Výsledky volieb referenda 7. februára – 3x áno nad 90%

0
1833

Basketball rodina šport7. februára 2015 sa na základe petície občanov, prijatej 27. augusta 2014, koná referendum, ktoré prezident Slovenskej republiky rozhodnutím č. 320/2014 Z. z. vyhlásil a určil deň jeho konania. Jeho úlohou bola jasná definícia rodiny v zákone ako zväzku muža a ženy, spolu s ďalšími dvoma otázkami, ktoré sa týkali zachovania tradícií, definícií a fungovania rodiny. Zúčastnili sme sa volieb v jednej z bratislavských mestských častí, kde ešte skoro ráno nebolo veľa ľudí, no už pred obedom bol čas čakania pred plentou aj minútu, či pár minút. Prichádzajúci sú pritom každej generácie bez rozdielu, z čoho stále nemožno usudzovať očakávania výsledku, avšak ani očakávania z účasti. Oproti iným voľbám je to referendové mierne úspornejšie. Nepoužívajú sa obálky a hlasovacie lístky sú samostatným malým listom, ktorý sa vhadzuje do urny.

Priebežné výsledky

Priebežné výsledky sa ako na celkom prvom mieste objavia už dnes večer na stránkach Slovenského štatistického úradu http://volbysr.sk a s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o rozdelenie podľa miest a regiónov. Počítanie nebude tak komplikované ako pri komunálnych voľbách, no počítanie troch otázok môže byť taktiež namáhavé, najmä preto, že hlasovať sa dá aj rôznymi odpoveďami na rôzne otázky (Áno, Nie, Áno, a pod.) Volebné komisie v komisii strávia čas od sobotného rána až do nedeľnej noci, kedy bude prebiehať počítanie hlasovacích lístkov. Výsledky sledujeme aj my a budeme sa snažiť informovať vás o konečnom verdikte.

Vyhráva 3X ÁNO v každom prípade nad 90%

Slováci majú jasno. Podľa predbežných výsledkov zverejnených na stránkach úradu v čase 23:52 je jasných približne 20 až 30% účasť Slovákov na referende. V Bratislavskom kraji sa na referendum vydalo 16,85% oprávnených voličov, v Trnavskom kraji 16,61%, Trenčianskom 21,49%, Nitriansky kraj 16,66%, Žilinský kraj 30,01%, Banskobystrický 15,38%, Košický 18,97% a Prešovský 32,43%. Je tak evidentné, že najviac vážne to bral Žilinský kraj s Prešovským, naopak najmenej vážne kraj Bratislavský.
Podľa predbežných výsledkov sa nezúčastnilo 78,67% oprávnených voličov. Otázky boli celkom tri. Každá z nich mala v znení ÁNO úspech vyšší ako 90%. Napriek tomu mali ľudia strach často verejne priznať, že sú za rodinu, inak sa dočkali ostrej kritiky. Prvá otázka v znení ÁNO získala 94,50%, v znení NIE len 4,12% a zvyšné percento malo neplatné hlasy. Druhá otázka získala pre ÁNO 92,44% a NIE len 5,52%. Tretia otázka získala ÁNO v 90,33% a NIE v 7,31%, pričom zvyšok lístkov bol neplatný. ÁNO tak výrazne zvíťazilo, aj keď mizerná účasť poznačí význam celého referenda. Ide pritom o obrovský podiel pre názor za definíciu rodiny ako zväzku muža a ženy, no napriek tomu si slovenská tradícia vyslúži v najbližších dňoch kritiku nepochybne aj zo zahraničia. Pritom nejde o názor politiky, ale občanov Slovenska.

Mediálny humbuk
Za posledné dni sme sa dočkali neuveriteľného mediálneho humbuku. Nečítali sme o ničom inom, len o porovnávaní a podkopávaní iniciátora veci – Aliancie za rodinu, či hodnotení krokov samotnej cikrvi, ktorá na šírenie rodinne a tradične orientovaných názorov používala kostoly, akoby pisatelia článkov počítali všetkých v tábore „za rodinu“ len za kresťanov navštevujúcich kostoly. Opačnej strane sa venovali ľudia skôr na sociálnych sieťach, pretože médiá si v posledné dni takmer túto druhú stranu vôbec nedovolili kritizovať. Je pritom jedno, či v útočných, alebo len mienku upravujúcich článkoch. Ak si aj človek dovolil vyjadriť svoj názor v komentároch, alebo na sociálnych sieťach, schytal slovnú nakladačku od mladých uvedomelých ľudí. Zábavné bude sledovať, keď si národ po referende uvedomí, koľko tém zostalo prehliadnutých a odignorovaných pre bojové riešenie jedinej tematiky, ktorá bola v posledné dni takmer výhradne útočná voči cirkvi, alebo rodinám, hoci samotné rodiny mali same o sebe celkom iné problémy a referendum im bolo aj dnes ukradnuté. Kritika opačného názoru sa vo veľkých médiách takmer nevyskytovala, čo je taktiež veľmi udivujúce. Pozabudlo sa napríklad na ebolu, účtovné problémy a existenčné problémy firiem, prepúšťanie v slovenských firmách, plesovú sezónu, zásadné zmeny na Kube a reálny popis zhoršujúcej sa situácie na Ukrajine.

Pôjdete k voľbám a nenecháte si ujsť svoje občianske právo referenda?