Prevratný objav: V ruskej Sibíri objavili zachovalé telo mamuta aj krv

0
2430

Mamut SibirskyNa jednom z Ljachovských ostrovov našli zachovalé telo mamuta. Objav môžeme nazvať neskutočným, lebo mäso nebolo priveľmi porušené a dokonca z neho vytekala krv keď sa vedci dotkli pozostatkov. Objav je veľmi vzácny lebo pri pozostatkoch sa našli vždy iba kosti a koža, taktiež je vzácny aj pre vek mamuta, keďže je to prvý dospelý jedinec za posledných 112 rokov a tretí v histórii paleontológie Vedci odhadujú, že pozostatky patria samičke mamuta vo veku 50 až 60 rokov.

Vedci odobrali krv, ktorá bola vytečená pod bruchom mamuta. Krv bola ukrytá v ľade, ktorý prelomili a ona z neho voľne vytiekla, hoci teplota sa pohybovala pod hranicou -14 stupňov Celzia. Existujú hypotézy, že mamutia krv obsahuje akúsi nemrznúcu zložku, ktorá ich mala chrániť pred mrazom.

Osudným sa mu nestalo umrznutie, ale uviaznutie v močiari. Chrbát a horná časť tela bola poškodená dravcami, ktoré naňho útočili ešte kým bol živý, našťastie však čeľusť a spodná časť tela je vo vynikajúcom stave, z ktorého sa vedci môžu dozvedieť množstvo chýbajúcich informácií.

Po 4000 rokoch návrat mamutov?
Odobratá vzorka krvi putovala do Múzea mamutov, kde ju uložili do špeciálnej chladiacej miestnosti, v ktorej teplota dosiahla -17 stupňov Celzia a krv stále nezamrzla. Vedci ešte nevydali žiadne vyhlásenie, iba potvrdili, že výskum krvi im potrvá minimálne do leta. Výskum samotného tela im potrvá oveľa dlhšie a pokiaľ vám hlavou prebehla myšlienka, či sa bude dať mamut naklonovať, nie ste jediný. S touto myšlienkou sa pohráva aj tím ruských vedcov, ktorí ako jediní získali povolenie na klonovanie mamuta. Avšak aj keď objavenie zachovalých tkanív mamuta je prevratný, stále je to primálo, nakoľko na úspešné klonovanie by potrebovali oveľa viac živých buniek. Či však veda v nasledujúcich rokoch nepostúpi natoľko aby to stačilo, nemôžeme s istotou povedať a nevieme či raz neuvidíme mamuta, ktorý pred vyše 4000 rokmi vyhynul.

V nasledujúcich mesiacoch vedecký tím Rusov, Američanov a Juhokórejčanov bude skúmať tkanivá mamuta a budú sa snažiť zistiť zloženie ich krvi, tkanív a dôvod vymretia.

Foto: Semyon Grigoriev
Zdroje informácií: io9.com, laughingsquid.com