Protirómska demonštrácia na sídlisku Máj v Českých Budějoviciach (video)

0
1200

České Budějovice a protirómske protestyNedávna bitka na detskom pieskovisku, ktorú spustili dve deti Róm a neróm, spustila v českom meste České Budějovice oveľa väčšie nepokoje než by niekto predpokladal. Prvý protest sa objavil už 29. júna 2013 na námestí a presunul sa aj na sídliská. Do ulíc vyrazili bežní ľudia, ktorí už mali pokrk mlátenia a problémov zo strany neprispôsobových spoluobčanov. Udalosti však využili na vyzúrenie sa aj rôzne extrémistické skupiny, mládež a deti, ktorým tradične stačí aj drobnosť.

Problémy s Rómami, ktoré v tomto meste sú, tým dostali čerešničku na torte, pre ktorú vyrazili o pár dní na sídlisko Máj radikálne skupiny a hajlujúci jednotlivci v oveľa väčšom počte. Postup týchto skupín zastavili ťažkoodenci, ktorí prišli v bohatom počte. Nechýbali ani jazdci a vrtuľník. Rómovia, ktorí tak boli vďaka polícií v ako takom bezpečí sa na tom podľa Blesk.cz zabávali. Polícia nezasiahla pri prejavovaní symbolov a vyslovovaní nacistických hesiel, čo teraz kritizujú jednotlivci v rôznych oblastiach. Podľa ďalších informácií českého Blesku sa však zásah polície a ich umiestnenie nepáčili nie iba protestujúcim členom protirómskej demonštrácie. Pridali sa k nim neskôr aj bežní ľudia z ulice, otcovia rodín, aby chránili svoje autá, majetok a vyjadrili tak vlastne aj podporu protestu. V meste sa pritom objavilo množstvo osôb, ktoré nepočúvali pokyny polície a mienili postupovať ďalej na miesta, kde žijú Rómovia, aj preto vzniklo viacero nedorozumení v ktorom stúpal počet ľudí. Rómovia v tom čase v uliciach už neboli. Spolu malo byť zranených niekoľko osôb a podľa idnes.cz 130 zatknutých. Internet je momentálne plný videí o tomto zásahu.

Policajný magazín:

Predchádzajúci protest na námestí dňa 29. 6. 2013

Spôsobila to bitka na pieskovisku
Pár dní pred protirómskou demonštráciou sa na ulici Miroslava Chlajna na pieskovisku pobili dve deti. Obe deti šli odohnať sestra malého chlapca a matka rómskeho chlapca, čo sa zvrhlo do súboja detí aj žien. Nerómska matka pritom upozorňovala opakovane, že je tehotná, čo Rómska matka ignorovala a následne sa do roztržky dostali aj ďalší ľudia. Na mieste malo byť až sto ľudí, ktorí využili možnosť vyzúriť sa pokrikmi a nadávkami adresovanými na Čechov. Matka skončila v nemocnici s prerazeným nosom, modrinami a škrabancami. Dobre na tom nebol ani jej priateľ. Práve táto udalosť odštartovala rozhorenie nenávisti voči Rómom, pre ktorú majú v meste mnohí svoj názor, ktorý je však trestný a preto je neverejný. Niekoľko článkov v českých médiách:
Blesk.cz

Tento článok nevyjadruje žiadne stanovisko, ani postoj našej redakcie, ale informuje o udalosti. Za úlohu si kladie upozorniť na udalosti v blízkom zahraničí s rovnakými problémami ako u nás.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ