Semafory s číselným odpočítavaním – prvá lastovička v Martine

0
2685

Semafory s číselným odpočítavaním, ktoré poznáme z ciest v Spojených štátoch, v niektorých arabských krajinách a najviac azda z Turecka, sa konečne objavili aj na Slovensku. Ide však o ojedinelý krok jediného mesta, ktoré je tak prvou lastovičkou k zatiaľ nepochopiteľne nešírenému a nezavádzanému riešeniu vylepšenia cestnej signalizácie. V Martine, ako jedinom meste na Slovensku zatiaľ, sa takýto semafor objavil nedávno, na jednej z rušných križovatiek mimo centrum mesta. Svojim spôsobom aj potešil, pretože s ničím podobným Slováci necestujúci autom aj v zahraničí, zatiaľ neprišli do styku.

Semafor Turecko, © TOM

Čísla na semaforoch sú výborným vylepšovákom
Čísla, ktoré odpočítavajú zelenú, alebo červenú, sú veľmi vítaným krokom najmä pre vodičov prichádzajúcich z diaľky. Ak vidia, že sa pri zelenej znižuje číslo 3 – 2 – 1, majú možnosť spomaliť a vyhnú sa tak prejazdu na oranžovú, či červenú. Polícia má pri takom prejazde červenou ihneď jasno, pretože vodič musel vedieť, že sa blíži oranžová. Taktiež to pomáha aj pri odpočítavaní červenej, kde nemusí pri malom stupni manévrovať so spojkou a celkom zabrzdiť vozidlo, ak je z diaľky zrejmé, že nikoho neohrozí a čoskoro bude zelená. Čísla vítajú aj chodci, ktorí tak vedia, že čoskoro bude zelená a neoplatí sa riskovať, či púšťať do predaja rôznych časopisov.

Bežné napríklad v Turecku
Často cestujeme do Turecka. Smutná a príliš obyčajná križovatka je len taká, ktorá nemá odpočítavanie. Takýchto križovatiek vo veľkých a rušných mestách je len minimum. Pripadajú aj nám pri dlhšom pobyte v krajine veľmi fádne a neprehľadné, skrátka horšie, ako tie s číselníkom. Fotografia v článku je práve z jednej z križovatiek niekde medzi Okurcalar a Belek v južnom Turecku. Nemusí ísť pritom o nákladné riešenie. Chce to len mať technické riešenie, zladiť jednotlivé fázy prepínania farieb semaforu a pripojiť ďalšie sklo s farebným odpočítavaním.

Nepochybne túto novinku v Martine vítajú mnohí ako vylepšenie. Nejde však o svetový, či európsky unikát. Niektoré mestá aj v Európe majú odpočítavanie ojedinelých semaforov, ale tiež semaforov čisto pre chodcov. Pre nich je cenný údaj o tom, kedy nabehne červená, najmä ak je cesta veľmi dlhá a pomalý chodec môže narobiť problémy s plynulosťou premávky.

foto: © Tomáš, redakcia