Protesty v Egypte: Viac ako 100 mŕtvych a tisíce ranených

0
1380

V Egypte pokračujú nepokoje. Krajina hlási už viac ako 100 mŕtvych a tisíce zranených. Vypadli siete a internet na mnohých miestach taktiež. Najväčší mobilný operátor Vodafone vraj dostal príkaz od zatiaľ nezvrhnutej vlády, že má v káhire vypnúť signál. Podľa niektorých informácií vraj aj internetový poskytovatelia mali vypnúť internet a obmedziť Facebook a mobilizáciu ďalších a ďalších aktivistov.

Egyptskí politici sú stále v krajine, zatiaľ čo obchodníci a milionári začali s presunom svojich financií do zahraničia. Sami odchádzajú z Káhiry a svoje sídla nechávajú strážiť. V hlavnom meste hrozí momentálne veľké rabovanie. To už začalo a začína veľmi rýchlo naberať na sile. O svoje obchody sa teda oprávnene boja malý obchodníci aj veľké obchodné domy, ktoré sú najzraniteľnejšie. Na videách z Káhiry bolo vidieť ako polícia strieľa do davu. Zaujímavé video tiež poskytlo náhľad na demonštrantov, keď začal čas ich modlidby a všetci prestali, začali sa klaniať a nastal pokoj. Len čo modlidba skončila, opäť začali nepokoje v pôvodnej svojej sile. Demonštranti zaútočili na niekoľko budov, na jeden hotel a aj na historickú pokladnicu – národné múzeum v Gíze. Dosť že ničia cestovný ruch, ale aj svoje pamiatky.

O piatej večer stanovili už pred pár dňami policajné zložky a vláda zákaz vychádzania. Nikto ho však nedodržuje. Aj preto polícia za porušenie tohto zákazu tvrdo postupuje proti demonštrantom. Občas ani neviem, či ide o protestujúcich, demonštrantov, alebo rabovačov, no zrejme ide o všetko dohromady. V Káhire je armáda aj polícia. Pre nepokoje dokonca podľa českých médií ani neodleteli lety Českých aerolínií na svojich pravidelných linkách do Káhiry. V hlavnom meste zlyháva aj doprava. Z radov polície sa vraj podľa CNN počas výkonu služby z uniformy vyzlieklo už pár mužov a pridalo na stranu protestujúcich. Cudzinci odchádzajú, novinári prichádzajú a podľa nášho zdroja sa z Káhiry sťahujú aj mladé rodiny viac mimo mesto. Turstické lokality sú v súčasnosti pokojné. No dá sa veľmi očakávať, že hoci nepokoje sú od nich vzdialené na stovky kilometrov, ľudí to odradí od ciest do Egypta. Zrejme aj preto je zvýšený záujem o zájazdy do Grécka, Chorvátska, Talianska a Turecka presne podľa mojich predpokladov z pred pár dní.

Opozičný Egyptský vodca Mohamed Elbaradei hovorí, že „Egypt je nestabilný“. Tak to sme naozaj doteraz nevedeli a ani len netušili.

Tunisku aj Egyptu dá veľmi zabrať presvedčiť turistov o bezpečnosti v ich krajine. Po tomto všetkom im bude veriť len málokto. Podľa niektorých zdrojov sú menšie protesty aj v Maroku a v dvoch ďalších arabských krajinách. Tie však nie sú potvrdené inými médiami, preto môže ísť aj o pomýlené a správne nepochopené správy, hoci sú priamo odtiaľ.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ