Pozor na neznáme volajúce čísla začínajúce číslicami +447

2
55934

… a nie len +447 ale aj mnoho ďalších, ktoré boli zriadené len za týmto účelom. Možno aj vy ste na svojom mobilnom telefóne našli zmeškaný hovor z podivnej predvoľby. Zhodou okolností máte známych v Anglicku a môžu mať problémy, poviete si, že sa vám zrejme snažia dovolať a tak zavoláte späť. To nerobte. Existuje viacero čísel, ktoré začínajú na predvoľbu +447 a môže ísť celkovo o množstvo iných telefónnych predvolieb, ktoré vám nie sú priamo hneď jasné. Čísla vytáčajú náhodne vygenerované čísla aj v zahraničí a nechajú ich len cinknúť. Zámerne nevyzváňajú, aby nevytvárali čas na možnosť zdvihnutia. Cinknú, čím zobrazia zmeškaný hovor a vo väčšine prípadov by sa aj relatívne dočkali volania späť. Slováka odradí neznáme číslo, no nie všetkých. Tí, čo zavolajú zväčša pochopia, že ide o podvod, keď už je neskoro. Na druhej strane sa neozve nič, no môžete čakať parádne vysoký účet. Za čo?

Stali ste sa obeťou telefonického podvodu
Celý systém je vytvorený tak, aby mu nikto neskresal hrebienok a fungoval nerušene ďalej. Záleží len na bežnom obyvateľstve, aby medzi sebou vytvorili povedomie o ostražitosti a nevolali na neznáme čísla späť. Na Slovensku je neustále niekoľko prípadov, kedy nepozorní ľudia volajú späť. Neozve sa nikto, no ozve sa až mobilný operátor s účtom. V tom lepšom prípade sa pri malom nabitom kredite dočkáte len malej škody.

Čísla, ktoré sa na webe objavujú ako problematické sú napríklad tieto:
+447553766793 alebo +447404917646

SMS scam
SCAM je forma spamu, ktorá je viac premyslená a má docieliť nejaký zisk. Samozrejme nie vám, ale jeho autorovi. Vo svete sa v poslednej dobe rozšíril SCAM cez mobilné telefóny. Ide o SCAM posielaný z čísla +447404917646 informujúci o nejakej neexistujúcej súťaži o poriadny balík peňazí. Viac o tomto podvode týkajúcom sa aj slovenských čísel sa dozviete na nových stránkach o podvodoch a internetových hrozbách na www.hoax.sk.

Je potrebné len nekonať neuvážene
Moderný vek a vek moderných technológií celkovo z ľudí vytvára pomaly paranojikov. Celkom oprávnene. Ak sa totiž stanú obeťou telefonického podvodu s číslom a na účte sa objaví faktúra 500 EUR doslova za nič, potom pochopiteľne bude mať obeť nechuť a strach vôbec niekam volať. Po naletení na niektorý z internetových podvodov zas naopak bude mať problém s dôverou v akýkoľvek iný portál s nutnosťou registrácie. Narážam pritom na podvodné stránky, ktoré vymáhali faktúry od ľudí za doslova za nič. Moderná doba však vychováva aj autorov týchto systémov, aktívne hľadajúcich diery v systémoch, v zákonoch a v slušnosti. Diery aj v tom, čo tu ešte nebolo a mohlo by sa zneužiť. Zostáva teda viac preverovať a nekonať neuvážlivo. Niekedy rozhodnosť a opatrnosť ušetrí viac ako len peniaze.

foto: s povolením HOAX.sk

Comments are closed.