Slovenská pošta chystá zmeny a pribudne jej konkurencia

0
1704

Slovenská pošta, a.s., spoločnosť, ktorá má zastúpenie v takmer každej jednej obci a meste na Slovensku a poskytuje zamestnanie na celom území Slovenska, prejde onedlho zmenami. Udržať veľkú sieť doručovateľov, pôšt, systému rýchleho doručenia čohokoľvek zo Slovenska kamkoľvek na Slovensku, dá nepochybne veľmi veľa zabrať organizácií a predstaviť si to presne vie len človek, ktorý s tým skúsenosti má. Pošta však svojou dostupnosťou plní viacero úloh, poskytuje finančné a bankové služby, sprístupňuje filatelistický tovar, lotérie, neraz aj iné doplnkové služby. K všetkému, čo poznáme doteraz by sme sa mohli dočkať noviniek. Tie prichádzajú aj preto, že začiatkom budúceho roka na trh môžu prísť aj iní poskytovatelia poštových služieb. Zaužívaná výsada pošty, ako jediného doručovateľa klasických zásielok, zanikne a trh sa otvorí ďalším spoločnostiam.

Existuje predpoklad, že záujem prejavia spoločnosti, ktoré už u nás majú vybudovanú určitú sieť ako FeDex, UPS, DHL, alebo niekto celkom nový s výhodnými cenami.

Medzi novinkami sa chystá elektronizácia zásielok. Lepšie možnosti mapovania trasy zásielok online. Ale novinkou má byť niečo, čo novinkou ani nazvať nemožno. Rozvoz balíkov až k adresátom. Už sme to kedysi mali. Zrejme nebudem jediný, čo si spomína žltú 1203 pred bytovkou, z ktorej pán vynáša balíček až k nám pred dvere. Celé roky potom si po všetky balíky chodí každý sám, či je babičkou, dedkom, ženou, alebo chorým. Vyzdvihnutie balíčka bolo v posledných rokoch na pleciach adresáta, v opačnom prípade sa balík vrátil späť, alebo posielané ovocie zhnilo, ak adresát nevedel ani len o lístku v schránke. Priame doručenie väčších zásielok určite uvítajú aj všetci tí, ktorí si objednajú jednu knihu a neexistuje šanca, aby prišla až domov, aj keď sa zmestí do schránky. Dnes totiž nič, čo si objednáte a nie je čistou obálkou, nepríde len tak domov. Priame doručenie je teda určite staronovou novinkou, ktorú osobne vítam. A vraj bez zvyšovania cien, hovorili pri obede pri vedľajšom stole. Veď uvidíme. Dokonca má byť doručovanie balíčkov aj večer, keď sú ľudia doma a nie keď sú v práci, alebo si vyrazia von. Nehovoriac o prínose SMS notifikácie, ktorá by mohla dopomôcť pošte k dokonalosti.