Ruskí turisti bývajú na dovolenke postrachom. Prečo?

0
3789

Ak radi cestujete do krajín ako Turecko, Egypt a Bulharsko, určite máte vlastný príbeh a pikošky zo stretnutí s klientmi inej národnosti. Najobávanejší národ, ktorý medzi našimi turistami je, sú Rusi. Ak by ste sa aj pozreli na množstvo diskusných fór o cestovaní, ktoré hovoria o turistoch z Ruska, zrejme nikdy nie v dobrom. Cestovné kancelárie sú čoraz viac oslovované s požiadavkou, aby im bol vybraný hotel bez ruskej klientely, žiadajú si lokality, ktoré navštevujú Nemci, alebo ktokoľvek iný. Prečo vlastne toľká nevôľa spoločnosti ruských turistov? Nejedna recenzia na hotel v Severnej Afrike alebo Ázii z Čiech či Slovenska obsahuje niekoľko viet o hlučnosti, alebo správaní ruských klientov v hoteli. Svojim spôsobom aj oprávnene. Inokedy ani nie.

Ruskí turisti bývajú hluční a agresívni
Aj vlastné skúsenosti hovoria, že ruskí turisti sú hluční, kričia a nadávajú. Ich mentalita by nám mala byť blízka, no často nie je. Sú to prípady 150 kilogramových holých hláv, ktoré mliaskajúc a prevracajúc jazyk obzerajú mladé pipenky a naznačujú vo vzduchu potľapkanie po zadku. Hluk rastie s rovnicou „čím nižšia cena hotela a počet hviezdičiek = tým hlučnejší ruskí turisti“. A podobná rovnica platí aj pri mnohom ďalšom. Dlhodobejším sledovaním tohto problému sa tak môžete dostať k zábavným faktom.
K hlučnosti im veľmi pomáha alkohol, najmä služba all inclusive. K nemu sa viaže aj zvýšená agresivita. Akoby bolo pravidlom že urastený Rus s alkoholom v krvi bude robiť problémy, a býva tiež pravidlom, že nezostáva len pri nich ak ruského turistu vyprovokujete. Nie vždy nechcené poštuchnutie či drgnutie môže byť bez následkov a medzi následky rátame vylomené zuby, zlámané ruky ale aj nadávky, či sotenie a skrývanie sa pred celou rodinou Rusov. Ich správanie voči zamestnancom hotelov je často arogantné a nevďačné. Každý uvedomelý mladý zamestnanec akéhokoľvek rezortu v Turecku má bohaté skúsenosti s ruskými dovolenkármi. Napríklad pre Ahmeta K. bolo vykúpením, keď si ho na ďalšiu sezónu najal ako barmana hotel nemeckej siete cestovných kancelárií. Určite sa medzi čitateľmi nájdu nesúhlasné postoje, avšak pri dlhodobejšom cestovaní a najmä príbehoch priateľov, ktorí prichádzajú do styku s ruskou klientelou v rovnakom počte ako s ktoroukoľvek inou, je možno hovoriť o právoplatnosti tohto názoru.

Ruskí turisti a cigarety
Ťažko povedať prečo, ale vzácne je nájsť ruského nefajčiara. Napríklad v Turecku sú tvrdé obmedzenia fajčenia a práve Rusi patria medzi najčastejších porušovateľov zákona zo zahraničných turistov, nie len preto že ich je medzi turistami najviac. Tým agresívnejším dokonca polícia nepovie nič z obavy z veľkého nedorozumenia. Ale aj v takom Egypte pri bazéne, pri obede vonku, kde to len ide, všade si bez ostychu radi zapália svoju cigaretu. Je občas zábavné sledovať okolie svojho stola vonku pri plážovom bare, kde sa chcete nadýchať morského vzduchu, ale nech idete kamkoľvek, trie sa vám pred nos dym z každého kúta, odvšadiaľ. Tohtoročná skúsenosť priateľa redaktora stránok známeho motomagazínu je práve o tom, že kamkoľvek šiel, všade ho nasledoval dym z cigariet. Ruským turistom nerobí problém zhovárať sa s inou rodinkou detí, či dokonca na pláži dojčiť vlastné dieťa a v druhej ruke fajčiť šiestu cigaretu v jednej polhodine. V roku 2007 cestoval Janko Smolka do Egypta. Pri náramkovaní sa ubytovávali aj ruskí klienti známej ruskej cestovnej kancelárie. Recepčný uvítal mladú ženu so svalnatým chlapom a skôr ako pozdrav, alebo predstavenie zo seba vyhrkli otázku, kde kúpia rýchlo kartón modrých „eL eMiek“. Napomenúť ruského fajčiara, že fajčí na mieste, kde to nie je vhodné nie je dobrý nápad ani pri mužovi, ani pri žene. Môže ísť o jeden dielik väčšej partie, ktorá vám vašu drzosť zráta o to viac, ak zistia, že nepochádzate z Nemecka, Nórska, či Švédska, ale z obyčajného mizerného Slovenska, Česka, či Poľska.

Ruskí turisti bývajú hladní
Rovnako tak je pravidlom, že ak je v ponuke stravovania all inclusive, veľké zástupy ľudí budú najmä pri mäse, zmrzline a iných dobrotách z kuchyne. Ruský rad však vyzerá pravidelne o nenápadnom predbiehaní, alebo nakladaní nenormálneho množstva, z ktorého aj tak neuveriteľne často bez úbytku neskôr nechávajú na stole ako nedojedené. Nemožno nespomenúť príbeh z Egypta, 4 hviezdičkový hotel neďaleko Hurghady, kde pri zistení mladého ruského páru, že iný pár pochádza z Čiech im vulgárne začali nadávať, do úbohých Čechov a hádzali po nich jablká a to s poriadnou silou. Iný príbeh z internetu hovorí o hlučnej rodine alkoholikov, ktorá nedala spať celému poschodiu, pretože si na hotelovej chodbe niekoľko rodín urobilo po uzavretí all inclusive baru svoj vlastný bar s nabraným alkoholom. Ruskí turisti najmä v nižších cenových skupinách majú vlastný systém čerpania all inclusive, ktorý by sme mohli nazvať, „žer čo najviac a čo najdlhšie“. Následne tak aj vyzerá ich správanie. Skúšali ste si niekedy nabrať jahody v rámci all inclusive? Hotel Sharm Life v Egypte na jednej z najhorších dovoleniek predviedol situáciu, kedy si mladá Ruskyňa na tanierik z veľkej misy plnej jahôd naložila asi dvadsať jahôd. Celú misu s jahodami schmatla a tanierik s naloženými jahodami tak nechala pre ostatných 10 ľudí v celom rade čakajúcich ľudí.

Systém im niekedy nič nehovorí
Stojíte na hotdog a kým vám ho pripravujú, posuniete sa len o 30 centimetrov aby ste si vzali obrúsok, keď v tom momente vám už podávajú hotový hot-dog. Ten akoby náhodou vezme pani s dieťaťom priamo z vašich vystretých rúk, ktoré už už takmer držia vytúžený hot-dog. Ak sa otočíte a poviete „Haló, to kde sme?“ vráti sa vám len „Što? Ja nepanimaju!?“. Kuchár ugriluje kuracie mäsko a dáva ho do nádoby, odkiaľ bude dostupné všetkým hosťom. Postavia sa ľudia do radu k nádobe v počte možno desiatich hladných turistov. Ruskí turisti sa však zmenia na silnejšie kobylky, než sú ostatné národnostii a nezaujíma ich ani to, že jeden čerstvý prichádzajúci dovolenkár zo Slovenska tam už stál a čakal na svoje prvé jedlo. Mäsa ako pre 30 ľudí je očividne málo pre troch Rusov pred Slovákom a aby to nestačilo, celkom z opačnej strany stola s nádobou príde ruská bábuška, len akoby náhodou nenápadne pozrieť, čo sa vlastne servíruje, keď si rovno svojim tanierom bez naberačky naberie ešte niekoľko mäsa, čo zostalo a odíde preč. Príde na rad konečne Slovák, aby si zobral ten zvyšok, čo zostal, keď v tom momente Rus za ním mu z ruky zoberie naberačku a vyberie všetko zvyšné mäso z nádoby. Pred prázdnou nádobou v tej chvíli stojí rad už teraz 20 ľudí, ktorí dúfajú, že kuchár donesie ďalšie mäso. Zábavné vedia byť aj zábavky zdarma. Napríklad na taký minigolf, keď očividne čakáte na lavičke na uvoľnenie ihriska, občas sa spýtate mladého Rusa, či ešte bude hrať, že by ste si tiež radi skúsili, ale po hodine k nemu príde ďalší Rus a jemu prenechá patovačku aj loptičku. Ak sa osopíte, že čakáte už viac ako hodiny a nič sa nedeje, dočkáte sa len nadávok od otca hráča. Osobná skúsenosť nášho čitateľa hovorí aj o prechádzke záhradou, v ktorej sa dalo zakopnúť každých 30 metrov o ožratého ruského turistu naplno užívajúceho si all inclusive. Najhoršie sú skupinky mladých Rusov, ktorí sa radi pretekajú v tom, kto je vtipnejší, kto z nich viac zničí a kto z nich viac znesie. Vedia byť hnusní k ženám a naozaj agresívny voči komukoľvek, čo má voči nim niečo.

Aj napriek tomuto však treba povedať, že ide o výnimočné prípady, ktoré sa však zaznamenajú do pamäte výraznými ryhami. Najmä preto, že viaceré z nich by sme od iného národa nečakali. Nejeden hoteliér by našiel malú podobnosť s českými turistami. Tam je pravidlom, že problém-robič je neskúsený cestovateľ, alebo „múdri“ dôchodca. Pri ruských ním však môže byť muž rovnako ako žena, dieťa rovnako ako dôchodca. Každý cestovateľ z našich končín má pri cestovaní do krajín, obľúbených aj u ruských turistov, na nich svoj vlastný názor. Iní ich vôbec nepostrehnú, keďže na niektorých miestach tí nesprávni vôbec nie sú. Raz pri obede jeden človek znalý ruského jazyka počul počuteľný názor turistu, že „on si predsa len bude robiť čo chce, veď si zaplatil a bez Rusov by hotel nefungoval“. Vtedy mal pravdu, ruská klientela tvorila najväčšiu časť osadenstva klientely. No ak pán rozmýšľa pri všetkom takto, potom mu gratulujeme. Pri čítaní a sledovaní fór a hľadaní materiálov sa nám podarilo nájsť niekoľko desiatok zaujímavých zdrojov. Nedá sa o každom na tomto mieste hovoriť, nedá sa dokonca o každom príbehu písať. Niekedy je to však zaujímavé čítanie.

Zdroje: internet, P. Sroč, J, Smolka, V. Řebíčková, KS, ML, facebook