Pozor na presmerovanie na falošné prieskumy a podvodné aplikácie

0
5154

Pozor na neutíchajúcu podvodnú praktiku na internete. Presmerovali vás neznáme webové stránky na akýsi prieskum, súťaž, alebo hlásenie o novom prehliadači Chrome? Neraz sa na takéto stránky dostanete a ani netušíte prečo. Mohli sa otvoriť ako samostatné okno v pozadí, alebo ste sa na ne dostali namiesto iného odkazu, ktorý ste pôvodne čakali. O čo ide? Pokiaľ ste sami nechceli vstúpiť do skutočnej súťaže, či prieskumu od samotného Google Chrome na oficiálnych stránkach, radšej ani nevypĺňajte a nedôverujte podobným súťažiam. Problémom je, že rôzne pochybné a podvodné stránky prostredníctvom špekulantov využívajú maskovacie nástroje na skrytie adresy. Zneužili tak napríklad opakovane aj slovenský skracovací portál A5.sk, ktorý pritom slúži len na skracovanie dlhých odkazov. Lenže v novembri 2014 sa tam objavili dnes už zmazané odkazy, ktoré posielali ľudí na stránky na doménach končiacich s novou koncovkou .XYZ. Doména však môže vyzerať akokoľvek, dokonca ide často o zneužitie Google Služby documents.

Podvodný prieskum Chrome


Nič neinštalujte

V žiadnom prípade nič do svojho počítača neinštalujte, pokiaľ nie ste na stránke v zrozumiteľnom jazyku a s jasným prevádzkovateľom, prípadne zo stránok, ktoré nemajú certifikát HTTPS namiesto http a zároveň ide o cudzí jazyk. Podvodné súťaže a prieskumy, ktoré spomínajú aplikácie a software ako Google Chrome, či produkty Adobe, majú jednu chybu. Ponúknu vám na stiahnutie danú aplikáciu a práve tu je problém. Nikdy si takúto aplikáciu nesťahujte. Nejde o aplikáciu, ktorá je spomínaná, ale o úpravu. S falošným software môžete vyzradiť všetko od hesiel, po osobné údaje komukoľvek na internete. Taktiež nainštalovanie falošných aplikácií vytvára portál na vašom počítači pre ilegálnu činnosť niekoho iného, zneužívanie vášho počítača a podobne.

Nič neplaťte a nepoužívajte mobil
Pri žiadnom internetovom prieskume nikdy nepotvrdzujte vaše telefónne číslo. Zahraničné spoločnosti, ktoré služby zabezpečujú nemusí zaujímať, čo vy sami očakávate od falošnej a nefalošnej súťaže, či prieskumu. Oni chcú zarobiť a pomerne dobre sa im to darí najmä vďaka nepozornosti ľudí. Veľmi hravo vie človek prísť o nemalé peniaze v sume, ktorú polícia riešiť nebude, rovnako tak ako ani žiaden iný úrad. Vy sami však prídete o malú sumu povedzme 6 EUR, pri stovke ľudí ide o 600 EUR, no pri desaťtisíc ľudí ide o 60 000 zarobených EUR. Je tak jasné, prečo sa internetové podvody a rôzne platené služby a prieskumy tak vo veľkom šíria. Náklady na čierny marketing tvorené sumou 5 000 EUR v tomto prípade stále prinesú zisk 55 000 EUR, čo je naozaj len hrubá predstava, no celkom postačí.

Kde sa s takýmito falošnými odkazmi stretnete?
Je to často na internetových fórach a v rôznych diskusiách. Niekedy je to odporúčanie na odpoveď v riešenej diskusii. Odkazy sú veľmi dlhé a komplikované. Po ich kliknutí sa môžete ocitnúť na jednej stránke, neskôr môžete byť presmerovaní na inú a vidíte tak v adresnom riadku zmeny. Neraz končia náhlym hlásením o tom, že ste niečo vyhrali, ktoré vám nezobrazí žiadne webové stránky, no len okienko s hlásením, kde je nutné potvrdiť tlačidlo OK. Až následne potom sa aktivuje stránka. Často je to preto, že táto stránka načítava jazyk, aby vám zobrazila text v slovenčine, či češtine. Vy ho následne chápete a máte pocit, že ide o skutočnú službu.