Prečo nás dážď uspáva

0
1329

Mnoho ľudí hovorí, že zvuk dažďových kvapiek dopadajúcich na okno ich dokáže uspať. V skutočnosti si ľudia často zapínajú nahrávky zvuku dažďa, aby im pomohli v noci zaspať. Prečo má dážď taký vplyv na ľudí?

Existuje niekoľko dôvodov, prečo vám daždivý deň môže spôsobiť ospalosť. Jedným z nich je nedostatok slnečného svetla. Keď je ľudské telo vystavené slnku, uvoľňuje menej melatonínu a viac serotonínu. Vďaka tomu sa ľudia cítia ostražitejší a veselší. Nedostatok svetla v daždivom dni môže mať opačný efekt – ľudia sa môžu cítiť ospalí.

Svoju úlohu zohráva aj vlhkosť. Keď prší, vonkajší vzduch je ťažký. Výsledkom je, že telo musí viac pracovať na udržaní homeostázy. To môže byť únavné.

Svoj podiel má samozrejme aj zvuk dažďa, ktorý sa radí medzi ružový šum. To znamená, že zahŕňa všetky frekvencie, ktoré sú ľudia schopní počuť, podobne ako biely šum. Rozdiel je však v tom, že v ružovom šume sa striedajú tóny s nízkou a s vysokou frekvenciou, vďaka čomu je šum viac harmonický a je príjemnejší.

Štúdia z roku 2012 zistila, že ružový šum znižuje mozgové vlny. Odborníci sa domnievajú, že to z neho robí potenciálnu pomoc pri problémoch so spánkom. Dážď nie je jediným príkladom ružového šumu v prírode. Medzi ďalšie príklady patrí šuchot lístia, vietor a zvuk vášho vlastného srdca.

Dážď samozrejme nie je jediným, ktoré ovplyvňuje ľudské telo. Počas zimných mesiacov je v mnohých oblastiach vidieť menej slnečného svetla. To môže viesť k podráždenosti a letargii. Mnoho ľudí trpí stavom nazývaným sezónna afektívna porucha, čo znamená, že počas tohto obdobia zažívajú depresiu.

Čítajte tiež:

Zdroj článku