Premnožené lienky rôznych druhov na Slovensku lietajú do bytov a dokonca hryzú

1
12916

Nebýva zvykom, aby sme písali o výskyte hmyzu na Slovensku, no dnešnou zaujímavosťou je naozaj výrazné premnoženie lienok na rôznych miestach juhu Slovenska a okolia Bratislavy. O iných lokalitách nemáme informácie, takže nám ich môžete pokojne doplniť. Na rôznych miestach v okrese Bratislava a Senec sme mali možnosť vidieť výrazne početnú populáciu lienok, Bratislava samotná ich má od Ružinova po Petržalku miestami naozaj až príliš. Je obdobie, kedy sa bežne stretávame s otravnými komármi hľadajúcimi pri troche oteplenia počas dňa večer úkryt. Po novom sa do našich bytov dostávajú aj lienky. Nejde pritom len o bežné lienky, ale ich pestrosť prekvapuje okrem laikov azda aj tých prírode znalejších. Sami venujeme tomuto javu pozornosť, preto vás budeme informovať o nových zisteniach.

Lienky z blogu Blogspot

Sedembodková už nevedie
Lienka sedembodková je najznámejší predstaviteľ tohto druhu hmyzu, s ktorým si spájame rozprávky, veselé oblečenie, vzory, či deti. No dnes určite nevedie v rebríčku výskytu. V našej záhrade nachádzame premnožený druh lienok čiernych s dvoma oranžovými bodkami, no oveľa viac nachádzame lienky 16 bodkových. Sídliská v hlavnom meste, pokiaľ si okno nechránia sieťkou, majú nechcených návštevníkov v podobe lienok najmä večer. Priťahuje ich svetlo podobne ako iný lietavý hmyz. Tieto lienky a ich počuteľný trepot krídel, sú však vytrvalejšie ako červené lienky sedembodkové. Pri vyššom počte sa ich lietanie ignorovať nedá. Čo je horšie a potvrdzuje to viacero ľudí, tieto dosiaľ príliš nevidené druhy lienok hryzú. Pohryznutie nie je veľmi bolestivé, no nedá sa prehliadnuť, je cítiť a pokiaľ zasiahne citlivé miesto, trvá pri neškriabaní pocit do pol hodiny. Je možné hovoriť o trochu drzom správaní, keďže lienka pohryzie takmer ihneď po pristátí na vašej pokožke. Na dlani nepohryzie, dokonca aj na jemnej pokožke sa nedá hovoriť, že by sa tak stalo pri všetkých príležitostiach.

Čo proti lienkam
Prvou radou zabránenia ich vstupu do miestnosti je sieťka. Otváranie balkónových dverí, či okien do korán však postačí na krátky moment. Môžu sa zdržiavať v blízkosti a len vletia, keď sa naskytne príležitosť. Do miestnosti môžu aj preliezť, pokojne cez inú miestnosť s otvoreným oknom a zhasnutým svetlom, ako sme sa už presvedčili. Proti lienkam vo všeobecnosti zaberajú prostriedky proti lietajúcim chrobákom a celkovo hmyzu. Zmienky o lienkach na týchto prípravkoch nehľadajte. Hľadajte skôr príbuzné druhy hmyzu. S lienkami totiž nebývajú problémy a neberú sa ako škodcovia. Pokiaľ ich máte v miestnosti, nájsť môžete domáci recept povysávania hadicou z vysávača, prípadne pokiaľ trváte na ich prežití, tak povysávania cez pretiahnutú pančuchu, aby tvorila lievik, v ktorom ich zachytíte. Mucholapky síce zaberajú, no včerajšia skúsenosť nie úplne dostatočne silného zásahu lienku vyprovokovala v náletu priamo na hlavu.

Lienky v prírode požierajú rastlinnú potravu, ale aj veľmi drobný hmyz a mäkké vošky. Práve pre poslednú položku na ich jedálničku sú vítaným hosťom v záhradách, na balkónoch a skleníkoch.

Zdroj ilustračného obrázku: fatefulnight.blogspot.sk

Comments are closed.