„Stratené“ slovenské hrady ukrývajú svoje čaro

0
3839

Za každým z nich stojí príbeh, ktorý môžeme spoznať len naživo. Najprv však musíme zistiť, že tieto stratené hrady nás stále pozývajú nazrieť do tajov histórie.

Aj keď Slovensko patrí rozlohou k trpaslíkom, počet hradov rozmiestnených po celom území dosahuje viac ako 100, čo je na európske pomery dosť slušné číslo. Budovanie hradov v našej krajine malo jasnú úlohu, pretože počas bojov sa ľudia bránili práve výstavbou pevností na vysoko položených vrchoch. Niektoré však útočným výpadom neodolali a dnes sú z nich iba ruiny, ktorým sa venuje buď minimálna pozornosť alebo sa nadobro stratili v čase.

Ruin of castle Reviste, Slovakia
Reviste

Hrad Revište vzkriesili na poslednú chvíľu

Hrad Revište v blízkosti Žarnovice mal na mále, pretože v dôsledku jeho zanedbania sa začal samovoľne rozpadávať. Všetko nasvedčovalo tomu, že objekt z 13.storočia úplne schátra, no nemenované občianske združenie sa na poslednú chvíľu začalo venovať jeho rekonštrukcii. Málo známy hrad sa tak ešte v budúcnosti môže stať vyhľadávaným turistickým miestom.

http://www.zilinsky-kraj.sk/hrad-hricov/ autor: tinci
http://www.zilinsky-kraj.sk/hrad-hricov/ autor: tinci

Hričov má šancu ožiť

 Hričov údajne postavili ešte v 13.storočí, pričom mal byť kráľovským darom od Bela IV. Ide o jeden z najmenších zachovaných hradov na Slovensku s bohatou históriou, čo by mohlo viesť k jeho oživeniu. Okolo hradu pri obci Dolný Hričov sa vykonali nejaké práce a túto jeseň ho dokonca prvýkrát vysvietili, takže ruinám sa možno vráti stratená sláva.

foarto.sk
foarto.sk

Z metropoly na výlet k Pajštúnu 

 Ďalší zo stratených hradov je Pajštún, ktorý nájdeme len niekoľko kilometrov od hlavného mesta, presnejšie nad dedinou Borinka. Hrad sa síce týči na kopci a jasne dáva okoliu precítiť svoje čaro, no ani tak nepatrí k vyhľadávaným miestam. Jeho špeciálna poloha na skalách však priťahuje horolezcov, ktorí si tu spravili tréningovú stenu.

gymes.sk
gymes.sk

Nitriansky región ukrýva Gýmeš

 Vyjsť na vrchol kremencového kopca Dúň neďaleko Nitry dá poriadne zabrať, no snaha stojí za to. Po dlhej túre sa ocitnete zoči-voči hradu Gýmeš, ktorý sa rozprestiera nad fascinujúcou scenériou okolitých lesov. S hradom sa spája legenda o vítaní nových hostí, ktorí dostali pár úderov lopatou na privítanie, no v súčasnosti už po krížoch nedostanete, takže smelo na hrad.

 

hiking.sk autor: Andrea Morongová
hiking.sk autor: Andrea Morongová

Blatnica s neistou budúcnosťou

 Na severe Slovenska je zrúcanín viac ako dosť a mnohé z nich pomaly upadajú so zabudnutia. Jednou z nich je Blatnica, ktorá sa ukrýva v idylickom prostredí Veľkej Fatry. Z hradu ostali len kúsky múrov, ktoré ani zďaleka nepripomínajú pôvodnú podobu a záchrana vyzerá dosť nereálne, takže pravdepodobnosť jeho zániku sa nedá vylúčiť.

 

Krása slovenskej krajiny ukrýva podstatne viac zaujímavých hradov, ktoré sú takmer stratené a našinec o nich nemá skoro žiadne poznatky. Na niektoré ruiny turisti natrafili náhodou, čo je veľkým šťastím, pretože inak by sme o nich doteraz nevedeli. Každý z týchto hradov skrýva vo svojich útrobách jedinečný príbeh, ktorý môžeme spoznať iba osobnou návštevou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ