Pražské letisko Ruzyně hľadajte pod novým menom Letisko Václava Havla

0
1323

Pražské letisko Ruzyně sa oficiálne 5. októbra premenovalo na nový názov, ktorý vzišiel aj z veľkej petície na webe. Zahraniční turisti, cestovatelia, ale aj domáci si tak musia zvykať na nové pomenovanie, ktoré je o niečo dlhšie, ale pre českú históriu významnejšie. Po smrti Vácvlava Havla si ho tak v Čechách uctili aj premenovaním najvýznamnejšieho letiska v krajine.

Zmena názvu letiska nie je len obchodnou záležitosťou, ale aj nákladnou zmenou čo sa týka informačných systémov, máp, materiálov a podobne. Spoločnosti v cestovnom ruchu, doprave a v rámci služieb spojených s prevádzkou letiska, si zrejme ponechajú vo svojich systémoch a materiáloch starý názov a len postupne sa bude prechádzať na názov nový. Je možné, že zmena vyvolá mierny zmätok u menej skúsených cestovateľov cez Prahu, ale veríme, že marketingová kampaň tento fakt eliminuje.

Za všetko môže Fero Fenič a jeho výzva s petíciou
Slovensko-český režisér Fero Fenič krátko po smrti Václava Havla vydal prehlásenie, podľa ktorého by s m alo letisko Ruzyně premenovať na letisko Václava Havla. Po pravde, ako sám Fenič vyhlásil, by ani nešlo o premenovanie, ale pomenovanie letiska, ktoré dodnes nesie názov len podľa obce, v ktorej letisko postavili, no reálny názov letiska stále neexistoval. Petíciu za premenovanie podpísalo aj niekoľko známych hviezd, umelcov aj politikov. Bola úspešná, pretože priniesla veľmi rýchlo sto tisíc podpisov. Najväčší mediálny boom zažila petícia ešte na konci minulého roku. Česká vláda tento návrh odsúhlasila 21. marca 2012. V priebehu posledného roka vzniklo aj niekoľko protestov a kritika na adresu premenovania letiska podľa bývalého prezidenta.