Rozkvitnuté tulipány v zime? Tu je postup!

0
5044

1

Ste smutní z toho, že sa blíži zima a vo vašej záhrade a v kvetináčoch nebude dlho nič kvitnúť a dodávať vám blahodarnú energiu? Najbližšie kvety v našich záhradách uvidíme až na konci februára a budú nimi snežienky a prvosienky. Čo však, ak nechcete tak dlho čakať a chcete cítiť vôňu jarných kvetov celú zimu? Máme pre vás riešenie! Oklamte prírodu a vypestujte si voňavé rozkvitnuté tulipány doma v kvetináči priamo uprostred decembra! Tulipány stačí oklamať jednoduchým trikom, ktorý poznali už naše staré matky, ktoré si takto robili radosť počas dlhých zimných večerov. Ako na rozkvitnuté tulipány v zime sa dočítate v článku.

 

Oklamte prírodu a privoňajte si k jarným kvetom v decembri

Ak je vám zima pridlhá a vy si chcete privoňať k jarným kvetom aj v zime, ste na správnom mieste. Ide o takzvané rýchlenie okrasných rastlín, čo je laicky povedané ich klamanie, aby začali klíčiť a kvitnúť. Mnoho rastlín sa v prírode orientuje podľa teploty a dĺžky svetla a na základe týchto faktorov vedia aj bez kalendára, kedy majú presne kvitnúť a kedy sa pripravovať na zimu. Našťastie, my vieme rastliny oklamať tak, aby si mysleli už v decembri, že je čas na kvitnutie. Ako na to? Vytvorte im umelé podmienky. Takto môžete vypestovať nielen tulipány, ale v podstate všetky jarné kvety, ako sú prvosienky, krokusy, narcisy ba dokonca aj snežienky. Čo na to potrebujete?

 

  • dostatočne veľký kvetináč (cibuľky sa v kvetináčoch nesmú dotýkať)
  • priepustný a ľahký substrát
  • cibuľky tulipánov alebo iných jarných kvetín
  • chladničku alebo studenú pivnicu, kde nie je viac ako 7 °C
  • dostatočnú trpezlivosť

2

Postup je veľmi jednoduchý a musíte sa naň začať pripravovať už na konci leta, kedy si nachystáte cibuľky rastlín do dostatočne veľkých kvetináčov. Cibuľky musia byť od seba ďaleko tak, aby sa nedotýkali. Rátajte s tým, že cibuľka narastie, takže jej nechajte dostatočnú rezervu. Ideálne je však do jedného kvetináča umiestniť len jednu cibuľku. Zasadené cibule polejeme a vložíme na 6 – 12 týždňov do chladničky alebo studenej pivnice, kde sa teplota nemení. Rastlina si bude myslieť, že už začala zima, aj keď vonku môže byť reálne koniec augusta. Počas tohto chladného obdobia cibuľka zakorení. Teraz nasleduje matematika – ak chcete mať tulipány rozkvitnuté na Štedrý deň, vyberte kvetináče z chladničky zhruba mesiac pred tým. Začnite cibule polievať a sledujte, ako rastú.

3

Aby ste urýchlili ich kvitnutie, môžete ich skúsiť pohnojiť výživným hnojivom na podporu kvitnutia. Ak ste spravili všetko správne, budete sa môcť na Štedrý deň tešiť z krásnych a voňavých tulipánov na vašom štedrovečernom stole. Skúsili ste už tento spôsob rýchlenia okrasných kvetín a máte s ním nejakú skúsenosť? Podeľte sa s ostatnými v komentároch pod článkom.