Protestný pochod proti zákonu o držaní psov sa podľa ľudí vydaril

0
1572

Včerajší protestný pochod, ktorý sa začal v Bratislave pred parlamentom, určite nepatril medzi tie malé a nevýrazné. Tešil sa naozaj slušnej účasti. Hoci sa v TV Markíza objavili informácie, že sa ho zúčastnilo 500 až 600 ľudí, viacerí priamo zúčastnení si klopali pri počutí čísla na čelo. Minimálne jedna účastníčka počítala ľudské hlavy a skončila pri tisícke, pretože sa to spočítať nedalo. TV JOJ priniesla reportáž do hlavného spravodajstva práve z etapy pochodu, keď sa prechádzalo popri hradbách. Pochodujúci sa presunuli na Hviezdoslavovo námestie, kde ďalej pokračoval kultúrny program spevákov, ktorí protest podporili. Išlo aj o známe mená a dobrú hudbu, veď napríklad Majk Spirit prerobil jednu skladbu tak, aby bola na psiu tému a dotýkala sa konkrétneho problému.

Podomácky vyrobené transparenty a rôzne tabule sa neustále objavovali nad hlavami ostatných. Mnohým pod nimi oťažievali ruky a predsa ich poctivo držali stále a stále, aj počas pochodu, a aj pod pódiom, keď nevadili vo výhľade ostatným. Pochod označili mnohí za vydarený, najmä preto, že sa stretlo množstvo ľudí podobného zmýšľania a názorov, chovatelia, odborníci, skúsení ľudia v konkrétnom plemene, ale aj len milovníci psov, ktorí sami konkrétneho psa nemajú.

Zákon o držaní psov - Pochod Bratislava 2012

Večer a záver
My sme mali možnosť sa zúčastniť akcie až v jej závere. Zažili sme pár hudobných čísiel a ešte možno pár stoviek ľudí, ktorí nemuseli utekať na vlak naspäť na východ či na sever, ak dorazili zo vzdialenejších kútov krajiny, alebo im netlačili iné povinnosti. Symbolicky sa bez nejakých prejavov agresie roztrhala kópia novely zákona a prítomným sa poďakovala aj samotná organizátorka akcie.

Zákon o držaní psov - Pochod Bratislava 2012

Ľudia z celého Slovenska
Medzi ľuďmi, ktorí prišli len kvôli psom, aby boli súčasťou pochodu a mohli sa tak osobne pričiniť na zviditeľnenie protestu boli ľudia zo Žiliny, z Považskej Bystrice, z Martina, z Banskej Bystrice, z Fiľakova, Rožňavy, viacerí prišli z Košíc, alebo naplánovali svoju cestu do Bratislavy tak, aby mohli byť na pochode. Aj na sociálnej sieti mnohí hodnotili pochod za dobrý. Žiaľ vo vláde zákon i tak dnes prešiel a čoskoro sa začne s jeho schvaľovaním a podpisovaním. Tá naozaj odborná kynologická verejnosť však dúfa, že sa tak nestane.

Zákon o držaní psov - Pochod Bratislava 2012

Viac fotografií z akcie nájdete aj na našom Facebooku.