Pozor na podvodný web SMS súťaže, autorom je zrejme žiak gymnázia

7
2032

Na slovenskom internete sa objavil opäť ďalší podvod. Podvodný web láka na SMS súťaž a pritom je tak nechutne amatérsky, že sa len rozum pozastavuje nad tým, že toto niekto považuje za oficiálne stránky súťaže. Podvodník využil službu výroby stránok zadarmo na systéme weblahko.sk a nahádzal obsah, ktorý má od oficiálneho veľmi ďaleko. Použil skutočné logo predajne EURONICS, pričom ide o neautorizované použitie obchodného loga. Autor tohto webu si tým poriadne zavaril. Zvláštne na tom je to, že stránky http://www.euronics.wbl.sk/ stále fungujú a to aj napriek tomu, že sa informácie o nich už rozleteli po našich médiách a polícia vydala nejaké odporúčania na stránky nereagovať. Zaráža ma tá absurdná odvaha vyjsť na svet s takýmto webom na freeblogu. Už na prvý pohľad je zrejmé, že niekto zneužil logo firmy a nalákal ľudí na SMS hlasovanie.

Vystopovanie chytráka je jednoduché
Autor systému spravil niekoľko chýb, pre ktoré si dobre zavaril. Na freeblogovacom systéme majú IP adresu. A vôbec nevadí, ak bola dynamická. Poskytovateľ SMS služby neposkytne možnosť hlasovať len tak niekomu, musí existovať zmluva. Takže aj tu sa prerátal. Do toho použité logo, prehnane suchý dizajn a amaterizmus, aký sa len tak nevidí. Dokonca si autor „webu“ urobil reklamu na Facebooku.

Amatér a žiaľ, dieťa!
Že ide o amatéra, a žiaľ zároveň o dieťa, asi ani nikto nevypátral. Nepodarilo sa mi nájsť médium, ktorému by sa podarilo vypátrať, kto robí takú propagáciu veci. Neviem či som naozaj prvý, ale azda aj polícia, ak sa v tom vŕtala, našla zaujímavú spojitosť s nevedno ako starým mladíkom. Vyzerá to tak, akoby šlo o Daniela, študenta Gymnázia Františka Švantnera. Ten totiž robí reklamnú podporu niečomu, čomu by ťažko robil podporu len tak náhodný okoloidúci.

Facebook

To je spam v cudzích skupinách. Ale už trochu pritiahnuté za vlasy a hlavne dosť divné voči svojim priateľom a rodine je, že súťaž zverejňuje a slušne podporuje aj na svojej nástenke.

Podvodník

Je to smutné, ale takto strašne amatérsky postup opakoval od piatka po sobotu. Vidieť to aj na jednej českej skupine, kde svoj spam zopakoval o niečo neskôr. Aj takto sa pokúsil nalákať čo najviac ľudí a momentálne ich má viac ako 500.

Podvodník

Po tom všetkom sa naozaj pozastavujem nad tým, že blog stále funguje, mladík ho drží a stále podporuje na svojej stránke. Dokonca mu nič nedošlo od priateľov a ani si nevšimol vyšší záujem o jeho službu a výhry.

Stiahnutie stránok u Weblahko je možné, ale…
Osobne som neraz riešil ukradnutý obsah z iných stránok na blogoch prevádzkovaných na weblahko. Neraz som sa dočkal absolútnej ignorácie a to aj napriek tomu, že som mal v rukách jasné autorstvo skopírovaných článkoch. Už logika káže sa nad tým zamyslieť, ak ako autor viacerého obsahu z webu sa sťažujem na krádež článkov neznámym „blogerom“ so strašným dizajnom a obsahom, že asi len tak zo srandy si práva nenárokujem. Dole na každom WBL blogu existuje odkaz na nahlásenie porušenia autorských práv, lenže doteraz sa na serveri nachádza pár nahlásených stránok. Treba však uznať, že ten najhorší blogovací systém, kde absolútne kašlú na to, či ste autor niečoho, čo vám ukradli a skopírovali, je asi pise.sk. Tam vám vyslovene povedia, že pokiaľ nemáte papier zo súdu, alebo polícia sama nepíše na pise.sk, potom ťa majú v paži a ukradnuté články na konkrétnom blogu skrátka zostanú a basta! Euronics.wbl.sk nebudem odkazom na spodku stránky nahlasovať, v tomto štádiu to možno ani nemá zmysel. Milé je však od polície, že tento nepremyslený rýchlokvas je naďalej online, nevypnutý, stále k dispozícií ďalším ľuďom, čo môžu naletieť.

Comments are closed.