkrétneho predajcu nekúpili. Dostanete za ňu niekoľko mincí, ktoré síce navyšujú cenu minerálky, ale o to viac a radšej človek fľašu vrátiť príde. Na cestách, či v kontajneroch nájdete plastovú fľašu len výnimočne. Pohodlnejší ľudia ju samozrejme môžu vyhodiť (pozornejší, či ľudia bez domova ju radi zanesú a zinkasujú), no stále je viditeľný zásadný úbytok plastového odpadu. Obchody pozbierané fľaše vracajú späť k výrobcom, alebo zberacím vozidlám, ktoré sa následne starajú o ich likvidáciu – presnejšie recykláciu. Nápoje si už na začiatku zákazník kupuje mierne navýšené o cenu fľaše, no celý systém v konečnom dôsledku prináša o mnoho viac výhod, ako nevýhod. Najmä výhod do budúcna.

Systém zálohovania plastových fliaš môže byť aj v iných krajinách. Článok však vychádza z osobných skúseností, pozorovaní a vlastného odovzdávania fliaš počas pobytu v danej krajine. Nemožnosť v prírode nájsť vyhodenú plastovú fľašu sa dá považovať za výsledok tohto systému. Systém nám pripadá zaujímavý a inšpiratívny. 

Foto: Facebook