Ruská dedinka Sjebantsevo pri Moskve sa chce pripojiť k EÚ

0
1387

Ruská obec Sjebantsevo v blízkosti ruskej Moskvy v oblasti Domodedovo sa cíti urazená. Opakovane obyvateľom ruská vláda dokazuje, že im sú ich pozemky a životy ľahostajné. Miestni obyvatelia sú nie len že nahnevaní na vládu, ale tá im nereaguje ani na sťažnosti a protesty na kroky vlády proti nim. Napätú situáciu najviac vyostrila stavba diaľnice, ktorá sa dotkla obce a aj napriek nesúhlasu celej obce sa nepozeralo na požiadavky bežných ľudí. Vzhľadom na ďalšie problémy, ktoré následne vznikli sa obyvatelia obce rozhodli odtrhnúť od Ruska a pripojiť k EÚ. Dokonca mali niektorým krajinám v EÚ poslať list s požiadavkou prijatia do EÚ. Šebancevo by však nechcelo zostať odtrhnuté od sveta, plánujú do územia novej republiky pripojiť aj významné a veľké moskovské letisko Domodedovo. Moskva by tak prišla o významné letisko.

Zmena okresu na republiku
Celý okres, ktorý tak Sjebantsevo tvorí, by tak mohol vytvoriť nový štát, presnejšie Ruskú demokratickú republiku. V okrese vyčíňajú rôzne skupiny, vydieranie, výpalníctvo a aj rôzne únosy. Vláda na tieto problémy kašle a tak by radi realizátori projektu spravili veľký krok a vytvorili novú krajinu.

Rusko to zrejme nedovolí
Putinova vláda nedovolí akékoľvek protesty proti vláde, nedovolí aby ktokoľvek prejavoval nespokojnosť, a vytvára kult bezchybnej vlády aj za pomoci násilia a rôzneho obmedzovania. Dávno kritizované jednanie ruskej vlády a celé roky skutočne vládnuceho Vladimira Putina kritizujú z každého smeru. Je očakávateľné, že odtrhnutie od Ruska je skôr krokom protestným a nezrealizovateľným. Moskva niečo také nedopustí, najmä ak by na území Ruska a v tesnej blízkosti Moskvy malo vzniknúť územie EÚ. Región Domodedovo by však splnil jednu z podmienok členstva v EÚ – šlo by o európsku krajinu, pretože je ešte stále v Európe.
V Rusku však majú nepopierateľne vážny problém s kriminalitou a vnútroštátnymi problémami. S podobnými problémami, ako je Sjebantsevo sa totiž stretávajú na mnohých miestach. Boj proti nim je však žiaľ ako boj proti veterným mlynom.

Informácie priniesol aj svt.se