Pozor na podvodný facebook: láka na videu s lietadlom a podvodným textom

0
1319

Webapka a podvodný spamNie, pokoj mať určite tak skoro nebudeme. Najnovšie sa na webe objavil ďalší podvodný facebook, ktorý sa snaží nalákať na videu údajne nejakého neuveriteľného okamihu, v skutočnosti ide o verejne dobre známe pristávanie lietadla na ostrove Martinik tesne nad plážou z dôvodu krátkej dráhy. Obrázok pristávania bol zneužitý do podvodného videa, ktoré nie je videom, ale len láka na kliknutie tlačidla PLAY, ktorým sa aktivuje proces v pozadí. Proces fungujúci ako vírus aktivuje vo vašom Facebooku zdieľanie príspevku na vašej nástenke. To v konečnom dôsledku vydá príspevok vo vašom mene, zobrazí sa všetkým vašim priateľom a spôsobí ďalšie šírenie, keďže ako príspevok pod vašim menom vzbudí dojem, že ste ho sami chceli vydať a ide o reálnu vec. Nakazíte tak aj svojich priateľov.

Podvodný facebook
Podvodný príspevok video nespustí, žiadna šokujúca správa na vás nečaká, stránky len potrebujú zvýrazniť reklamu a zarobiť, nalákať vás podvodom šíreným ako vírus, procesom v pozadí. Láka na text: Chlapik natocil neskutocne stastie!!! WAU!!!

Pozor pred podvodnými stránkami
Tieto podvodné stránky sú výnimočne prevádzkované na slovenskej doméne, obsahujú vzhľad podobný na Facebook, no v španielskom jazyku. Spodok stránok obsahuje falošné Facebook komentáre, ktoré sú neklikateľné a nereálne. Ide o nafingovaný Facebook hore, aj celkom dole. Zároveň je na webe inštalovaná reklama, a to je dôvod tohto vírusu. Každé kliknutie a hromadné šírenie spôsobí obrovskú návštevnosť, ktorá zarobí autorovi stránok na zobrazeniach týchto stránok. Na vírus nás upozornili samotní čitatelia vďaka už pred tým medializovaným takmer identickým prípadom ako smrť Rytmusa, samovražda Vin Diesla a rôzne podvodné šokujúce správy o megaveľkých hadoch a žralokoch.

Ako rozpoznať podvodníka a ako zmazať príspevok
Radi by sme opäť upozornili pred podobnými stránkami, ktoré spoznáte podľa lákania na pozretie videa. Prehrávač pri prejdení myšou nemení svoj tvar a viacero prvkov na webe je nereálnych, prípadne sa pri Facebook komentároch nemení kurzor tak, ako sa mení bežne za správnych okolností. Rozoznať podvodný web môžete aj podľa toho, že po kliknutí sa dostávate na stránky s podivným menom, ktoré nie sú na doméne FACEBOOK.COM, no snažia sa na Facebook podobať a nesú jeho prvky. Z takýchto stránok rýchlo preč, prípadne ak ste klikli na podvodné video, prejdite do svojho profilu a celkom na ľavo dole nájdite sekciu POSLEDNÁ ČINNOSŤ: tam nájdete tento príspevok, ktorý je nutné zmazať, prípadne nahlásiť. O ďalších problémoch zatiaľ nemáme v tomto prípade informácie. Upozornite však svojich priateľov na buď tento článok, alebo postup, v prípade, ak sa tento problém objavil aj medzi nimi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ