Zvrátená podvodná reklama FB stránok: Iveta Bartošová vraj žije

0
9298

Podvod Bartošová žijeŽe Rytmus zomrel, o mesiac aj Mr. Bean, alebo že si mladý pár zasexoval v skutočnom autobuse mestskej hromadnej dopravy a zavesil to na Facebook, už sme videli. Vždy šlo o rovnaký podvodný vírus. Vírusom môžeme nazvať všetko, čo sa deje bez nášho vedomia v pozadí počítača a snaží sa to šíriť. Presne tak ako posledný trend na Facebooku, zneužiť nedokonalosť a dieru v sociálnej sieti na to, aby sa mohlo svinstvo v podobe nechutných príspevkov šíriť na našich nástenkách. Stačí k tomu len kliknúť na šokujúcu správu, ktorú zavesil váš kamarát na nástenku. Smutné je, že váš kamarát ani len netuší, že to na nástenke, alebo v zozname poslednej činnosti má. Sám totiž nemusel vedome na nič kliknúť. Posledný prípad tohto vírusového podvodu zneužívajúceho jednoduché fungovanie scriptov na Facebooku je „šokujúca“ správa o Ivete Bartošovej. Priatelia, zvrátený marketing pokračuje.

Ako to robia? Prečo to robia? Čo tým získajú?

Hyena sa živí aj mŕtvymi
Množstvo ľudí sa od včera objavuje s príspevkom o tom, že Iveta Bartošová žije. Údajne prehovorila k fanúšikom. Viacerí na to klikneme zo zvedavosti, či je to pravda, alebo nie. Každého zaujíma pravda, či je najmedializovanejšia udalosť jari pravdou, alebo nie. Ide však o podvod. Napriek tomu, že grafika používa staré obrázky médií, dokonca fotografie konkrétnych fotografov, ide len o nechutný podvod, ktorý účinne láka pozornosť a následne aj návštevy. Toto svinstvo smeruje na webové stránky http://facebookonline.cz/bartosova.html, kde je reálne vytvorená stránka so scriptom a redirektom. Stránke chýba dizajn, no súbor bartosova.html tak bezpodmienečne musel nahrať človek s prístupom na web. Ten pritom na rovnakú doménu nahráva „html“ podstránky častejšie. Napríklad pre mládež nevhodný príspevok priamo na Facebook (https://www.facebook.com/11jjohny/posts/1421884474716891?stream_ref=5) tiež ukrýval akýsi odkaz na tieto stránky. Ak sa aj dostanete na bartosova.html alebo na iné podobné stránky, je dôležité neklikať nikde na stránky a vypnúť ich klasickým spôsobom. Akékoľvek miesto môže byť skrytou akciou, ktorá aktivuje zdieľanie u vás a zobrazí príspevok aj vašim priateľom.

Prečo hyena útočí?
Na otázku, prečo hyena útočí, existuje jednoduchá odpoveď. Peniaze, alebo iný zisk. Ak totiž zostanete trochu dlhšie na stránke bartosova.html, kam ste sa mimochodom mohli dostať vďaka nechutne strašnej slovenčine na strašnej grafike, ktorú v žiadnom prípade nemohol písať zdravý Slovák, dostávate sa na podivné stránky so schovaným scriptom len na krátky moment. Krátko na to vás totiž táto stránka presmeruje na vinníka celej veci. (Ozaj, pre postreh, všímate si aj reklamy?) Facebook stránky, ktoré sú na obrázku nižšie, príspevok s touto témou zdieľajú priamo na svojej stránke. Niečo také by nevedome nespravil nikto normálny.

Iveta Bartošová žije, podvod

Najmä ak by malo ísť o zákerný medzičlánok – fingované stránky so skrytým scriptom. Očividný zámer prináša mohutnú návštevnosť. Stránky tým dokonca získavajú, pretože počet ich návštevníkov od včera narástol. Rastie dokonca každou minútou. Len v tejto chvíli má stránka 28 191 fanúšikov. Zvrátená reklama však pokračuje. Stránky totiž uvádzajú v posledných príspevkoch rovnaký podvodný príspevok, len s inou grafikou, ako sa šíri u nás. Vedome však správca stránok k odkazu pridal aj vetu o tom, že má „nový dôkaz o tom, že bartošová žije“ a hneď na to láka na pozretie videa. Administrátor stránok tým vedome navádza na podvodné stránky s nepravdivou zavádzajúcou informáciou. Tentoraz však tu zverejnený odkaz smeruje na http://sokujucevidea.cz/bartosova.html, čo je v slovenčine písaná doména s českou koncovkou.

Trochu nelogické, ale vzhľadom na nepoužiteľnosť domény aj pochopiteľné. A opäť je to scriptovaná stránka html a opäť sa rozširuje vďaka nechutnému klamstvu medzi tisícky ďalších ľudí. Kolobeh pokračuje, avšak najmä vďaka nepozornosti, zvedavosti a nízkej počítačovej gramotnosti získavajú nakoniec konkrétne stránky obrovské čísla fanúšikov, popularitu a v konečnom dôsledku aj zisk. Stav cieľovej stránky včera: páči sa jednému priateľovi. Stav cieľovej stránky dnes: páči sa šiestim priateľom. Toto je marketing budúcnosti, priatelia. Nakoniec vás zarazí kód stránok, ktorý ukrýva cieľ. Ak vyklikáte všetko možné a zašpiníte si svoj Facebook, mali by ste získať prístup na stránky, ktoré sú len akýmsi inzerátom na predaj hier (sokujuceovinky.nepovidej.cz/spravaa.txt). Úbohé vyvrcholenie. Už nerozumieme ničomu.

Aktualizácia 3. 5. 2014, 17:50: V priebehu dňa ste nás informovali o ďalšom podvode, ktorý sa snaží zarobiť na smrti Ivety Bartošovej. Ide o príspevok nižšie. Momentálne láka obrovské množstvo ľudí na kliknutie, keďže je každý zvedavý na údajné zachytenie nehody bezpečnostnou kamerou. Nešťastie v Prahe však malo spojitosť s modročerveným regionálnym vlakom. To čo vidíte na snímke podvodnej akcie nižšie je americký poštový vozeň. Fotografia je skopírovaná z neznámej americkej stránky a využitá pre tento podvod. Po kliknutí sa dostávate na stránku vytvorenú čisto pre tento účel, ktorá kopíruje Facebook, jeho reklamy, ba dokonca finguje aj komentáre pod údajným videom. Upozorňujeme, že žiadne video neexistuje. Cieľové stránky zavádzajú, fingujú okno, ktoré sa podobá na video, no žiadne video na stránkach umiestnené nie je. Komentáre pod videom sú fingované podvodné komentáre, ktoré len napodobňujú vzhľad Facebook komentárov.  Miesto v Prahe, kde sa nešťastie stalo, nesnímala žiadna kamera. Úbohý zvrátený marketing sa zase raz predviedol.

Iveta Bartošová podvod
zdroj foto: aktuálne hromadné zdieľania na Facebooku pomocou podvodného scriptu

Iveta Bartošová nežije. Jej smrť je veľkou medializovanou kauzou o ktorej sa v súčasnosti dočítate aj ako o možnej vražde. Smrti známej českej speváčky sa podrobne nebudeme venovať. Prvky, ktoré sa akokoľvek snažia priživiť na tejto udalosti a využiť ju pre svoj vlastný prospech sú poľutovaniahodné. Týmto článkom by sme radi apelovali, aby ľudia neklikali na všetko bezhlavo, najmä ak sa presmerujú na podivné stránky kopírujúce Facebook, alebo stránky s obrovským množstvom reklamy. Obeťou podvodu sa môžete dnes stať behom minúty.

Uvedenie odkazov v článku sme zvažovali. Nakoniec sme sa rozhodli ich uviesť, čím nerobíme reklamu, ale upozorňujeme na konkrétne miesta, ktoré týmto nechutne zvráteným spôsobom zarábajú v pozorovateľných číslach. Odporúčame neklikať a upozorniť priateľov, pokiaľ „zdieľajú“ tento príspevok. Odstrániť ho môžete pri vstupe do „posledná aktivita / recent activity“, vo svojom profile celkom dole v ľavom paneli, kde je možnosť zmazania záznamu. Upozorňujeme, že týmto článkom sme nepoškodili dobré meno nikoho. Tvrdenia sa zakladajú na reálnych základoch, informáciách a na základnom princípe fungovania Facebooku, webu, scriptov a hyenizmu.

V spolupráci s JozefH, a Marián Szabo, doplnenie Renáta K, Alena D., Marek C.,