Pozor na deti! Tis je jedovatý, no zároveň veľmi chutný

1
16003

1

S príchodom jesene sa mení aj príroda a vytvára plody, ktoré vzbudzujú našu pozornosť. Tí všímavejší, no najmä malé deti, si určite nenechajú ujsť pri jesennej návšteve cintorína drobné červené plody na nenápadnom ihličnatom strome. Ide o tis. Tieto drobné plody, ľudovo nazývané „tisinky“, sú v mysliach ľudí zafixované ako jedovaté plody. Čo je na tom pravdy a je tis naozaj jedovatý?

 

Tis poznáme už stáročia a v minulosti sme si ho veľmi cenili

Tis, po latinsky nazývaný Taxus baccata, pochádza z Veľkej Británie, no nájdeme ho aj v severnej Afrike či Ázii. Dôvodom takéhoto širokého rozšírenia tisu je jeho časté a obľúbené používanie v historických záhradách po celom svete. Pôvodne bol tis používaný vo svojej domovine, Veľkej Británii, ako drevina v parkoch pre svoju sýtozelenú farbu. Avšak, keď si francúzski a talianski barokoví a renesanční architekti všimli jeho výborné vlastnosti, tis sa rozšíril do celého sveta. Čím je tis tak výnimočný? Má dokonalé tvarové vlastnosti a v historických záhradách sa používal ako živý plot. Neskôr ho však nahradil krušpán, ktorý rastie nepomerne rýchlejšie. Počas jesenných mesiacov je tis veľmi dekoratívny ker práve pre svoje údajne jedovaté plody. Je to však pravda a mali by sme sa báť o naše deti a zvieratá?

2

4

 

Tis poznali najmä mladé dievčatá, ktoré nechtiac otehotneli

Viacero zdrojov tvrdí, že práve tis používali mladé dievčatá, ktoré nechtiac otehotneli. Robili si vývar z konárikov, ktorý údajne vyvolával potrat. Toto tvrdenie však nie je ničím podložené a s vysokou pravdepodobnosťou vyvolalo u dievčat smrť nielen plodu, ale aj samotnej matky. Z toho vyplýva, že tis je jedovatý a nemali by ste ho konzumovať. Má to však háčik. Celá rastlina je jedovatá, ale nie dužina plodu. Čo to pre vás znamená? Ak chcete ochutnať „tisinky“, pokojne môžete. Nesmiete však zabudnúť na to, aby ste vypľuli kôstky.

5

Tis je jedovatá rastlina, ktorá sa nesmie konzumovať. Môže vyvolať silné kŕče v žalúdku, zvracanie a pri vysokých dávkach aj smrť. Počas jesene sa na tisoch objavujú červené plody sladkej chuti, ktorých dužina však jedovatá nie je. Ak ich chcete ochutnať, činíte tak na vlastnú zodpovednosť a pre zabránenie otravy nezabudnite vypľuť kôstky. Skôr než na konzumáciu sú tisy naozaj nádherné dreviny v záhradách, na cintorínoch alebo v anglických parkoch. Pre ich dobré regeneračné vlastnosti je drevina vhodná aj na tvarovanie, no rastie veľmi pomaly. Staré tisy sú veľmi vzácne stromy, ak ale nechcete čakať alebo nemáte trpezlivosť, nahraďte ich v záhrade krušpánom.

Comments are closed.