Sedem najväčších chýb, ktoré môže tridsiatnik urobiť

0
2270

Mnoho tridsiatnikov je zaneprázdnených bojom o kariérny postup, vytváraním vážneho vzťahu alebo výchovou detí a staraním sa o rodinu.

Ak dostanete pozitívnu spätnú väzbu, alebo žiarivé ohodnotenie, vyhnite sa reakcii, ktorá by mohla pôsobiť arogantne. Isopix/REX Shutterstock
Ak dostanete pozitívnu spätnú väzbu, alebo žiarivé ohodnotenie, vyhnite sa reakcii, ktorá by mohla pôsobiť arogantne. Isopix/REX Shutterstock

Ak dostanete pozitívnu spätnú väzbu, alebo žiarivé ohodnotenie, vyhnite sa reakcii, ktorá by mohla pôsobiť arogantne. Po tom, čo sme ako dvadsiatnici hľadali, kto vlastne sme, je tretia dekáda života typicky časom na usadenie sa.

Tridsiatnici sú väčšinou zaneprázdnení bojom o kariérny postup, budovaním vážneho vzťahu alebo výchovou detí a staraním sa o rodinu. Tí, ktorí už majú svoje tridsiate roky za sebou, vravia, že keď sa povinnosti a zodpovednosť začali hromadiť, najľahším riešením sa zdalo vzdať sa vzťahov a ignorovať príležitosti, ktoré už nikdy nemohli dostať.

Tu sú niektoré z chýb, ktoré ľudia, ktorí už majú svoje tridsiate roky za sebou, najviac ľutujú. Nájdete sa v niečom aj vy?

 

Nemáte v živote stanovený jasný cieľ.

purpose

Je bežné, že študenti počas svojich rokov na vysokej škole nemajú presne stanovený plán a ciele do budúcnosti. Niektorí z nich majú síce v tridsiatke niekoľko titulov a kvalitné zárobky, ale v ich kariére nevidia zmysel. Ak pred sebou nevidíte jasne svoj cieľ, hľadajte ho, pátrajte po ňom, až kým ho nenájdete.

 

Nezaisťujete sa finančne do budúcnosti.

finances

Naučte sa čím skôr narábať s financiami tak, aby ste v budúcnosti mali k dispozícii uspokojivé úspory. Aj po výrazných zvýšeniach platu utrácajte stále s rozumom, investujte do sporenia. Drahé autá a jachta vám nevynahradia neskôr v živote pocit finančnej istoty.

 

Zanedbávate osobné vzťahy.

friends

V tridsiatke pravdepodobne budete pracovať na vyšších pozíciách, ktoré sú časovo výrazne vyčerpávajúcejšie. Pre svoje vlastné dobro by ste si mali zorganizovať voľný čas tak, aby ste mali dostatok času na rodinu a priateľov. Pocit naplneného života, ktorý získate len od svojich blízkych, vám pomôže k šťastiu, a tým aj k vyššej produktivite v práci.

Produktový dizajnér Microsoftu Michael Dorian Bach píše: „Nesústreďte sa len na prácu. Vytvárajte si spomienky a zážitky. Čím ste starší, tým náročnejšie je vytvárať si plnohodnotné vzťahy. Starajte sa o ne, kým ste mladí.”

 

Netrávite dostatok času so svojimi starnúcimi rodičmi.

elderly

Bloger James Altucher, ktorý má dnes 46 rokov, sa podelil o ťažkú spomienku: „Keď som mal 34, veľmi som sa pohádal so svojím otcom. Zavesil som mu počas hádky telefón a prestal som úplne odpovedať na telefonáty. O šesť mesiacov neskôr dostal môj otec infarkt a zomrel. Týždeň predtým, než sa to stalo, mi ešte napísal email, len aby ma pozdravil. Ale ja som mu ani na to neodpovedal. Je mi to ľúto, ocko.”

Neberte ako samozrejmosť, že vaši rodičia to budú stále.

 

Zanedbávate svoje zdravie.

health

Honba za kariérou môže byť vyčerpávajúca pre vaše zdravie. „Zdravie je vaša prvá priorita. Starajte sa oň. Nevstupujte do svojich tridsiatych rokov vyčerpaní a zničení, neoplatí sa to,” vraví produktový dizajnér Bach.

Cvičte, zdravo sa stravujte, dávajte si pozor na zlozvyky a starajte sa aj o svoje duševné zdravie.

 

Vravíte si, že ešte nie ste „úplne pripravení” založiť si rodinu.

child

Samozrejme, správny čas na založenie rodiny neexistuje. Ale príliš dlhé otáľanie a odsúvanie rodinného života je jednou z najčastejších vecí, ktoré ľudia neskôr v živote ľutujú. Zhodujú sa, že tretia dekáda života je časom, kedy by sme sa minimálne mali rozhodnúť, či v živote chceme mať deti, alebo nie.

Alison Whitmire (44 rokov) priznala, že až keď sa stala matkou, uvedomila si, že jej strach z nepripravenosti na rodičovstvo bol neopodstatnený. Nikto, kto sa stáva po prvýkrát rodičom, nemôže byť dostatočne pripravený.

 

Prestali ste sa zabávať.

fun

Len preto, že už nemáte dvadsať, nemusíte si prestať váš život užívať. Bach z Microsoftu priznal, že polovicu svojho života strávil honbou za peniazmi a spravilo to z neho len nešťastného a cynického človeka.

Neprestaňte so svojou polovičkou „randiť”, zoberte deti na výlet, zavolajte kamarátov na koncert. Zarábanie peňazí bude nakoniec zbytočné, ak nie ste šťastní.

Zdroj: www.independent.co.uk